Ен-Би-Си њуз: Сенат нема доказе о тајном договору између Трампа и Русије
1 min readНакон двије године и преко 200 интервјуа, Комитет Сената САД за обавјештајне послове ближи се крају истраге о изборима 2016. године, откривајући да нема директних доказа о умијешности Руса у Трампову изборну кампању, тврде и демократе и републиканци у овом одбору.
Међутим, до извјесних неслагања између двије струје долази када је ријеч о дефинисању природе контаката који су забиљежени између Трампових сарадника и Руса.
„Ако ћемо писати извјештај заснован на чињеницама које имамо, онда немамо ништа што би сугерисало да је дошло до било каквог тајног договора између Трампа и Русије“, рекао је сенатор Ричард Бур, предсједник Обавештајне комисије Сената, у интервјуу за Си-Би-Ес.
Бур је опрезно додао да има још времена да се евентуално открију нове чињенице, али је такође јасно ставио до знања да се истрага ближи крају, те да нема нових питања на која траже одговоре.
Демократе из Сената, који су анонимно разговарали са Ен-Би-Сијем, нијесу оспорили Бурове закључке, али су истакли да ту ипак нешто фали.
„Знали смо да никада нећемо пронаћи уговор потписан крвљу, на којем пише – Хеј Влад, ми ћемо се договорити“, рекао је један од демократа.
Они истичу да је низ контаката између Трампових сарадника, његове дјеце и разних Руса сугерише да су они ипак били спремни да прихвате помоћ са стране. Трамп и његови сарадници, тврде демократе, остварили су више од 100 контаката с Русима прије инаугурације предсједника у јануару 2017. године.
Демократе, али и други противници Трампа већ дуго се надају да ће специјални савјетник Роберт Мулер и истражитељи Конгреса открити нове и експлозивније доказе о координацији Трампове кампање са Русима. Мулер то можда још може и учинити, иако извори Министарства правде и Конгреса откривају да је и он веома близу закључивања истраге.
Републиканци су још прошле године објавили да нису пронашли никакве доказе о спрези Трампа и Руса, али је њихов извештај био под непосредном критиком као страначки производ који је искључивао демократе, које су недавно најавиле проширену истрагу која ће ићи и даље од самих избора 2016, да би се испитало да ли је нека страна влада имала нежељени финансијски утицај на Трампа или његову породицу.
Бурови коментари навели су Трумпа да се огласи преко Твитера: „Сенатор Ричард Бур, предсједник Комитета за обавјештајне послове Сената, управо је објавио да након скоро двије године истраге, и више од двије стотине интервјуа, и хиљаду анализираних докумената, нијесу пронашли НИКАКВУ ВЕЗУ ИЗМЕЂУ ТРАМПА И РУСИЈЕ!“
Трумп је и упитао: „Да ли је ико заиста изненађен овим закључцима?“
Демократе истичу да постоје докази да су Руси успијевали да манипулишу америчким изборима. Ипак, јасно су ставили до знања да нијесу пронашли доказ свог најгорег страха – да је предсједник направио договор са Русијом, и понудио укидање санкција или неку другу повољност у замјену за руску помоћ на изборима.
Недавно је откривено да је предсједник кампање Доналда Трампа, Паул Манафорт, подијелио неке податке о анкетама са људима које ФБИ повезује с руском обавјештајном службом. Међутим, не постоји ниједан доказ који би поменуту размјену података на било који начин повезао са Трампом. Такође је нејасно који је Манафортов мотив за дијељење информација. Чак ни Мулер га није оптужио за било какве преступе везане за изборе 2016. године.
Бур је, у интервјуу за Си-Би-Ес, истакао да докази о контактима појединих чланова Трамповог изборног тима вјероватно неће доказати да је постајала било каква завјера, са чим су се сложиле и демократе.
„Оно што вам гарантујем јесте да ћемо вам предочити, најпотпуније што можемо, чињенице, и вама и америчком народу“, рекао је Бур за Си-Би-Ес. „А ви ћете морати да извучете свој закључак о томе да ли мислите да је, по било ком основу, дошло до тајног договора између Трампа и Руса.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: