ИН4С

ИН4С портал

Фали чувара, али и новца за нови затвор

1 min read

Илустрација

Број запослених у Управи за извршење кривичних санкција није довољан да се успјешно реализују сви задаци из надлежности извршења кривичних санкција, али ни остали који су планирани, пише у Извјештају о раду те Управе за прошлу годину, у ком је објашњено да су крај прошле године дочекали је са 442 запослена, иако је систематизованих радних мјеста за трећину више, односно 661.

“Током године број извршилаца је варирао, радни однос је престао за 48 извршиоца, од чега за 44 извршилаца сходно законској одредби за престанак радног односа ради остваривања права на пензију, да би на крају извјештајне године број извршилаца износио 442. Овај број извршилаца није довољан да би се реализовали задаци Управе за извршење кривичних санкција из надлежности извршења кривичних санкција, те планирани ППЦГ ЕУ, Акционим планом за Преговарачко поглавље 23 правосуђе и темељна права, Стратегијом за извршење кривичних санкција (2023-2026), препорукама Европског комитета за спречавање мучења и нечовјечног или понижавајућег поступања или кажњавања (ЦПТ), препорукама Заштитника људских права и слобода и НПМ, као и други послови који су јој одређени у надлежност”, пише у Извјештају о раду те Управе за 2023. годину.

У том документу пише да је, због побољшања услова боравка затвореника, извршена адаптација смјештајних капацитета, укључујући изградњу новог објекта за здравствену заштиту у Истражном затвору Подгорица, чиме су смјештајни капацитети повећани за 70 мјеста. Такође, уведен је нови систем телефонских говорница за комуникацију затвореника са породицама.

Уз подршку ЕУ-ИПА пројекта, започета је изградња четири нова објекта у комплексу УИКС-а, укључујући специјалну здравствену установу, мултифункционални објекат, затвор отвореног типа и нову пријавницу.

Задужење за затвор у Мојковцу

Пројекат изградње затвора за сјеверну регију Црне Горе у Мојковцу финансиран је бесповратним средствима од 1,2 милиона еура, а у Извјештају најављују да ће се за завршетак тог пројекта држава задужити до 15.000.000 еура.

“Чланом 11 и 14 Закона о буџету Црне Горе за 2023. годину (“Службени лист ЦГ”, бр. 152/22 и 106/23) прописано је да ће се Држава Црна Гора задужити код Банке за развој Савјета Европе (ЦЕБ), за потребе Министарства правде за изградњу капиталног објекта – Затвор у Мојковцу, у износу до 15.000.000,00 еура. У току је ревизија главног пројекта изградња затвора за сјеверну регију Црне Горе у општини Мојковац, као и активности на изради, ревизији односно имплементацији других повезаних пројеката (трафостаница, хидротехничке инфраструктуре – водоводне инфраструктуре, приступни пут, итсл)”, пише у том документу.

Из УИКС-а истичу да је прошле године посебна пажња посвећена обуци затворског особља, што је кључно за даљу реформу затворског система и достизање националних и међународних стандарда.

“У циљу испуњавања препорука датих од Европског комитета за спречавање мучења, нечовјечног или понижавајућег поступања или кажњавања (ЦПТ), Заштитника људских права и слобода Црне Горе, Сектор за стручно оспособљавање и усавршавање службеника је у 2023. години реализовао низ обука у циљу испуњавања претходно наведених задатака чему је допринио значајан напредак у подизању компетенција затворског особља”, пише у Извјештају.

Наводе и да су у циљу побољшања здравствене заштите затвореника, набавили основну и напредну медицинску опрему, запослили љекара опште праксе и ангажовали три медицинска техничара, а да су као консултанти ангажовани специјалисти из различитих области медицине.

У том документу истичу да су набавили нову опрему за службенике обезбјеђења, укључујући униформе, сигурносну опрему, видео надзор и возила за посебне намјене, али да су посебну пажњу посветили и ресоцијализацији и рехабилитацији затвореника.

Затвореници радили

Додају да су почетком прошле године склопили неколико уговора који су омогућили унапређење капацитета за радно-окупациону терапију затвореника и обучавање за одређене послове – израду накита, сувенира, парковског мобилијара…

“По том основу, број радно ангажованих затвореника је варирао, па је у првој половини године било радно ангажовано осам затвореника од чега четири осуђеника из ‘Ф павиљона’ и четири осуђенице из Одјељења за жене, а у другој половини године било је радно ангажовано двије до четири осуђенице из Одјељења за жене”, пише у дијелу у ком је извјештај о сарадњи са фирмом за коју су затвореници израђивали накит и сувенире…

Објашњено је да је 12 затвореника учествовало у изради парковског мобилијара за Општину Даниловград, чиме су развијали осјећај одговорности и иницијативу за реинтеграцију у друштво.

Похвалили су се да су потписали меморандум о разумијевању са њемачком невладином организацијом “Хелп-Хилфе зüр Селбстхилфе”, те да је циљ те сарадње проширење радних активности за затворенике и њихова успјешна рехабилитација и реинтеграција кроз радну терапију.

Захваљујући њима УИКС је добио донацију за столарско-браварску радионицу, укључујући ситан алат, машину за савијање лима и машину за обраду дрвета за израду дубореза, а организована је и обука за 12 затвореника који су стекли звања помоћни варилац и помоћни столар, а након успјешно положеног испита добили су сертификате.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *