Evropska unija bi se mogla raspasti
1 min readEvropska unija se trenutno nalazi „u opasnoj i teškoj situaciji“, izjavio je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc u intervjuu za list „Frankfurter algemajne“.
„Kada sam pre 22 godine izabran u Evropski parlament, nisam mogao ni da zamislim da ćemo se naći u ovom položaju. Da, Evropska unija bi se mogla raspasti ako ne budemo oprezni“, rekao je Šulc.
On smatra da je takav razvoj događaja tragičan. On je priznao da evropska integracija „nije savršena, i nije uvek praktična“, ali da ona predstavlja jedno od glavnih dostignuća kontinenta. Šulc je istakao da nakon što je Velika Britanija objavila da se otcepi od EU, mnoge zemlje u kojima se očekuju slični stavovi, „na sveopšte iznenađenje“, podržale su savez. „Kada ljudi vide šta sve za sobom povlači rizik odvajanja od najveće svetske ekonomije, oni postaju oprezniji“, objasnio je on. Istovremeno, Šulc je priznao: izlazak Velike Britanije iz EU predstavlja ozbiljan gubitak za obe strane.
Na pitanje zašto evropske vlade ne mogu brže da se izbore sa krizom u kojoj se nalaze, Šulc je predložio „da se upitaju one“.
„Ja sa predstavnik ujedinjene organizacije, nemam odgovarajuću nadležnost. Svuda gde države-članice insistiraju na svom suverenitetu i na taj način teže da ostvare svoje specifične ciljeve, pogođeni su zajednički interesi“, dodao je on. Šulc je, takođe, kritikovao one zemlje koje traže solidarnost kada je u pitanju „ruska pretnja“, ali nisu spremne da pokažu jedinstvo u situaciji sa izbeglicama. „Postoje zemlje koje osećaju pretnju od strane Rusije i žele više vojnika i oružja. Mi im to dajemo u znak solidarnosti. Uvodimo sankcije, iako neke zemlje EU zbog njih trpe, takođe iz solidarnosti. Kada nakon toga dođu izbeglice, iste te zemlje, koje su još juče tražile solidarnost i dobile je, nisu spremne da nešto učine“, opisao je situaciju Šulc.