IN4S

IN4S portal

Fićo, konačno, odvojen od državnih „jasli“: Vujanović bez privilegija počasnog predsjednika

1 min read

Filip Vujanović "srećan" što je počinuo do politike

Bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović ostao je bez privilegija koje je imao kao počasni predsjednik nakon što se 20. maja navršilo pet godina otkako je otišao sa čelne funkcije u državi. Vujanović od 21. maja nema pravo na razliku u zaradi koju je primao kao počasni predsjednik, a još ranije mu je ukinuto policijsko obezbjeđenje i oduzeto službeno vozilo, na koje je imao pravo po Zakonu o predsjedniku.

Prema nezvaničnim saznanjima „Dana“, Vujanović je prije oko mjesec dana razdužio kancelariju koju je kao počasni predsjednik imao u vili „Gorica“.

Shodno Zakonu o predsjedniku, Vujanović je u petogodišnjem periodu imao pravo na naknadu u visini 70 odsto zarade koju je primio u poslednjem mjesecu prije odlaska sa funkcije. On je u međuvremenu penzionisan, pa je iz Predsjedništva primao dio naknade, kao razliku između 70 odsto zarade i penzije, kako propisuje član 15 Zakona o predsjedniku.

Članom 13 tog zakona propisano je da po prestanku funkcije predsjednik stiče počasni naziv „bivši predsjednik Crne Gore“.

„Po prestanku funkcije predsjednik ima pravo na naknadu zarade, na kancelariju i administrativnu podršku, kao i druga prava propisana ovim zakonom. Prava iz st. 1 i 2 ovog člana imaju predsjednici Crne Gore koji su tu dužnost obavljali od obnove nezavisnosti Crne Gore (3. juna 2006. godine)“, predviđeno je u Zakonu o predsjedniku.

Bez zaštite i službenog vozila ostao nakon protesta na Cetinju

Vujanović se prije godinu dana oglasio saopštenjem u kojem je naveo da je nakon njegovog dolaska na protest na Cetinju, organizovan u znak protivljenja zbog ustoličenja mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru, tadašnji premijer Zdravko Krivokapić tražio procjenu njegove bezbjednosti. Vujanović je tada ustvrdio da mu je „kroz očigledno brutalnu povredu zakona“ ukinuto lično obezbjeđenje. On je saopštio i da mu je oduzeto službeno vozilo koje mu je po Zakonu o predsjedniku pripadalo, te da nije pozvan ni na jednu državnu svečanost, iako je to zakonska obaveza.

Krivokapić je demantovao navode da je tražio procjenu Vujanovićeve bezbjednosti od ANB-a sa ciljem da mu se ukine obezbjeđenje i ugrozi bezbjednost.

Član 14 definiše da se počasni predsjednik poziva na državne svečanosti u skladu sa pravilima državnog protokola.

„Po prestanku funkcije predsjednik ima pravo da koristi kancelariju, da ima jednog savjetnika i jednog službenika za vršenje administrativnih i tehničkih poslova, kao i pravo na upotrebu službenog vozila sa vozačem ili bez vozača. Prava iz stava 1 ovog člana mogu se koristiti najduže pet godina po prestanku obavljanja dužnosti predsjednika“ definisano je članom 16.

U članu 18 propisano je da počasni predsjednik ima pravo na stalno lično obezbjeđenje u skladu sa bezbjednosnom procjenom koju utvrđuje nadležni organ, u skladu sa zakonom.

Bivši predsjednik Milo Đukanović najavio je da će koristiti privilegije koje ima shodno Zakonu o predsjedniku i tituli počasnog predsjednika.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “Fićo, konačno, odvojen od državnih „jasli“: Vujanović bez privilegija počasnog predsjednika

  1. Ovo je nevjerovatno,čitam i ne mogu čudom da se načudim,pa što ovaj zakon ne ukinu,ako im nije žao Milaša,a ako cemo pravo on nas je dobro“zadužio“pa zasližuje sve te silne privilegije.Da nije žalosno bilo bi smiješno.

  2. Žalosno kako ovako bezvrijedan čovjek da ima prvilegije ničim zaslužene i to o trošku građana.

    20
    3
  3. Ova osoba je bila na tako vaznim drzavnim funkcijama a nije se pitala vise nego jesam li ja…Toliko je kostao drzavu CG…Vjerujem da i sada u snu streca od Rastockog Zmijoglavca

    19
    2
  4. Kamo srece da C.G nije videla ni njega ni rastockog lopova,malo su krali pa jos i 5 godina privilegija,kao da su sta dobro ucinili za narod.

    24
    2
  5. Žao mi fiću.750glh,ode na otpad istorije.Voljeli su je provozati članovi šupak elite Monteprkna-Montenegra.

    20
    3
  6. Ove članove zakona podržavaju svi i pozicija i opozicija, jer im odgovara. Ovo treba ukinuti. Posebno dodatna plaćanja, jer ovo je život na našoj grbači. Potpuno bez potrebe.

    32
    2
  7. Da Bog mili sačuva, narod nema leba da jede, a njima malo sto su uzeli, ljudi jeli ovo moguće

    24
    3

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net