Faktor Grenel: Zašto se Priština uplašila važne vesti iz Amerike
Pobeda Donalda Trampa na američkim izborima svakako je dobra vest za Srbiju, jer smo uvek mogli očekivati veću blagonaklonost republikanskih kandidata prema Srbiji i srpskom narodu od kandidata Demokratske partije, a Srbi će u Ričardu Grenelu konačno naći sagovornika u Vašingtonu, kaže za Sputnjik istoričar Luka Jovanović.
Jovanović dodaje da je prethodna Trampova administracija bila posvećena srpskom pitanju, jer je pre svega slušala i uvažavala stavove srpske zajednice na Kosovu i Metohiji.
„Tako da je izbor Trampa za predsednika SAD osveženje za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji koja je sigurna da će u Ričardu Grenelu naći sagovornika i čoveka koji razume naše potrebe i stavove“, ističe Jovanović.
Sagovornik Sputnjika podseća da su tokom jučerašnjeg dana, kad su objavljeni rezultati američkih izbora u Kosovskoj Mitrovici, građani izlepili plakate pozdrava Trampu sa srpskom i američkom zastavom.
Međutim, vrlo brzo nakon lepljenja tih plakata, kosovska policija ih je iscepala i uklonila sa svih vidljivih mesta u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću.
„A to šalje jasnu poruku i iako su njihovi zvaničnici do sada podržavali kandidata koji je izgubio, Kamalu Haris i na sva zvona objavljivali saradnju s njom i želju da se ona nađe na čelu SAD. Naravno, u svom dobrom maniru, oni su kao i uvek preko noći to zaboravili i počeli da ‘podržavaju’ i pozdravljaju novu američku administraciju. Samo taj detalj govori da je na terenu ipak sve drugačije i da su Albanci nezadovoljni činjenicom da će srpski narod konačno naći sagovornika i u Vašingtonu“, zaključio je Jovanović.
Blizak Trampov saradnik, odgovoran za pad Kurtija
Ričard Grenel, bivši ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Nemačkoj i izaslanik za Zapadni Balkan tokom prvog predsedničkog mandata Donalda Trampa, mogao bi postati savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj Trampovoj administraciji.
Grenel, dugogodišnji blizak saradnik Donalda Trampa bio je aktivno uključen i u njegovu predizbornu kampanju, a tokom prvog Trampovog mandata obavljao je funkciju vršioca dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe.
Grenel je bio prisutan prilikom susreta Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog u septembru.
Grenela smatraju odgovornim za pad prve vlade Aljbina Kurtija 2020. godine, zbog njegovog čvrstog stava u vezi sa taksama od 100 odsto na srpske proizvode, koje je prethodna vlada uvela.
Kurti je tada insistirao na tome da takse ostanu na snazi prema Srbiji i Bosni i Hercegovini, čemu se Grenel otvoreno protivio, naglašavajući da će podrška SAD tzv. Kosovu zavisiti od ukidanja taksi.
Vlada Aljbina Kurtija pala je posle samo 50 dana, nakon inicijative za izglasavanje nepoverenja od strane njegovog bivšeg koalicionog partnera, LDK.
Ova situacija izazvala je oštre kritike Samoopredeljenja i njegovih pristalica.
Kasnije je Grenel postao još glasniji u kritikama na račun Kurtija, optužujući ga da je „uništio čvrstu vezu Kosova i SAD“.
Izvor: Sputnjik