IN4S

IN4S portal

Episkop Metodije počasni gost „Znamenske Akademije“ u Kemerovu

1 min read

Episkop budimljansko-nikšićki Metodije 10. decembra 2023. godine, bio je počasni gost „Znamenske Akademije“ upriličene u Filharmoniji u Kemerovu, na kojoj su učestvovali umjetnički kolektivi Kemerovske eparhije.

Održavanjem ciklusa događaja „Nova visina“ koje je inicirao gubernator Kemerovske oblasti Sergej Jevgenijević Civilev: na glavnoj koncertnoj platformi regiona nastupali su najbolji kolektivi opština iz rudarske oblasti. Projekat je osmišljen da upozna stanovnike Kuzbasa sa raznolikošću kulturnog života njihovih domaćih kolektiva.

„Nova visina“ Kemerovske eparhije davala se na dan slave Znamenskog sabornog hrama u Kemerovu i imala je karakteristične elemente „Znamenske Akademije“. Za ove posebne događaje zaslužno je uspostavljeno prijateljstvo Kuzbaske mitropolije sa eparhijama Srpske pravoslavne crkve. Akademije u Srbiji nazivaju se proslave posvećene značajnim crkvenim događajima — velikim praznicima, ili proslavljanje spomena na svetitelje koji imaju veliko poštovanje u narodu. Takav naziv naglašava poseban status: koncerti, festivali i izložbe su vezani za svetovne događaje, a Akademija je manifestacija koja se vezuje isključivo za pravoslavnu veru, zahvaljujući kojoj je sačuvana izvorna kultura Srba.

Počasni gosti „Znamenske Akademije“ bili su arhijerej Srpske pravoslavne crkve Episkop budimljansko-nikšićki Metodije, koji je doputovao sa blagoslovom poglavara Ruske i Srpske crkve, Episkop muromski Nil, Episkop novokuznjecki i taštagoljski Vladimir, Episkop Gurjevski Daniilo. Regionalnu vlast predstavljali su ministarka kulture i nacionalne politike Olga Aleksandrovna Teofanova i predsjednik Komiteta za saradnju sa vjerskim organizacijama Vlade Kuzbasa Jevgenije Sergejević Ivanov.

Sa rečima pozdrava učesnicima i gostima manifestacije obratio se poglavar Kuzbaske mitropolije Mitropolit kemerovski i prokopjevski Aristarh. On je govorio o srpskoj tradiciji održavanja akademija, a ukazao je i na značajnu ulogu nacionalnog jedinstva u prevazilaženju teških okolnosti za otadžbinu. Kao potvrda tome je i duga istorija proslavljanja ikone Bogorodice „Znamenije” na prostorima istorijske Rusije.

Nadovezavši se na sve to, Vladika Metodije je podelio radost što su u Sibiru usvojili i razvijaju tradiciju održavanja akademija, a takođe pokazao i umetnost svog naroda, izvodeći na guslama stihove jednog od najpoštovanijih vladara u Crnoj Gori – Petra II Petrovića Njegoša, izvod iz „Luče mikrokozma“ „O, preblagi tihi učitelju“, a zaječali su i stihovi pjesme „Smrt popa Mila Jovovića“.

„S praznikom, draga braćo i sestre. Moje je srce ispunjeno ljubavlju i svakim danom sam sve više uvjereniji da smo mi, ne samo jedan narod istog jezika, iste krvi, tradicije i vjere, slovenski, nego da smo jedna i ista Saborna pravoslavna Crkva apostolska. Čuli smo ovdje sve ono što je tradicija Sibira i Kuzbasa, ali smo maloprije čuli i ono što je tradicija srpskog naroda, pjesmu koju su ova djeca ispjevala zajedno sa prepodobnom monahinjom, jesu stihovi i riječi srpskog Svetog Vladike Nikolaja Velimirovića. Zato danas, kada sam prvi put ovdje, u Sibiru, i u Kuzbasu, naravno, ne i u Rusiji, bio sam više puta, ali kad sam prvi put u Sibiru, ovdje u ovoj hladnoći, koja je oštra za nas koji smo došli sa Mediterana, mi smo u sibirskoj hladnoći našli toliko toplote, ljubavi, vjere, vašeg gostoprimstva, vaše milosti i tople hrišćanske ljubavi.

Bog vas blagoslovio i Majka Božja, čiju ikonu Znamenja praznuje ovaj grad i ovaj katedralni Hram koji je Njoj posvećen, da nas sve zajedno krili i čuva, i da nas utvrdi na putu spasenja kojim treba da idemo za Sinom Njenim Gospodom našim Isusom Hristom. Vi ste razumjeli šta govori moje srce, tako da nije potrebno da prevodi otac Dimitrij. Htio sam sada, umoljen od brata Dimitrija, sa blagoslovom Visokopreosvećenog Mitropolita, da vam prenesem nešto i od tradicije srpskog naroda u Crnoj Gori. Donio sam, i ostaviću ovdje, jedan tradicionalni instrument, koji se zove gusle, da sledeći put kada dođem, nastavim, ako Bog da, tradiciju Vladike Joanikija, koga sam naslijedio na katedri budimljansko-nikšićkih episkopa, a koji je ovdje nekoliko puta boravio, dakle, kad budem dolazio ili neko drugi iz Crne Gore, da ima da zagusla na ovim guslama i da pjeva, ne toliko grlom koje je presječeno ovim minusom i studeni sibirskom, nego više da pjevamo srcem“, kazao je Episkop Metodije.

Foto: Kuzbaska mitropolija
Preveo: Jerej Ognjen Femić

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net