ИН4С

ИН4С портал

Фашистичка кампања против Срба у Македонији

1 min read

У Скопљу су освануле поруке на билбордима са натписом „Стоп српкој асимилацији македонске нације“, а чији je  потписник ВМРО-Народна партија коју предводи некадашњи македонски премијер Љупчо Георгиевски.

Makedonija-Skopje-2012

Према подацима из пописа Срби у Македонији чине мање од два посто укупне популације! Ријеч је о мањини којој се оспорава право на вјероисповијест и која се постепено утапа у већински народ.

Од доласка комуниста на власт, прије 70 година, Срби у Македонији никада нису чинили више од 3% становништва, а прије тога их је на том простору било око 30%.

У саопштењу које је издао Напредни клуб наводе да је недавно из злогласног затвора Идризово на привремену слободу пуштен Архиепископ охридски и митрополит скопски Јован кога македонске власти терете по више основа и прогоне годинама кршећи основна грађанска и људска права.

О случају Архиепископа Јована огласиле су се и међународне организације као што је Амнести истичући да је ријеч монтираном политичком процесу којим се крше вјерска и друга права човјека.

Македонија се налази у изузетно нестабилним политичким околностима, како због националних тензија између Македонаца и Албанаца, тако и због озбиљних унутрашњих политичких трвења и економских проблема. У таквим околностима српска мањина, као изузетно мала, не само да не може бити асимилатор већ је управо неко ко је најрањивији на кризу и нестабилност.

Ово није први пут да су Срби мета пропаганде екстремистичких македонских националиста, као што није ни први пут да никакве реакције из Србије нема.

Србија, која је Уставом и Законом о дијаспори и Србима у региону преузела обавезу да брине о свом народу изван граница, морала би да се ангажује и обезбиједи зашититу  српској заједници у Македонији и помогне њене напоре за опстанак и очување идентитета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy