ЕПЦГ: Грађани и јавна управа да рационално троше енергију

Илустрација (Фото: Shutterstock)
Док владе широм Европе већ неколико мјесеци уводе конкретне мјере код нас је све још на нивоу апела за штедњу електричне енергије.
Из Министарства капиталних инвестиција нијесмо успјели сазнати да ли ће и када по узору на европске државе недавно формирани Национални савјет за енергетику предложити смјернице за рационализацију потрошње у јавним установама.
Процјене да од јесени слиједи енергетска криза изазвана ратом у Украјини алармирала је владе широм европе, па мјесецима уназад уводе мјере штедње енергије како би сачувале резерве гаса за зиму.
По узору на остале и Шпанија је недавно препоручила да се након 22 сата искључује расвјета у продавницама, као и на споменицима док у јавним и приватним установама, ресторанима и продавницама температура на клима уређајима љети не смије бити испод 27, а зими изнад 19 степени целзијуса.
Као и у остатку Европе, ове мјере изазвале су и у Шпанији негодовање грађана.
За разлику од европских држава у Црној Гори још нема конкретних смјерница за штедњу у јавним установама.
Крајем јула при Министарству капиталних инвестиција формиран је Национални савјет који ће пратити сигурност снабдијевања тржишта енергијом, а да ли ће и када предложити неке мјере данас из тог ресора нијесмо успјели да сазнамо.
Препоруке савјета чекају и у националној енергетској компанији из које опет апелују на рационалну поторшњу.
Како каже Томаш Дамјановић из ЕПЦГ, нијесу прибјегли ни повећању цијена ни рестрикцијама, попусти остају на снази и сведени су на купце који троше мање од 500 киловат сати.
„Та мјера је сугреисана намјером да сугеришемо штедњу као предуслов за успјешно суочавање са кризом“, навео је Дамјановић.
Успјешно суочавање са кризом на јесен, како кажу у Електропривреди, зависиће од цијена на тржишту, домаће производње али и свих потрошача.
„Ако нам се околности поклопе, ако привреда, грађани и јавна управа на један рационалан начин буду трошили енергију, иако се на крају крајева и сама извршна власт првенствено ресорна министарства активније укључе у рјешавање овог проблема, онда вјерујем да ћемо бити у позицији да за ову годину можемо рећи да смо успјешно ријешили овај проблем“, нагласио је Дамјановић.
Да би се ублажио енергетски проблем који на јесен извјесно чека цијели свијет из Међународног монетарног фонда су недавно сугерисали и да се високе цијене струје пренесу на потрошаче како би се подстакли на штедњу.
Ту опцију, како поручују из Електропривреде, засад нијесу разматрали јер су, како кажу, свјесни да увећане рачуне не би могле да измирују ни редовне платише.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ma nije nego!!! Idioti odsjekli granu na kojoj sjede i sad svi moraju da padaju sa njima!!! Ista ta Evropa sad izigrava svoje propise i uvozi ruska goriva preko posrednika. Budaletine!!!!