Evrovizija: Politička pozadina, mediokritetska zabava, ,,neizvjesnost“ glasanja (VIDEO)
1 min readOvogodišnje polufinale, najmasovnijeg muzičkog takmičenja na svijetu, ,,Pjesma Evrovizije“, prošlo je očekivano u duhu političke polarnosti, obojene krizom na istoku Ukrajine.
Danska, domaćin festivala, dobila je pravu političku poslasticu, koja ako ništa garantuje veliku gledanost. Sve oči medija i publike bile su uprte na nastup Rusije i Ukrajine. Nije bila potrebna ,,viša matematika“ da bi se znalo ko će kako biti podržan.
Tolmachevy Twins, koje su predstavljale Rusiju, su i pored prolaza u finale, bile ispraćene zciždukom, dok je Marija Jaremčuk, predstavnica Ukrajine, ispraćena aplauzom (i ona je obezbijedila prolaz u finale). Čisto da se gledanost održi i u finalu, a i da se vidi ko će za koga da glasa.
Glasanje na Evroviziji je tek posebna priča. ,,Bi Bi Si„-jevi analitičari odavno se bune na sistem, jer je ,,neizvijesnost“ glasanja davno prevaziđena. po sistemu komšije glasaju ,,ja tebi ti meni“, i prednost je ako se graničite sa više zemalja, ili imate jaku dijasporu (Grci i Turci npr. uvijek imaju solidne rezultate). Očaj Britanaca je i u tome, što su i jedni od glavnih finansijera takmičenja, a pobjedu ,upravo zbog ovog sistema, mogu samo da sanjaju.
Velika uzbuna digla se i oko Krima. On je još uvijek zvanično pod mobilnom mrežom Ukrajine, a i istok zemlje je pretežno naseljen ruskim stanovništvom. Tako da bi mogli da imamo u finalu, sa javljanja iz ,,Novog“ Kijeva (novi = ,,Svoboda“ i ,,Desni sektor“ su upravo do televizije krenuli svoju fašističku politiku, mijenjajući strukturu i programsku šemu), da imamo:
,,And 12 points go to Russia“
Istorijska pozadina političkih skandala Evrovizije je takođe brojna. Tako na primjer, ,,Revolucija karanfila“ u Portugalu, 1974. godine, kada je vojnim pučem smijenjena represivna desničarska diktatura , je kao univerzalni znak za početak akcije imala upravo nastup svojih predstavnika na Evroviziji.
Britanski komnentator je 80-ih nazvao turske predstavnike ,,grupom ružnih ljudi“, što je izazvalo veliki politički skandal. U Palestini nisu još do sada prikazivali izraelske predstavnike, kad bi oni išli, na tv-u bi bile puštane reklame. Jermenija se povukla sa takmičenja 2012. godine jer nisu htjeli da idu u Azerbejdžan zbog spora oko regije Nagorno-Karabak. Sve u svemu, uvijek su interesantnije te ,,pozadinske priče“ oko Evrovizije, nego pjesme.
Realno, teško da se u zadnje vrijeme neko ,,probio“ planetarno, pa ni evropski sa evrovizijskim nastupom. Nekako se čini da na Evroviziju se najviše ,,primaju“ balkanski narodi, i potroše uvijek novac iz budžeta, u nadi da će osvojiti, i organizovati Evroviziju. Pod teorijom, da je to besplatna turistička reklama, da se zarađuje od turista.
Najbolji pokazatelj Evrovizije su upravo jedni od osnivača Italijani, koji dug niz godina nisu slali svoje predstavnike, jer su pričali da imaju bolji festival u vidu ,,San Rema“ (i u pravu su). Velika Britanija, koja je kolijevka skoro svih modernih muzičkih pravaca, rijetko šalje svoje muzičke zvijezde da nastupaju. Ove godine ima i zemalja koje uopšte nisu slale svoje predstavnike, jednostavno, i prosto rečeno ,,Ne isplati se“.