Fidelity consulting: Црна Гора још увијек нема успостављен јединствени систем евиденције државне имовине
1 min readПрема извјештају Државне ревизорске институције из 2019. године, држава Црна Гора, десет година послије доношења Закона о државној имовини, и поред законом дефинисане обавезе, још увијек нема успостављен јединствени систем евиденције државне имовине, па самим тим ни законом предвиђени Регистар непокретности. То су саопштили из консултанске комапније Fidelity consulting.
Занимљиво је, истичу, да је предметном ревизијом врховна државна ревизија утврдила да нијесу обезбијеђени потпуни и тачни подаци о државној имовини, а што је узроковано, прије свега, сљедећим чињеничним стањем:
„Надлежни државни органи нијесу предузели довољне организационе, техничке и кадровске мјере како би се успоставила одговарајућа евиденција имовине коју користе и са којом управљају државни органи. Евиденција коју воде државни органи није потпуна и не пружа све потребне податке о државној имовини коју користе и са којом управљају“, појашњавају из Fidelity consulting.
Такође, истичу да Министарство финансија и Управа за имовину нијесу успоставили функционални програм за вођење јединствене евиденције државне имовине.
“ Управа за имовину није предузимала активности како би обезбиједила да сви органи доставе податке потребне за успостављање јединствене евиденције. Министарство финансија и Управа за имовину нијесу реализовали мјере предвиђене Акционим планом за успостављање јединствене евиденције државне имовине. Поступак разграничења државне и општинске имовине није завршен, иако је Министарство финансија закључком Владе из 2016. године било задужено да у сарадњи са Подручним јединицама Управе за некретнине тај поступак оконча“, појаснили су.
Сви државни органи нијесу успоставили, кажу из Fidelity consulting интерне процедуре којима је уређен процес евидентирања државне имовине.
„Дирекција за инспекцијски надзор над државном имовином (МФ) није спроводила контроле чији је предмет евидентирање државне имовине. Унутрашња ревизија, код државних органа обухваћених узорком, такође, није спроводила ревизије чији је предмет систем евиденције државне имовине“, закључили су из Fidelity consultingа.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Naravno da se ne može uspostaviti evidencija državne imovine. Evo npr. zemljište vlasništvo CG je u 90% slučajeva bez dokaza o porijeklu sticanja na ime države. Većinom je upisivano na državu kad se vlasnik ne pojavi. Proteći će mnogo vremena prije no se to uspostavi na zakonit način.