Epohalno osvajanje mjeseca
1 min readPiše: Vojislav Gledić
Na današnji dan, 21. jula 1969, u 2 časa i 56 minuta po svjetskom vremenu, Nil Armstrong je postao prvi čovjek koji je zakoračio na Mjesec, a ubrzo mu se pridružio i Edvin (Baz) Oldrin. Za to vrijeme, Majkl Kolins je kružio u komandnom modulu Kolumbija u orbiti oko Mjeseca, u okviru misije Apolo 11, programa sa ljudskom posadom koji je bio namijenjen osvajanju Mjesecu. Inače, Apolo 11 je lansiran 16. jula 1969. sa tročlanom posadom, pri čemu su se tri navedena astronauta vratila na Zemlju sa 21,55 kilogramom mjesečevog kamenja, sletjevši 24. jula u Tihi okean.
Prvo čovjekovo putovanje na Mjesec ostvareno prije 51 godinu, bio je grandiozni poduhvat nastao kao plod i rezultat opšteg naučnog, tehnološkog i tehničkog razvoja koje je čovječanstvo postiglo do druge polovine 20. vijeka. U to vrijeme je, inače, bilo u punom zamahu sveukupno nadmetanje između SAD i tadašnjeg SSSR-a kao dviju supersila u obliku Hladnog rata koji se, između ostalog, ogledao i u velikoj trci ne samo u naoružanju, nego i na polju ostvajanja kosmičkog prostora. U tom pogledu, bar kada je riječ o astronautičkim poduhvatima, primat je imao SSSR koji je u međuvremenu najprije poslao prvi vještački satelit da kruži oko Zemlje, a potom lansirao i prvog čovjeka koji je obavio istorijski let kroz okolnu vasionu. Pravljene su sve moćnije i usavršenije rakete, čovjek je sve duže boravio u vasionskom prostoru, a obavljene su i mnoge spektakularne i veome delikatne kosmičke misije. Osim toga, sofisticirana tehnika i automatika su omogućavale da se prave raznovrsni uređaji i sistemi koji su obavljali mnoge veoma složene operacije oslonjene na korišćenje izuzetno složenih, kompjuterizovanih i telekomunikacionih naprava.
Poduhvat osvajanja Mjeseca se odvijao od maja 1961. do jula 1969. godine, a realizovan je u okviru kosmičkog projekta pod nazivom Apolo. Kada je 1961. g. tadašnji predsjednik SAD Džon F. Kenedi (1917 -1963) najprije predložio, a potom i pokrenuo novi, veliki tehničko-tehnološki poduhvat čovjekovog putovanja na Mjesec, trebalo je savladati mnoge veoma složene i teške naučne i tehničke probleme. Poduhvat je podrazumijevao veoma ozbiljan i temeljit pripremni period kako bi se stvorili svi naučni i tehnički preduslovi da čovjek može da putuje do našeg kosmičkog susjeda, a potom i da se bezbjedno vrati na matičnu Zemlju. Američka nacionalna svemirska i vazduhoplovna agencija NASA je dobila ne samo „naređenje“ (zadatak) da preduzme sve neophodne, svakako grandiozne korake ka ostvarivanju epohalnog poduhvata, već i potrebna finansijska sredstva. Kenedi je naložio da Amerikanci moraju da osvoje Mjesec najkasnije do kraja te (sedme) decenije 20. vijeka za šta je trebalo obezbijediti ogromna finansijska sredstva (misija Apolo je koštala preko 25 milijardi tadašnjih dolara).
Nakon prethodnih veoma detaljno razrađenih i ostvarenih tehničkih dostignuća, u obliku nekoliko posebnih misija, konačno je otpočeo proces postepenog pripremanja odlaska čovjekove posade na naš kosmički susjed. Poduhvat u okviru misije Apolo je planirao 21 let kosmičkih kapsula sa posadom, a prva je trebalo da krene januara 1967. godine. Međutim, usljed tehničkog kvara na raketi, koja se, nažalost, zapalila i sva trojica kosmonauta su tada smrtno stradala, naredni planirani letovi su odloženi, a to su bile misije Apola 2 i 3. I kasnije se još uvijek oklijevalo sa slanjem letilica sa ljudskom posadom, tako da su i naredni letovi bili svedeni na slanje specijalnih automatskih uređaja za ispitivanje svih potrebnih pojedinosti vezanih za realizaciju planiranog veoma zahtjevnog i opasnog poduhvata. Letovi sa ljudskom posadom su krenuli tek od oktobra 1968. godine kada je lansirana raketa u okviru misije Apolo 7. Potom je slijedilo putovanje Apola 8 u kome je nosač bila moćna raketa Saturn V koja je odnijela tri kosmonauta na let oko Mjeseca, i to u vrijeme Božića, što znači krajem decembra 1968. godine.
Letovi u okviru misija Apolo 9 i 10 imali su za cilj isprobavanje svih potrebnih tehničkih uređaja i uvježbavanje operacija za predstojeći bezbijedan let i spuštanje na Mjesečvu površinu ljudske posade, kao i njeno ponovno vraćanje na orbitu oko Mjeseca, a potom i povratak na Zemlju. Tokom letova Apola 9 i 10 izvršeno je ispitivanje i prilagođavanje najnovije tehničke opreme bez koje se jedan tako grandiozan poduhvat nije mogao ni zamisliti. Nakon tih prethodnih misija, konačno je NASA bila spremna da pošalje prve ljude na naš kosmički susjed, što je predstavljao do tada najspektakularniji, ali i najopasniji poduhvat u vječitim čovjekovim nastojanjima da otputuje u nepoznato i da svojim pionirskim ispitivanjima krči nove puteve sveukupnog razvoja.
Epohalni let Apola 11. je otpočeo 16. jula 1969. godine, da bi letilica do našeg kosmičkog susjeda stigala nakon tri dana putovanja i zatim ušla u orbitu oko Mjeseca. Dalji tok misije je predstavljao najopasniji i najteži dio zadatka, jer su sve dotadašnje radnje već ranije bile provjerene i uhodane, ali sâmo spuštanje na Mjesec, njegovo ispitivanje i ponovno vraćanje posade na orbitu oko tog nebeskog tijela, predstavljalo je veliki poduhvat koji je, na opšte zadovoljstvo, potpuno besprekorno obavljen. Tako je prvi put u istoriji uspjelo čovjekovo spuštanje na Mjesec, a učesnicima poduhvata, astronautima Armstrongu i Oldrinu, da se bezbjedno vrate na putanju oko satelita. Uz svoga saputnika Kolinsa, koji ih je čekao na orbiti, trojica hrabrih kosmonauta su ostvarili najveći domet u istoriji putovanja, jednak onome što ga je prije njih preko 500 godina ranije obavio legendarni Kristifor Kolumbo (1451 -1508).
Prvi čovjekov let na Mjesec je, dakle, obavljen u drugoj polovini jula 1969. godine i u njemu su učestvovala trojica američkih astronatuta. Bili su to, kao što smo ranije naveli, Nil Armstrong, Edvin (Baz) Oldrin i Majkl Kolins (sva trojica su rođeni 1930. g.). Treba stalno imati na umu da putovanje do Mjeseca i povratak na Zemlju traje najmanje nedjelju dana i da se tokom tog putovanja javljaju ne samo mnoge predvidljive i očekivane teškoće, nego mogu da iskrsnu i razni nepredvidljivi slučajevi. Prlikom prvog čovjekovog leta na naš prirodni susjed, na Mjesečevu površinu, dvojica kosmonauta Armstrong i Oldrin su se spuštila pomoću posebnog modula Orao (Igl), dok ih je treći astronaut Kolins čekao u posebnoj letilici Kolumbija koja je kružila oko Mjeseca. Mjesečev modul Orao se spuštio na Mjesečavo tlo 20. jula 1969. godine u tačno 20 časova i 17 minuta po svjetskom (univerzalnom) vremenu, da bi tek nakon nešto više od šest sati izašli iz kapsule i napravili prve istorijske korake po Mjesecu. Prvi je iz modula izašao Nil Armstronog i dodirnuo tlo našeg kosmičkog susjeda, ponavljamo, 21. jula u 2 časa i 56 minuta (ili u 3,56 časova po našem vremenu), izgovarajući čuvenu rečenicu koja će zauvijek ostati zapisana u istoriji čovječanstva: „Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki za čovječanstvo”.
Tako je, zapravo, započelo jedno novo razdoblje u istorji čovječastva, epoha kosmičkih letova i putovanja koja tek predstoje i predstavljaju trajan izazov i putokaz budućim generacijama.
Legendarni američki kosmonaut Nil Armstrong preminuo je u subotu uveče 25. avgusta 2012. u 83. godini zbog komplikacija nastalih poslije operacije na srcu koja je urađena prije tri nedjelje. Nakon kremiranja posmrtnih ostataka, njegov pepeo je u petak 14. septembra razasut po Atlanskom okeanu. Povodom smrti prvog čovjeka koji je kročio na Mjesec oglasili su se mnoge poznate ličnosti koje su istakle značaj i ulogu čovjeka koji je obilježio jedno novo, kosmičko doba putovanja ka drugim nebeskim tijelima. Armstrong je karijeru u NASA-i počeo 1955, da bi nakon leta na Mjesec jedno vrijeme radio kao stručnjak za aeronautiku u birou NASA-e za napredna istraživanja i tehnologiju. Ubrzo napuštio agenciju postavši profesor mašinstva na Univezitetu u Sinsinatiju, gdje je posljednjih godina živio sa suprugom Kerol. Po Armstrongu je nazvan jedan krater na Mjesecu, koji se nalazi 48 kilometara od mjesta slijetanja modula Igl.
Misija Apolo je, inače, bila završna etapa u jednom viševjekovnom čovjekovom nastojanju da se otisne u dubine vasione i neposredno ispita i prouči prilike koje tamo vladaju. Još su stari narodi, kroz mnogobrojna predanja i veoma slikovite i maštovite mitove, iskazivali neugasivu čovjekovu želju da se otisne sa Zemlje i posjeti druga nebeska tijela. Međutim, tek je primjena raketne tehnike omogućila ostvarenje tog vjekovnog čovjekovog sna. Prvi maštoviti letovi, iskazani u davnim fantastičnim pričama, koristili su razne neobične postupke kako bi se neustrašivi putnici sa Zemlje otisnuli u daleka kosmička prostranstva. U staro vrijeme se, naravno, nijesu znali zakoni fizike niti je nauka bila dovoljno svjesna i razvijena da se naslute ostvarljivi tehnički i tehnološki postupci koji bi obezbijedili čovjekovo odvajanje od matične Zemlje. Tek je Njutnovo proučavanje prirode, iskazano u otkriću i formulaciji osnovnih mehaničkih zakona, pravila i principa, omogućilo spoznaju prirodnih mogućnosti da se konstruišu pogodne naprave sposobne da se njima čovjek otisne sa Zemljine površine i putuje kroz kasmički prostor.
Njutn je svojim trećim zakonom (principom) poznatim pod imenom zakon akcije i reakcije pokazao da svaka sila (akcija) djelovanjem izaziva protivdejstvo (reakciju), koje ima istu jačinu (intenzitet) i pravac, ali suprotan smjer. Taj princip je predstavljao jedinu pravilnu i moguću primjenu prirodnih zakona koji obezbjeđuje kretanje nekog vještačkg tijela kroz (bezvazdušni) kosmički prostor. Stoga je trebalo napraviti letilicu koja će iskoristiti taj Njutnov zakon u obliku rakete. To je posebna letilica koja u sebi nosi pogodno gorivo (čvrsto ili tečno) čijim se sagorjevanjem i izbacivanjem izduvnih gasova stvara potisak koji tjera raketu (na osnovu principa reakcije) u suprotnom smjeru. Međutim, prva korišćenja i primjene raketa su počele ne u skladu sa Njutnovim principom i nastojanjem da se naprave pogodne letilice za savlađivanje Zemljine teže, već su služile kao sredstvo za uveseljavanje i pojačavanje efekata raznih velikih svečanosti i proslava. Naime, još u Srednjem vijeku su u Kini korišćene rakete (na čvrsto gorivo) koje su predstavljale sastavni dio raznih svečanosti jer su omogućavale pravljenje spektakularnih vatrometa. Osim, toga, rakete su se pokazale kao veoma efikasno oružje u pojedinim ratnim sukobima (koji su, tokom istorije, uvijek imali primat u odnosu na mirnodopsku primjenu raznih oruđa i sredstava).
Ako se pažljivije pregledaju i pročitaju razni napisi nastali tokom istorije u kojima pisci iznose neobične i smjele ideje kako svoje junake šalju u kosmos, odnosno na druga nebeska tijela, onda se jasno pokazuje sva fantasičnost i iracionalnost njihovih postupaka u savlađivnjju Zemljine teže. Tek su naučnici krajem 19. vijeka počeli ozbiljno da razmataraju problem odvajanja od Zemlje i mogućnost leta kroz vasionu, odnosno odlazak na druga nebeska tijela. U tom smislu je pionir znameniti ruski samouki naučnik, učitelj Konstantin Edvardovič Ciolkovski (1857-1935) koji je upravo još krajem 19. vijeka ukazao na mogućnost korišćenja raketnog pogona za ostvarivo fizičko odvajanje od Zemlje. Ovaj ruski naučnik je teorijski predvidio da Zemlja neće biti vječito čovjekovo prebivalište i da se približava vrijeme kosmičkih letova i putovanja. On je ukazao na značaj raketnog pogona pomoću koga se jedino može ostvariti ne samo odvajanje od matične Zemlje, već i uspješan let i manevrisanje letilica kroz bezvazdušni kosmički prostor. Ciolkovski je dao i prve proračune, ukazao na ulogu i značaj višestepene rakete, kao i na niz drugih veoma značajnih i dragocjenih teorijskih postavki. Iako veliki teoretičar, pravi pionir reketne tehnike, ovaj ruski gluvi učitelj nikada nije napravio nijednu raketu kojom bi praktično realizovao svoje genijalne i dalekosežne zamisli i anticipacije.
Prvu prakičnu raketu koja je imala za pogon tečno gorivo napravio je američki profesor fizike i konstrukor Robert Godard (1882 -1945). Ovaj naučnik i inženjer je još sredinom treće decenije 20. vijeka (tačnije, 1926. g.) napravio raketu dugačku oko tri metra koja je kao pogon koristila tečno gorivo, smješu kiseonika i benzina, i uspješno je lansirao, pri čemu je dostigla brzinu od 100 km/h i uspjela da se vine u visinu od oko 2,5 kilometara. U Njemačkoj je poslije Prvog svjeskog rata postojalo veliko interesovanje za postizanje što većih visina koje je inspirisalo grupu entuzijasta zaljubljenih u raketnu tehniku i let u vasionu. Ova grupa je odlučila da osnuje prvo Društvo za putovanje u svemir, i ono je posebno aktivno djelovalo tridesetih godina (20. vijeka).
U navedenom društvu je vodeću ulogu imao inženjer Herman Olbert (1894 -1990) koji je počeo da pravi prve motore na raketni pogon. On se bavio i teorijom navođenja raketa, kao i usavršavanjem pogona na tečno gorivo, pri čemu je kortistio etanol sa tečnim kiseonikom. Tom Društvu je pristupio i mladi entuzijasta Verner fon Braun (1912 -1977), zaljubljenik u raketne letove i zagovornik putovanja u vasionu. Ovaj raketni stručnjak kasnije će postati jedan od najznamenitijih eksperata i protagonista na polju astronautike u SAD. Nacisti su vrbovali članove Društva i angažovali ih da prave moćne i razarajuće rakete od kojih je najpoznatija bila ona pod oznakom V2 (fau-2) Ovo moćno oružje je nanijelo ogromne patnje stanovništvu i izazvalo velika uništavanja i razaranja materijalnih dobara u Velikoj Britaniji, jer su Njemci koristili te rakete za bombarovanje mnogih ciljeva na tlu te države.
Nakon Drugog svjetskog rata Verner fon Braun, sa svojim kolegama koji su bili dio tima za istraživanje i korišćenje raketne tehnike, prebjegao je na Zapad i u Americi intenzivno nastavio rad na daljem usavršavanju i razvijanju raketne tehnike. Rusi su, međutim, uspjeli da osvoje pogone (fabrike) za poizvodnju raketa V2 koji su se nalazila na ostrvu Peneminde (pokraj obale Baltičkog mora) i tako došli u posjed ne samo pojednih još uvijek neispaljenih projektila, nego i svih proizvodnih postrojenja i umnogome usavršene tehnike i tehnologije pravljenja jakih i dalekometnih raketa. Poslije rata se raketna tehnika dalje nastavila razvijati, ali sada u okviru novih istorijskih, društvenih i političkih okolnosti. Uskoro su glavne pobjednice u Drugom svjetskom ratu, SSSR i SAD, došle u ideološki sukob koji je kulminirao hladnim ratom i stvaranjem dvaju vojnih blokova – Varšavskog ugovora i Nato pakta. To je podstaknulo sve brži i svestraniji razvoj vojne tehnike i industrije. U sve izraženijem i napetijem hladnom ratu i neprekidnom rivalstvu na svim područjima, naročito na vojnom polju, posebnu značajnu ulogu je upravo imala raketna tehnika i tehnologija. Proizvodnja, razvoj i stalno usavršavanje novog nuklearnog oružja (atomskih i vodoničnih bombi) podsticao je pravljenje sve moćnijih i efikasnijih rekata velikog dometa sposobnih da nose atomske bojeve glave. Tako su napravljene ogromne rakete koje su bile u stanju da prelete interkontinentalna rastojanja.
Ubrzo se, međutim, pokazalo da se velike, snažne i dugometne rakete mogu efikasno koristi i za odašiljanje u visinu, a ne samo prema određenim zemaljskim ciljevima. Bilo je to, zapravo, prvo praktično i djelotvorno usmjeravanje čovjekovih napora prema savladavanju Zemljine teže, odnosno ka osvajanju kosmičkog prostora. Naravno, u početnoj fazi je, u pozadini, to imalo za svrhu dalje proširivanje i upotpunjivanje vojnog planiranja, jer se sa velikih visina daleko bolje, lakše i efikasnije mogu koristiti i usmjeravati projektili na bilo koju zemaljsku tačku, nego da se to radi dotadašnjim klasičnim metodima (teledirigovanim putem) u terestičkim uslovima. Prelaz sa čisto vojnih ciljeva i metoda primjene i usmjeravanja moćnih raketa na realizovanje naučnih projekata tekao je dosta brzo i bio podstican i uslovljavan i pojedinim aktuelnim naučnim problemima. U tom smislu je posebno bila značajna 1957. godina koja je proglašena za Međunarodnu godinu geofizike, pa je u tom pogledu osmišljen i niz praktičnih projekata kako bi se naučno i tehničko znanje o našoj planeti, ali i o njenom kosmičkom okružanju, upotpunilo i proširilo. Zemlja je samo jedno od nebeskih tijela u Sunčevom sistemu, pa samim tim zavisi od okolnog kosmičkog prostora i dešavanja koja se tamo neprekidno odvijaju. Sunce je u tom pogledu najznačajniji faktor od čije aktivnosti, uostalom, direktno zavisi ne samo sadašnje stanje Zemlje i cjelokupnog života na njenoj površini, već i njena sveukupna budućnost.
I upravo u vrijeme Međunarodne geofizičke godine, kada se malo ko tome nadao, tadašnji SSSR šalje u vasionu prvi svoj vještački satelit pod imenom Sputnjik 1. Bilo je to 4. oktobra 1957. godine i taj datum se može označiti kao prva čovjekova praktična pobjeda u savlađivanju Zemljine gravitacije. Čovjeku je konačno uspjelo da pošalje vještačko tijelo koje će kružiti oko Zemlje kao mali satelit pokoravajući se zakonima mehanike. Naime, da bi neko tijelo kružilo oko Zemlje, i uopšte oko bilo kog (masivnijeg) nebeskog tijela, potrebno je da se postigne odgovarajuća brzina kretanja (obrtanja) koja će biti dovoljno velika da se njeno inercionalno djelovanje izjednači sa odgovarajućim gravitacionim poljem Zemlje, odnosno datog nebeskog tijela. Sovjetske velike interkontinentalne rakete su tada, očigledno, već bile dovoljno moćne da iznesu vještačko tijelo u orbitu oko Zemlje. Bila je to, zapravo, šuplja aluminijumska kugla, prečnika 58 centimetara i teška 83,6 kg. Da bi to tijelo postalo vještački satelit trebalo ga je najprije iznijeti na odgovarajuću visinu (iznad Zemljine atmosfere), a potom mu dati početni impuls kako bi nastavilo da se kreće (obrće) po inerciji.
Ovdje je potrebno dati nekoliko jednostavnih, ali veoma bitnih objašnjenja u vezi sa tzv. kosmičkim brzinama. Da bi neko tijelo postalo, na primjer, Zemljin satelit, potrebno je da ono ima odgovarajuću početnu brzinu kojom će se izjednačiti, kako se to popularno kaže, centripetalna sila (Zemljina teža) i centrifugalna sila (kao odraz inercionog kretanja). Za Zemlju postoje tri kosmičke brzine čije vrijednosti je korisno znati. Prva kosmička brzina je najmanja brzina koju tijelu treba da ima da bi postalo vještački Zemljin satelit. Ta brzina se naziva još i kružnom brzinom kojom bi tijelo bilo u stanju, bez ikakavog djelovanja dodatne sile, da savlada Zeljinu težu i slobodno se obrće oko naše planete. Prva kosmička brzina (na površini Zemlje) iznosi 7,9 km/s, ali ona postepeno opada kada se udaljenost tijela povećava od Zemljinog središta. Druga kosmička brzina je najmanja brzina koju tijelo treba da posjeduje da bi ono moglo (bez ikakvih dodatnih djelovanja) savladati Zemljinu težu i postati vještački Sunčev pratilac (planeta); ta brzina iznosi 11,2 km/s. Najzad, treća kosmička brzina je najmanja brzina koju treba dati tijelu da bi ono sa površine Zemlje savladalo Sunčevu gravitacionu silu i trajno napustilo Sunčev sistem; ona iznosi 16,7 km/s.
Kada je uspješno obavljeno lansiranje prvog vještačkog Zemljinog satelita, što je predstavljalo tadašnju najveću svjetsku senzaciju, Radio Moskva je objavila sljedeće zvanično državno saopštenje: „Prvi vještački satelit na svijetu lansiran je uspješno u Sovjetskom Savezu na dan 4. oktobra. U ovom trenutku on kruži oko Zemlje na eliptičkoj putanji na visini od oko 900 kilometara. Satelit je loptastog oblika, s prečnikom od 58 cm i masom od 83,6 kilograma i snabdjeven je radio-odašiljačima. Satelit je lansiran u okviru Međunarodne geofizičke godine. Raketa nosač je ponijela satelit do stratosere i ubacila ga u putanju brzinom od oko 8.000 metara u sekundi… Lansiranje vještačkog satelita nije samo izvanredan naučni događaj u istoriji čovječanstva, nego je i prva neophodna faza za osvajanje međuplanetarnog prostora. Sa povjerenjem se može reći da će kroz nekoliko godina let prema Mjesecu biti stvarnost, kao što je danas ovo lansiranje vještačkog satelita.“ Let kosmičkih brodova na Mjesec sa ljudskom posadom Rusi nijesu nikada izveli, ali su prvi do njega dospjeli 1959. godine, snimili njegovu drugu (sa Zemlje nevidljivu) stranu i kasnije, specijalnim automatskim uređajima, uspjeli da prikupe materijal sa tog nebeskog tijela i donesu ga natrag na Zemlju.
Nije prošao ni puni mjesec dana nakon lansiranja prvog vještačkog Zemljinog satelita, a u tadašnjem SSSR-u šalju u orbitu oko Zemlje novi, drugi vještački satelit. Sada je to bio mnogo veći objekat, težak preko pola tone, ali se u njemu nalazilo i prvo živo biće. Bila je to ženka psa poznata pod imenom Lajka, i ona je lansirana u orbitu oko Zemlje 3. novembra 1957. godine u okviru letilice Sputnjik 2. Ova dva spektakularna događaja, lansiranje prva dva vještačka satelita, izvedena veoma efikasno i bez prethodnih najava, predstavljali su početak jednog novog istorijskog razdoblja. Tim letovima je, zapravo, otpočelo novo kosmičko doba koje je nastavilo da se odvija i razvija sve većim poduhvatima i dostignućima tokom narednih godina i decenija ostvarujući rezultate od izvanrednog naučnog, tehničkog i tehnološkog značaja.
Pročitajte JOŠ:
Ko je bio Dinko Šakić: Vatreni ustaša, komadant genocidnog logora smrti Jasenovac
Da li iko ko koristi mozak vjeruje ovoj zvaničnoj verziji „slijetanja na mjesec“?
Kako se samo meko spustio interesanto ?
;Epohalno; slijetanje na mjesec apola snimljeno je u studiju u pustinji Nevadi