Feljton: Njegoš i Lovćen (VIII dio)
1 min readPisanje nekih listova na hrvatsko-srpskom jeziku o Lovćenu, Njegošu i protiv Srba
,,Bog vas kleo, pogani izrodi”.
( Gorski vijenac, str, 75)
U pisanju o Lovćenu i protiv Srba i njihovog Njegoša za vreme rata istakli su se dva lista na hrvatskosrpskom jeziku, dubrovački Prava Crvena Hrvatska i zagrebački Ilustrovani list, prvi tekstovima a drugi više slikama i karikaturama.
Još pred izbijanje rata, u Pravoj Crvenoj Hrvatskoj izašao je članak Pitanje Južnih Slovena, u kome se govorilo da pobeda srpske vojske „na Balkanu i ratna slava opoji sva junačka srca, a najviše omladinu”, te obnovi jugoslovensku ideju, koja je pre bila Gajeva i Starčevićeva, ali je nisu hteli primiti Srbi. Međutim, Hrvati su bili uvek za velike ideje, ali nisu bili praktični, zato su se bojali novog pokreta.
„Jer dok je ova ideja iz Srbije došla, i dok Srbija u Hrvatskoj podržava ovaj pokret, dotle se i sami Srbi u Srbiji za takav pokret puno ne zagrijavaju. Zar bi Srbi pristali na to da žrtvuju svoje ime, svoju povest, svoju književnost, a da se stope u novi jugoslavenski narod?” Oni to nisu prihvatili za vreme ilirskog pokreta, a kamo li sada kada su opojeni pobedom.
„Nacionalistički pokret, dakle, pokret ide za nemogućim, a njegov bi konačni uspjeh bio taj, da nestane hrvatskoga naroda, da se ne spomene više hrvatsko ime, da ne bude više hrvatskog jezika, hrvatske povijesti, ni hrvatske književnosti”. Međutim, „skoro će budućnost pokazati”, da je jugoslovenski pokret „velika utopija”.
Sa ove pozicije, ovaj list je pisao o Lovćenu, Njegošu i protiv Srba, i već u članku Narod je progovorio, oštro je osuđeno ubistvo Ferdinanda, podvlačeći da Hrvati i Srbi nikada nisu mogli doći do ujedinjenja, „ili čak da se s njima indentifikuju”. Prema tome, sada kada se hrvatski narod probudio, ko bi se od vođa „srbo-hrvatskih” i jugoslovenskih smeo pojaviti pred narod sa nekom zajedničkom idejom? Odmah iza ovog prikazuju se demonstracije, koje su nastale posle ubistva u Sarajevu.
Demonstracije su bile i u Dubrovniku, Palama, Pločama i Grudi. Skidane su srpske zastave, razbijani natpisi sa ćirilicom, a u Srpskoj pravoslavnoj crkveno-školskoj opštini, Srpskoj čitaonici, „Radničkom društvu” i Srpskom gimnastičkom društvu „Dušan Silni”, uništen je ceo inventar: knjige, stolovi itd. U Konavljima su preko tri stotine radnika Srba iz Hercegovine i Crne Gore otpuštene sa posla kao „težaci” i proterani preko granice.
U daljim člancima, ubistvo u Sarajevu za Hrvate smatrano je kao “grozni zločin”, koji je izvršio beogradski đak Gavrilo Princip, jer je Ferdinand od svih Slovena najviše voleo Hrvate, i da je njegova žena Sofija imala da sedne na hrvatski presto. Zbog toga je objavljen članak Na oružje Hrvati! Vaš kralj vas zove! U njemu se isticalo da Hrvatima „izvan granica Monarhije opstanka nema”, i da je „Hrvatska u pogiblji” , dok se u daljim napisima tvrdilo da je rat protiv Srba pravedan.
Krajem 1914, u članku Pad Biograda, javljeno: „Biograd je pao! Hrabra naša vojska Pete armije, pod zapovedništvom generala Franka, pobedonosno i svečano ulazi u Biograd na 10 sati ujutru onog dana kad se po cijeloj našoj zemlji, našoj državi slavi rijetki god milog nam vladara”. Na bedemima Kalemegdana zalepršala se Austro-ugarska zastava.
„Pad Biograda, prijestonice Srbije, ali i gnijezdo urotnika i ubojica, kamen smutnje i glavni prouzročitelj ovog svjetskog rata”. Zato „pad je Biograda i srpska se svijeća gasi”. Po zauzeću Beograda, general Frank je čestitao caru Franji „66-godišnjicu vladavine”, za koju mu je i osvojio Beograd.
Jedna od prvih naredbi okupatora u Srbiji bila je i zabrana upotrebe ćirilice, i da se jezik ne naziva srpsko-hrvatski, nego samo hrvatski, a pokrenute Beogradske novine štampaju „dakako latinicom, po novom kalendaru, te ijekavštinom”. U julu 1915, u članku Jedinstvo Hrvata tvrdilo se da su Srbi hteli da unište Hrvate, ali se pokazalo da su „osvanuli ti Hrvati, kao junaci u Srbiji, i neka se zna za njih. Od sada pamtiće i Srbi hrabru mišicu hrvatsku”, dok se docnije javilo iz Beograda da su u knez Mihailovoj ulici bile radnje pod vojničkom stražom, koju su sačinjavali „sami Bošnjaci. Tako sada opet čuvaju Biograd fesovi”.
Prema tvrđenju ovoga lista, početkom 1915 guverner Bosne i Hercegovine, Sarkotić, posetio je Banjaluku, na čijem dočeku nije bilo predstavnika Srpske pravoslavne crkveno-školske opštine, kada je izjavio da ima poverenje samo u rimokatolike. U jednom od novembarskih članaka 1915, naslovljenom Srpsko-hrvatski, javljalo se da je Zemaljska vlada Bosne i Hercegovine zabranila upotrebu ćirilice, ali da je dozvolila da se jezik zove srpsko-hrvatski, a ne kao što se ranije zvao „bosanski ili naški”. Pošto se i u Dalmaciji tada jezik zvao srpsko-hrvatski, a deca ga nazivala „nastavni” ili „srpsko-hrvatski”, list je protestovao, jer to daje prednost srpskom imenu i utiče u korist Srba, i zato je tražio da se zove samo „hrvatski”.
Povodom pada Lovćena, list je likovao od radosti. U članku od 2/15 januara 1916, objavljenom kao uvodnik, pod nazivom Historičeski dan, doslovno u celini stoji:
„Lovćen je zauzet! Ova vijest raznesena je munjevitom brzinom širom bijelog svijeta, proizvela je na svakoga duboki dojam i neizbrisivi utisak. Dok je nas napunila osobitim veseljem, naše vojnike i naše saveznike još voćim oduševljenjem, to je u redovima naših protivnika izazvala preneraženost, povećavale malodušje i prouzročila još veću pometnju.
Lovćen je zauzet! Tim će do brzo biti zapečaćena i sudbina cijele Crne Gore, te će morati da dijeli udes Belgije i Srbije. Prva je neminovna posledica tog historičnog događaja i pad Cetinja, glave Crne Gore, te skori bijeg gospodara brda kralja Nikole, koji će sada sa kraljem Petrom morat’ da se potuca od nemila do nedraga.
Lovćen je zauzet, i to mnogo prije nego li je iko očekivao, te je gotovo svak tim bio iznenađen. Samo cigla tri dana magao je da prkosi taj gorostas od 1758 metara visine našoj vojnoj sili. Utaman mu bješe i spjevano junaštvo vlastitih sinova, i pomoć Engleza, Francuza, Talijana i Srba.
Lovćen je zauzet i bez velikih žrtava, kojima se svak pravom nadao, jer ga je najvećma branio prirodni položaj. U tom je zaostao za svim drugim i slabijim svojim drugovima. Lovćen je zauzet! Od kolikog je značenja i zamašaja za dalji tok rata i našu državu taj događaj, nije moguće sada ni procijeniti. Kakva će promjena tim nastati i na politič-kom i na strateškom polju, to će nam istom valjda i skora budućnost pokazati.
Lovćen je zauzet! Tim Boka od Kotora postaje ratnom lukom prvog reda, da će joj teško biti slične naći, a engleskofrancuskoj floti neće se ufano više ni kraj pameti naći, da bi kušalo lomit zube o ovaj tvrdi orah. Upoznala je ona Boku Kotorsku dok su još sa Lovćena tutnjali njezini topovi, a škola kod Dardanela valja da ju više pameti naučila.
Lovćen je zauzet, a našim četama put otvoren u Albaniju, koji bolno mora da se to istom dojmi naših vjerolomnih saveznika Talijana. Italija nije ni pod koju cijenu htjela da čuje, da bi Lovćen bio ikad naš. Poznala je dobro njegovu vrijednost. A sad što će?
Lovćen je zauzet! Slava naših junaka još se veoma svijetom ori, novi vijenac resi našu bojnu silu, nova je stranica u našoj povjesti zlatnim slovima napisana. Lovćen je zauzet, padoše Berane, Galipolj očistiše od Engleza, ruska se toliko dugo u Besarabiji spravljena ofanziva izjalovila. Talijani ne mogu ništa nego samo da „avaniti” viču, ali da se s mjesta ne miču, nemačka fronta prema Francukoj kao da je od stanca kamena, te se razbit’ nikako ne dade, nije li pri svemu tomu i prst Božji?”
U članku Potpuna kapitulacija Crne Gore,tvrdilo se da „jedna između najsjajnijih djela ovog rata, a u ratovima svih vremena, osvajanje Lovćena dovelo je sa sobom kao neminovnu posledicu i potpunu kapitulaciju Crne Gore”. Kralj i Vlada su 31 decembra. 1915/13 januara 1916 apelovali „na dobrohotnost pobjednika, pa zamolili da se zapođenu mirovni pregovori”, ali naša je Vlada zatražila bezuslovnu predaju, što je Crna Gora 3/16. prihvatila, pa je time kralj Nikola pokazao državničku mudrost, zbog čega ga svi hvale.
Odmah iza toga članka je i članak Boj o Lovćen, u kome se prenosilo ono šta je Pester Loud donosio od svog dopisnika, koji je posmatrao s generalom sa broda kako se Lovćen osvajao. To pisanje je glasilo: „U ponedjeljak u 7 sati na večer doprla je jedna kompanija u kojoj su bili dobrovoljci muslimani, do najviše glavice Lovćena. Naše čete su junački svladale i osvojile Lovćen”, posle čega se proslavila ova pobeda. U jednom drugom izveštaju toga peštanskog lista, bilo je napisano: „Prva grupa, koja je stigla na Lovćen, bila je od dobrovoljaca sastavljena pešatinska kumpanija, te je osobito radosno, da su se rame uz rame borili sred najžešćih bojeva „Hebljani” i muhamedanci dobrovoljci”. Ova se četa noću izmeðu 28 i 29 decembra 1915/10 i 11 januara 1916. pripremala za napad narednog dana za osvajanje Lovćena i zarobila 42 topa.
U trećem članku, pod naslovom Branitelji Lovćena, kaže se da su Lovćen branili princ Petar i general Mitar Martinović, a da su za pobedu odlikovani vojskovođe Keveš, Sarkotić, Trolman, Veber i drugi.
Posebni je članak bio Slavlje na vijest o predaji Crne Gore, u kome se opisuje slavlje u Dubrovniku, gde se vikalo: „živjela Hrvatska u Velikoj Austriji!” Grad je bio tri dana „u svečanom ruhu”. Dalje se, iz ovoga lista, saznaje da je guverner Crne Gore podmaršal Veber naredio da se zaštite kuće kralja Nikole, da je princ Mirko stigao u Beč, gde je u izjavama hvalio guvernera i austrougarske okupatorske vlasti, i tvrdio da Crnogorci nikad nisu mrzeli Austriju.
Isti ovaj list je septembra 1916, u članku Spomenik na Lovćenu zalagao se za podizanje spomenika, a već u januaru 1917 javljao je da je Sarkotić dobio titulu barona za zasluge, zašto su mu Dubrovčani uputili čestitku, jer su ga smatrali starim prijateljem. Te godine, list je isticao zasluge onih koji su osvojili Lovćen, među kojima su spominjali zemljaka Sarkotića. U julu je objavljen članak Glavni osvojitelj Lovćena (Bosanski bataljon br. 6, rit-majster Epler i satnik Starl), u kome se kaže da je car Karlo zapovedniku Bosne, Hercegovine i Dalmacije Sarkotiću u Sarajevu „podijelio naslov od Lovćena”, što je dobro uradio, jer su osvajači čuvenog Lovćena bili naši, o čemu je Sarajevski list, pod gornjim naslovom, objavio vest iz Dalmacije kako se tamo raspravlja ko je osvojio Lovćen, i zato treba da se ovde kaže istina, tj. da su Lovćen osvojili Bosanci sa kapetanom Starlom i rit-majterom Eplerom. Oni su 26 decembra 1915/9, januara 1916 zauzeli važan položaj od Krsca do Kuka, a tek dva dana pao je Štirovnik, blagodareći prve bitke. „Pred Bosancima je na stotine mrtvih i ranjenih ležalo”. Posle toga vođe Bosanaca su odlikovani.
Svaka cast Komnenu, Ivanu, Mihailu!
Pravo su trojstvo istine!
Ne bi nam ovoga puta Trna! Mora da ga je istina stala prosvjetljavati pa je riješio da baci koplje u trnje. Daj Bože!
Posljednji komentar u VII nastavku feljtona bio je moj. Niko se nije javio da demantuje ono što sam tu rekao?
Poštovani gospodine Trn, evo komentara na Vaš komentar u prethodnom nastavku feljtona. Ne postoje „uzaludne bitke“ već čast i bruka koje, po Njegošu, „žive dovijeka“. Nisu Srbi bili nezahvalni prema kralju Nikoli, već sile Antante zato što je decembra 1915 pregovarao sa Austrougarskom oko separatnog mira a januara 1916 Crna Gora je potpisala kapitulaciju. Verovatno ćete pitati šta su trebali da rade. Da poslušamo Njegoša: „Mlado žito, navijaj klasove, pređe roka došla ti je žnjetva. Divne žertve vidim na gomile pred oltarom crkve i plemena; čujem lelek đe gore prolama. Treba služit česti i imenu. Neka bude borba neprestana, neka bude što biti ne može – nek ad proždre, pokosi satana! Na groblju će iznići cvijeće za daleko neko pokoljenje.“
Moj odgovor na ovaj komentar dr.Radovića nalazi se ispod VII dijela ovog feljtona, pa ko želi da ga pročita, tu je.
svaka cast komnenu. srce mi je puno kad vidim kako pobija mrcogorske lazi. pitanje je jedino dana kada ce pobjediti Njegos i Crna Gora… ova drzavolika tvorevina zvana montenegro koja se odrzava vjestacki protiv prirodno nema buducnosti.
evo malo Njegosa da okrijepi srpski narod koji je ponizen i zivi pod okupacijom u drzavolikoj tvorevini:
Evo tajna besmrtnika: dade Srbu stalne grudi;
od viteštva odviknuta u njim lafska srca budi.
Faraona istočnoga pred Đorđem se mrznu sile,
Đorđem su se srpske mišce sa viteštvom opojile!
Od Đorđa se Stambol trese, krvožedni otac kuge,
sabljom mu se Turci kunu – kletve u njih nema druge.
Pratim ovaj feljton i uživam! Kada je Njegoš u pitanju, uvijek sam spreman na „dodatni napor“ , to znači da sve pročitam što se o njemu piše. Pročitao sam i ove činjenice o velikoj radosti naše nesrećne braće, kako su se samo radovali i sladili kada je austrijska vojska osvojila Lovćen! Sada vidim da su to bila naša muslimaska braća u tuđinskoj uniformi! Oni ne kažu da Lovćen i nije imao ko da brani, da je vojska raspuštena svojim kućama, a kralj – samo pro forma – postavio svog najmlađeg sina Petra da komanduje odbranom Lovćena! A Petar nije imao nikakvoga iskustva. Kralj se nadao da će uspostaviti mir sa neprijateljem, kada mu to nije uspjelo, noću je , zajedno sa vladom, prebjegao u Skadar, a tu mu je svoju karocu dao papski nuncije u Skadru da ga , sa kraljicom i sinom Petrom dovede do Medove. Tu se sastao sa unukom Aleksandrom i dugo u četiri oka razbovarao. Pozvao je i njega i starog kralja Petra , svoga zeta, da idu skupa za Italiju. Ovi su ostali uz svoju vojsku i na Krf izbjegli. Sa srpskom vojskom je otišlo i oko 1600 Bokelja i Hercegovaca , dobrovoljaca crnogorske vojske, koji nisu smjeli da se vrate svojim kućama.
I moj djed Risto, i serdar Janko Vukotić i naš divni, tada mladi Radovan Bećirović su dopali švapskog ropstva, kao i još 17.000 Crnogoraca. Malo ih se živih vratilo iz Mađarske. U Mađarkoj je kosti ostavilo preko 50.000 Srba, a to je najljepše i najtačnije opisao Risto Kovijanić, i sam mađarski sužanj.
A naša hravatska braća? Nažalost, radovali su se i slavili našu nesreću! To su oni i kasnije radili, a i poslednji put marat 1999. kada je nanovo naša zemlja bombardovana od Natoa. i Crna Gora je gađana, čak i Štirovik i neka pećina na Lovćenu za koju se tvrdilo da je puna municije. Zagreb je bio na nogama, a rakete i vatromet nad Zagrebom i ostalim gradovima je nezaboravna sramota. A šta oni o nama i da nas misle – sramota me je da napišem.
bitno je da su srpstva otpadnici, samozvani dukljani, pronasli saborce u ustase, i cak idu do te mjere da kazu da nijesu srbi, no potomci neki crveni hrvata.
evo im njihove brace sto su rasuli Njegoseve kosti i srusili Njegosevu kapelu. A Srbima zamjeravaju sto su oslobodili CG od ropstva i obnovili Njegosevu kapelu. dno dna! takvi bi se postidjeli svojih rijeci, kad bi im ***ica(zadnjica) nebi sluzila mjesto obraza.
Da bi se oprao greh protiv Njegoša, greh protiv Boga i greh protiv prirode, Lovćenu treba vratiti vrh i na njemu obnoviti crkvu, na istom mestu, od kamena iste vrste, istog oblika i veličine kao što je bila, i u nju vratiti Njegoševe zemne ostatke.
Znamo šta je junaštvo, ali znamo šta je i čojstvo. Čojstvo je ne rušiti i ne poniziti nikoga i ništa, pa ni umetničko delo, čak ni antihrišćansko takozvano umetničko delo proustaškog vajara i arhitekte Ivana Meštrovića.
Jednostavno, kako je masonsko-paganski mauzolej montiran tako ga treba razmontirati i prebaciti na neko drugo mesto prilagođeno njegovom kockastom obliku.
Meštrovićev mauzolej je i ruglo jedinstveno na planeti Zemlji: tunel na vrhu planine sa više od četiri stotine stepenika kroz koji bije ledena promaja, a u njemu ustajalost, memla, prljavština i oštar miris mokraće.
Crkva Svetog Petra Cetinjskog i antihrišćanski mauzolej ne mogu zajedno. Jedno je hram Božiji, a drugo kontejner. Jedno je svetinja, a drugo avetinja. Jedno je lepota, a drugo rugoba. Jedno je ponos, a drugo poniženje.
Mauzolej ima smisao bilo gde, jedino mu ne odgovara ono mesto gde se sada nalazi. Crkva Svetog Petra Cetinjskog ima smisao jedino tamo gde je Genije postavio Svetitelju, odnosno Vladika Njegoš Svetom Petru Cetinjskom, u slavu Božiju.
Evo, u riječi i slici, ko nije vjerovao ili ko nije slijep kod očiju,
koliko su se Hrvati sladili i ižIvljavali nad padom Lovćena i Crne Gore! Pa je jasno zašto su kasnije bili uprli politički, (ne)moralno i materijalno da namjeste Meštrovića na Lovćen pod cijenu civilizacijske katastrofe. Čak su bili upregli u propagandu zlogaslonog crnogorskog ustašu Savića Markovića Štedimliju koji je u Vjesniku alakao da se ruši Aleksandrova kapela od koje je navodno Crnogorcima zalijevala krv oči!I zašto su očajnički branili njihov zindan na Lovćenu kad ono početkom devedesetih pokrenusmo veliku akciju za obnovu lovćenskog vrha i svetilišta, a koju raspad Jugoslavije omete. Poduhvat koji preostaje da
se nastavi i, akobogda, ostvari.
Vi Srbi ođe puštate samo vaše priče, samo ono što vi ide u prilog! Zašto se recimo ne pozabavite Avdom Međedovićem? Evo vam prijedlog! Napravite feljton o njemu!
Feljton nije ,,za i protiv Njegoša“ već Komnenov decenijski rad, ozbiljan i istinit.
Samo što se g. Trn satrije jer nema dovoljno istorijskog znanja! Reklo bi se da mu je Šerbo mentor, a Komnen je stari morački vuk!
Pratio sam zadnjih dana raspru između Trna i Komena Bećirovića! 7 : 0 za Komena!
Hahaha. Navijam i dalje, Nije loš ni DR Radović!
Bravo Redakcijo, očekujemo i dalje mečeve ,,za i protiv Njegoša“!