Festival Ćirilicom: O Paštrovskim ispravama
1 min readU okviru trećeg književnog festival “Ćirilicom”, koji se u organizaciji Narodne biblioteke Budva i Udruženja izdavača i knjižara Crne Gore, održava na Trgu između crkava u Starom budvanskom gradu, sedmo festivalsko veče, posvećeno je „Paštrovskim ispravama“.
Riječ je o korpusu dokumenata, nastalih na prostoru Paštrovića u period od XIV do XIX vijeka, a o nima su govorili, prof. dr Jelica Stojanović i prof. dr Miodrag Jovanović.
Po riječima prof. dr Jelice Stojanović, Paštrovići zasigurno sadrže najznačajniju zbirku pisanu srpskim narodnim jezikom, naročito iz iz 16, 17, pa i 18. vijeka. To je vrijeme, kako je kazala, velikog pogroma srpskog naroda, tako das u dokumenti koji su nastajali uništavani, dok su Pašatrovići imali autonomiju, razvijenu piarsku djelatnost, a skoro u svakom dijelu, imali su običaj da svjedoče i dokumentuju.
Do sada je objavljen, mali broj isprava s obzirom na njihovu brojnost. Nakon objavljivanja pojedinačnih isprava, prvu zbirku, objavio je Aleksandar Solovjov 1936. godine, pod nazivom Paštrovske isprave. Zbirka je sadržala, 54 isprave iz 16. i 17, 12. iz 16. i 16. iz 17. vijeka, kazala je profesorica Stojanović, naglašavajući, da se najbogatija zbirka dokumenata, čuva u manastiru Prasvkica u blizini Svetog Stefana.
Veliki broj dokumenata,nalazi se i u porodičnim zbirkama, arhivala i muzejima, kazala je ona, ističći, da je nakon obimnog istraživanja, prikupljanju i snimanju građe, priredila knjigu, koja će sadržati oko 800 isprava sa područja Paštrovića.
Što se tiče dosadašnjih objavljivanja, ona su imali izuzetan značaj, prije svega za istoriju, etnologiju, pravno-administrativni kontekst, al ii za lingvistička istraživanja, kazala je pored ostalog, prof. dr Jelica Stojanović, javlja budvanski Art Pres.
Prof. dr Miodrag Jovanović je istakao, da je ostavljanje pisanog traga, svakom važnijem plemenskom i porodičnom događaju, bilo u tradiciji Paštrovića, a analiza tih dokuemenata, uvijek je iznova inspirativna. Ne samo lingvistima. Paštrovske isprave, kako je kazao, predstavljaju dragocjen material za stručnjake različitih specijalnosti, jer su značajni dokumenti za sagledavanje prava, ekonomske i političke prošlosti ovoga kraja.
Oni se odlikuju, ranovrsnim sadržajem. Ima i onih, koji se odnose na poslove administracije i organizacije vlasti u Paštrovićima. To su ispave o boranju i postavljanju sudija, određivanju poslanika za Mletke, razrezivanju taksa za za potrebe Opštine, istakao je pored ostalog profesor Jovanović.
Neke se isprave tiču pravnih i privatno pravnih sporova, kupoprodajnih ugovora, diobe, ili zamjene zemlje, sporovi oko zaostavštine. Tu su i testament, priznanice i prijave protiv siledžija, molbe za pomoć u raznim nedaćama, žalbe protiv osionih sudjeda i drugo…
Istorijski razlozi su bili od presudnog značaja, što je na fouipnomiju paštrovskog govora, više vjekova uticao strani elemenat, u prvom redu romanski, naglasio je on.
Paštrovske isprave su izvor, koji nudi dragocjene oidatke za rekonstrukciuu pravno-administrativnog sistema vladavine u vrijeme Mletačke Republike, tj. specifične leksičke verbalne manifestacije, koja odražava određene društveno istorijske, političke, administrativne, kulturne i druge kontekste u okviru kojih je stvorena, kazao je pored ostalog, prof. dr Miodrag Jovanović, prenosi budvanski Art pres.