IN4S

IN4S portal

Feljton: Njegoš i Lovćen (VI dio)

1 min read

kapela 1925

Nasilno prenošenje 1916 Njegoševih kostiju sa Lovćena na Cetinje

U dopunu onog što je objavljeno 1971 o prenosu Njegoševih kostiju sa Lovćena na Cetinje, kada se ima pred očima austrougarska prepiska između guvernera Crne Gore i predstavnika Ministarstva inostranih dela s jedne i Vojne vrhovne komande i Ministarstva inostranih dela s druge strane, koju mi je Komnen Bećirović kserografisao u Državnom arhivu u Beču, može se još jedanput ponoviti ono što je utvrđeno i novim činjenicama to potvrditi:

1) Njegoševe kosti snete su sa Lovćena da bi se onemogućio dolazak i okupljanje srpskih hodočasnika na Lovćenu,

2) što se planiralo izvođenje tamo vojnih odbrambenih objekata,

3) i zato što je već tada smatrano da će i posle rata Lovćen ostati u sastavu Austro-Ugarske.

U Državnom arhivu u Beču se nalaze Gustava fon Kupke memoari, u kojima se govori o njegovom službovanju na Cetinju pre rata, u svojstvu vojnog izaslanika, i tamo ima reči i o tome. Kupka je 1921 dolazio na Cetinje i posetio mitropolita Gavrila, pa je u razgovoru sa njim kazivao, da je narod bio očajan kad su Njegoševe kosti skidane sa Lovćena, da su Austrijanci to uradili i crkvu počeli da ruše, kako bi zatrli sećanja na Lovćen, a za rušenje Crkve da su govorili kako je u nju udario grom. Međutim, narod u to nije poverovao.

Kupka u svojim memoarima nije pouzdan. Bećirović je, prema pismu od 28 oktobra/10 novebra 1971, otkrio u Ratnom arhivu u Beču Kupkin rukopis „Der Schwazen Berge letzer Gospodar ”iz 1947, u kome se govori o rušenju crkve na Lovćenu, pod izgovorom strateških razloga, i da su njegoševe kosti snete danju što nije tačno.

Za vreme okupacije Crne Gore, na Cetinju su izlazile latinicom i na hrvatskosrpskom jeziku Cetinjske novine , a na nemačkom Ilustrierte Cetinjer Zejtung . U ovim prvim na nemačkom pojavio se 9/22 februara 1917 feljton pod naslovom Die Vladika Petar II, u kome se ne spominje Lovćen ni crkva na Lovćenu, kao ni gde su njegoševe kosti. U broju od 2/15 avgusta 1918, posvećenom caru i kralju Karlu, donet je poznati Jirečekov članak o Lovćenu. Meðutim, u ilustrovanom nemačkom listu, u broju od 17/30 oktobra 1917, na strani drugoj, donete su slike na kojima je prikazan vrh  Lovćena sa strane Cetinja, kao i slika crkve iz vremena pre rata.

Godine 1973, u Crkvenom muzeju na Cetinju nalazila se jedna mermerna ploča, koja je bila na Lovćenu do 1916, i na kojoj piše: „Za vlade njegovog veličenstva kneza Nikole I  „Beogradsko pevačko društvo” pod zaštitom kralja Srbije Aleksandra I , poklonivši se spomeniku Ivana Gundulića u Dubrovniku, celiva grob pesnika Petra Petrovića Njegoša.
                                             O Vidovudne 1893 M. M. Čebinan. Kranjevo (Srbija)”.

 

Model iz 1916  za spomenik na Lovćenu „u slavu zauzeća ovog jadranskog Gibraltara, a  potomcima na izgled”

U Hercegnovom 1902 osnovana „Hrvatska čitaonica”, kojom prilikom je upućen poziv i Štrosmajeru, a krajem te godine je i izabran za počasnog člana te čitaonice. Ona je do 1907 bila na trgu „Belaviste”, a onda je preseljena u zgradu katoličke crkve u centru varoši, gde je 1911 promenila ime u „Hrvatski dom”.

O radu ovog društva od 1914 do 1918 postoje u Hercegnovom arhivu vrlo mali broj dokumenata, koja sam 1973 mogao pregledati. U njima su i dve značajne depeše, koje daju političku ocenu njegovog rada. U prvoj se kaže: „njegovoj carskoj i kraljevskoj visosti Franju Ferdinandu, prestolonasledniku, Konopište, Češka. Glasom svoje glavne, skupštine, izražavamo toplu čestitku prigodom pedesetog rođendana izrazom odane  privrženosti. Hravatski dom u Hercegnovom, 29/12, 1913.”

U drugoj depeši, koja je iz 1914, glasi: „Visokoslavnoj Kabinetskoj kancelariji njegovog veličenstva, Beč. Ljuta neopisiva bol nad grdnom zločinu, izvršenom u Sarajevu od razbojničke ruke, koji vrijeđa čovječanstvo i ispunja užasom izobraženi svijet, obuzela je osobito nas vjerne Hrvate, te dok vapimo od Boga uzvišenim pokojnicima slavu, i ovom tužnom prigodom sakupljeni u duhu oko priestola uzvišenoga nam cara, kralja i gaspodara izražujemo najčučenja čuvstva nepokolebive naše vjernosti i odanosti.
Za društvo Hravatski dom, predsednik”.

Kada se ovo zna, onda se nije čuditi onome šta se dešavalo u „Hrvatskom domu” za vreme rata. Za rođendan cara Franje Josifa činjene su pripreme za podizanje mu spomenika na Lovćenu, kao znaku u slavu zauzeća ovog važnog strateškog položaja. Zbog toga je bio prvo raspisan konkurs za projekat spomenika. Izložbu prijavljenih radova organizovao je akademski slikar Marko Rašica u „Hravatskom domu” u Hercegnovom, koji se takođe bio prijavio sa svojim radom. Tu izložbu je otvorio guverner Crne Gore Viktor Veber 6/18 avgusta 1916, na carev rođendan. Tom prilikom je za spomenik izabran rad Marka Rašice, rođenog u Dubrovniku i vaspitanog u društvu onog kruga ljudi koji su izdavali list Prava Crvena Hrvatska, i koji su povodom ubistva prestolonaslednika Ferdinanda u Dubrovniku priredili pogrom nad Srbima, o čemu svedoče slike u prilogu, objavljene u zagrebačkom Ilustrovanom listuod 5/18 jula 1916 godine.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Feljton: Njegoš i Lovćen (VI dio)

  1. Ove godine je, hvala Bogu, izašlo nekoliko vrednih knjiga o stradanju hrama i praha Njegoševog. Posebno bih izdvojio značajnu i obimnu knjigu „Sedam Njegoševih sahrana“, Slobodana Kljakića i Ratka Pekovića. O Njegošu i Lovćenu, hvala Bogu, postoje i knjige koje su prošle majstorsko i vremensko rešeto, koje su pisane godinama i koje su plod velikog naučnog i istraživačkog rada. Takve su knjige dr Ljubomira Durkovića-Jakšića i knjiga „Borba za Lovćen Njegošev“ Komnena Bećirovića. One su vanvremenske jer su večne i predstavljaju pravo bogatstvo i neiscrpni rudnik za sve istraživače.

  2. Jeste, sve je ovo živa istina koju je ondašnji režim sakrivao i izopačavao, okrivljujući kralja Aleksandra za svo zlo na Lovćenu, kao što ovaj sadašnji, iako sva istorijska dokumenta govore suprotno. Sjećam se koliko je, prilikom našeg susreta u Beču jeseni 1971, bilo nezgodno doktoru Gezi Kevešu, sinu generala Keveša glavnokomandujućeg austro ugarske vojske na Crnu Goru 1915, kad je saznao da je ta vojska u kojoj on bio kadet, po naređenju iz Beča dala porušiti Njegoševu kapelu i prenijeti njegov prah na Cetinje. Pa mi je, baron Keveš,kao bivši direktor Ratnog Muzeja, ljubazno omugućio uvid u bečke arhive u kojima sam našao podatke koje Durković donosi u svojoj knjizi. On mi je, kao savremenik događaja, saopštio činjenicu za koju dotada naši istoričari nijesu znali
    da su dvojica austrijskih generala koji su vodili operacije na licu mjesta, Stjepan Sarkotć i Ignac Trolman, tražili od cara Karla titulu fon Lovćen pa je prvi dobio titulu Sarkotić fon Lovćen, a drugi Trolman fon Lovćenberg,kako ne bi bilo isto, dok se general Keveš kavaljerski pred carem odrekao titule, budići već nosilac plemićkog zvanja fon Kevešhaza, Herman Keveš fon Kevešhaza.
    U naše vrijeme će autor sadašnje grozomore na Lovćenu kojom se diče današnji Montenegrini, dobiti od bivšeg austrijskog kaplara Josipa Broza, još ako mu je to pravo ime, zvanog Tito, titulu Meštrović fon Lovćen.
    U svakom slučaju ima u Beču daleko više istine o Lovćenu, nego što je
    ima na Cetinju i u Podgorici.

  3. Dobro bi bilo da nađete neki feljton o Crnjanskom, poput ovog o Njegošu, ipak, važni su to jubileji!

  4. Svaka čast narode zbog ovih feljtona! Nijedan medij u regionu ne raspolaže sa ovoliko istinite i dragocjene građe.
    BRAVO!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *