Ердоган прогласио побједу, добио султанска овлашћења
1 min read
Турски лидер, Реџеп Тајип Ердоган
Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган прогласио је побједу на историјском референдуму за промјену система владавине. Из кабинета Ердогана су саопштили да је већ добио честитке од свјетских лидера и да је разговарао са премијером Турске.
Ердоган ће овом промјеном добити практично султанска овлашћења.
Након пребројаних 98.95% гласова, опција „ЗА“ води са 51.34% у односу на 48.66% који су против. Иако још нема коначних резултата Ердоган је прогласио референдумску побједу и поручио да је народ јасно рекао шта жели.
Из опозиције најављују да ће тражити поновно бројање на преко 30% бирачких мјеста.
Турци су се на референдуму изјашњавали о томе да ли њихова држава треба да са парламентарног пређе на предсједнички систем владавине.
Тако би се мјесто премијера укинуло, а предсједник, којег директно бира народ, би био истовремено и шеф владе и шеф државе – као рецимо у САД.
Предложени амандмани би могли промијенити око 70 закона
Осамнаест амандмана предложених на референдуму могли би промијенити око 70 закона, проширити овлашћења Тајипа Ердогана и оставити га на функцији до 2029.
Ако амандмани буду усвојени:
* Функција премијера ће бити укинута. Предсједник ће именовати министре и неодређен број потпредсједника
* Предсједник ће моћи да издаје декрете о оснивању и контролисању министарстава те именовању и смјени високих чиновника, све без дозволе парламента.
* Неће бити могући декрети о питањима која се тичу људских права или темељних слобода, или о поништавању постојећих закона. Судови ће одлучивати о томе да ли неки декрет крши закон. Критичари кажу да недореченост законика – и пристрасна репутација правосудног система – значе да такве одлуке неће бити независне.
* Предсједник ће моћи да остане члан неке политичке странке и да буде њен лидер. Функција предсједника је тренутно симболична и изнад страначке поитике.
* Предсједник ће моћи да проглашава ванредно стање и за то му више неће бити потребно одобрење владе.
* Предсједник ће моћи да припрема буџет, што је до сада радио парламент.
* Државни надзорни одбор (ДДК), предсједничка институција која надзире активности јавних и приватних органа, моћи ће да покреће административне истраге, дајући предсједнику директна овлашћења за широки спектар група, укључујући оружане снаге.
* Број чланова врховног одбора судија и тужилаца (ХСYК) биће смањен са 22 на 13. Предсједник ће именовати четири члана, а парламент седам. Министар правде и његов подсекретар аутоматски постају чланови.
* Ако предсједника осумниче или оптуже за неко кривино дјело, парламент ће моћи да тражи истрагу простом већином и шаље је пред уставни суд двотрећинским гласањем.
* Уставни суд ће имати овлашћење да суди предсједнику. Дванаест његових чланова ће именовати предсједник, а три парламент.
Двије особе погинуле у Анкари
Двије особе су погинуле данас у тучи која је избила испред бирачког мјеста у провинцији Дијарбакир, на југоистоку Турске, пренијели су турски медији.
До сукоба двије породице је дошло у дворишту једне сеоске школе гдје су људи гласају на данашњем референдуму о уставним промјенама, јавила је агенција Анадолија.
За сада није познат разлог сукоба, међутим агенција Доган наводи да је узрок „неслагање у политичким ставовима“.
Једна особа је одведена у болницу, а двије су приведене послије инцидента.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mi to u Crnoj Gori imamo od 1945, prvo tito, pa nastavio milo.