Eksplozija koja je došla niotkuda i iza sebe ostavila ugljenisanu pustoš
1 min readTridesetog juna 1908. odjeknula je eksplozija iznad sibirske šume, u blizini reke Podkamena Tunguska. Vatrena lopta prečnika 50-100 metara opustošila je 2.000 kvadratnih kilometara šume i oborila 80 miliona stabala.
Zemlja se tresla, a u najbližem gradu, 60 kilometara dalje, prozori su se porazbijali. Njegovi žitelji su osetili vrelinu eksplozije, a neki su čak pali na zemlju. Na sreću, ova oblast je retko naseljena. Prema zvaničnim podacima, nije bilo žrtava, mada je objavljeno da je jedan gonič irvasa nastradao kada ga je udarni talas bacio na drvo. Stotine irvasa se ugljenisalo.
Jedan očevidac je rekao da se “nebo podelilo na dva dela i da je visoko iznad šume ceo severni deo neba bio u plamenu…”
“U tom trenutku se začuo prasak na nebu i snažan tresak… Posle treska se se čuli zvuci kao da kamenje pada s neba ili kao da puca oružje.”
U “Tunguskoj eksploziji” oslobođeno je 185 puta više energije nego prilikom eksplozije atomske bombe bačene na Hirošimu, a seizmički talasi su registrovani čak u Velikoj Britaniji.
Uprkos tome, više od 100 godina kasnije, naučnici se i dalje pitaju šta se tačno dogodilo tog sudbonosnog dana. Mnogi su uvereni da je eksploziju izazvao asteroid ili kometa, ali činjenica je nađeno veoma malo ostataka tog velikog vanzemaljskog objekta pogodovala je razvoju mnogo neobičnijih teorija.
Tunguska oblast je veoma udaljena, karakteristična po dugoj oštroj zimi i veoma kratkom letu, kada se zemlja pretvara u blatnjavo i nepristupačno tlo. Kada se eksplozija dogodila, niko nije došao da ispita šta se zapravo desilo, jer su ruske vlasti u to vreme imale veće brige. Bile su to godine pre Prvog svetskog rata i revolucije.
Tek 1927. ruski tim predvođen Leonidom Kulikom konačno je posetio ovo područje. Kada je tamo stigao, šteta je i dalje bila očigledna, iako je prošlo skoro 20 godina.
Velika površina tog područja (oko 50 kilometara) bila je prekrivena oborenim drvećem i imala je neobičan oblik leptira. Kulik je smatrao da je to posledica eksplozije vanzemaljskog meteora u atmosferi. Zbunjivalo ga je što nije bilo udarnog kratera, niti ostataka meteora, ali je na kraju zaključio da je močvarno tlo bilo suviše mekano da bi bilo kakvi ostaci ostaci sačuvani – šta god da je bilo u pitanju – i da se oni nalaze ispod zemlje.
Drugi ruski naučnici su kasnije tvrdili da je štetu izazvala kometa, a ne meteor. Komete se velikim delom sastoje od leda, a ne od kamena, kao meteoriti, tako da bi nedostatak vanzemaljskih fragmenata mogao lakše da se objasni na taj način. Led bi počeo da isparava odmah po ulasku u Zemljinu atmosferu i taj proces bi se nastavio sve dok ne udari u tlo.
Rasprava o mogućim uzrocima eksplozije time, međutim, nije bila završena.
Neki su smatrali da je “Tunguska eksplozija” posledica sudara materije i antimaterije. Kada se to desi, one se međusobno uništavaju, oslobađajući veliki količinu energije. Drugi su tvrdili da je reč o posledici nuklearne eksplozije, a još čudnija je bila ideja da se na tom mestu srušio vanzemaljski svemirski brod dok je tragao za čistom vodom Bajkalskog jezera.
Međutim, nijedna od tih teorija nije opstala. Godine 1958. naučnici su u zemlji na tom mestu otkrili silikat i magnetit u tragovima. Analiza je ukazivala na visok sadržaj nikla, poznatog sastojka meteorskog kamena: teorija o meteoru je, izgleda, ipak bila tačna.
Uprkos tome, uvek iznova su se pojavljivale sve maštovitije ideje. Godine 1973. u uglednoj časopisu “Nejčer” objavljen je članak u kome autori tvrde da je eksploziju izazvala crna rupa koja se sudarila sa Zemljom.
Godine 2013. tim naučnika predvođen Viktorom Kvasnicom iz ukrajinske Nacionalne akademije nauka definitivno je prekinuo ovakve spekulacije. Oni su analizirali uzorke kamena prikupljene na mestu eksplozije 1978. godine i ustanovili da su meteorskog porekla. Pri tom je važno napomenuti da su analizirani fragmenti bili izvađeni iz sloja treseta koji potiče iz 1908. godine. Ostaci su sadržali tragove minerala lonsdaleita, koji ima kristalnu strukturu sličnu dijamantu. Taj mineral se stvara kada struktura koja sadrži grafit, poput meteora, udari u Zemlju.
“Naša studija uzoraka iz Tunguske, kao i istraživanja mnogih drugih autora ukazuju na meteoritsko poreklo Tunguske eksplozije”, kaže Kvasnica. “Mislimo da se tamo nije desilo ništa paranormalno.”
On smatra da su naučnici utrošili previše vremena tražeći velike gromade stena. “Ono što je trebalo analizirati su sitne čestice”, smatra on.
Ovo, međutim, ipak nije konačan zaključak. Meteorske kiše su česta pojava. Male meteorske kiše mogu neprimetno da raspu svoje ostatke po Zemljinoj površini, pa su i analizirani uzorci mogli poticati od njih.
Međutim, naučnici se i danas uglavnom slažu da je “Tungusku eksploziju” izazvalo veliko kosmičko telo poput asteroida ili komete koje se sudarilo sa Zemljinom amtosferom.