Film o stradanju Srba u austrougarskim logorima u Češkoj
1 min readStradanje oko 90.000 srpskih zarobljenika (vojnika i civila) tokom Prvog svjetskog rata u austro-ugarskim logorima na području današnje Češke, od kojih se 7.000 njih nikada nije vratilo svojim kućama, tema je filma “Sedam hiljada duša” režisera Sanjina Mirića koji će premijerno biti prikazan u Beogradu.
Ovaj dokumentarno-igrani film obrađuje istorijsku temu o kojoj se kod nas ne zna mnogo – život i stradanje oko 90.000 naših ljudi koje je austro-ugarska vojska deportovala u logor Braunau i druge logore u vreme Velikog rata.
Kroz dokumentovane delove u kojima su korišćene originalne fotografije iz bečkog i istorijskog arhiva Srbije koje do sada nisu bile dostupne javnosti i izjave istoričara iz Češke i Srbije film pokazuje period neposredno pred i za vreme Velikog rata, tokom izgradnje logora od strane austro-ugarske i odvođenje u zarobljeništvo našeg stanovništva.
U igranom delu režiser rekonstruiše uslove u kojima su živeli zarobljenici dok su tih godina bili u logorima. U filmu, između ostalih, glume Jelena Ćirić i Lordan Zafranović.
Muziku za film su dali Sanja Ilić i Bora Dugić a narator je srpski glumac Tihomir Stanić. Plakat za film je slika našeg slikara naive Zorana Anđelkovića.
Film je snimljen uz podršku Ministarstva za kulturu i informisanje Republike Srbije.
U filmu se nalaze i iskazi naslednika onih koji su preživeli logor Braunau i na osnovu čijih svedočenja je urađena delimična rekonstrukcija uslova u kojima su naši zarobljenici živeli od 1915-1918 godine.
Među 30.000 zarobljenika iz Srbije bilo je više od 2.000 dečaka koji su godinama u logoru živeli pod izuzetno teškim uslovima. Tokom 1916. godine umiralo je po 40 vojnika i civila svakog dana što od bolesti, iscrpljenosti i loših uslova života. Igrani deo filma kroz scene koje su snimane u Češkoj na originalnim lokacijama prikazuje njihov život logaraša sve te godine.
Pored logora Braunau, u Češkoj se nalazilo još nekoliko logora u kojima su boravili srpski zarobljenici a to su Neđmeđer i Jindrihovice. Kroz Braunau je prošlo preko 30.000 srpskih zarobljenika, kroz Jindrihovice oko 40.000 a u Neđmeđeru je bilo oko 21.000 zarobljenika.
Danas se na prostoru mesta Jindrihovice nalazi spomen kosturnica, u kojoj počiva njih 7.100, čiji su posmrtni ostaci tu dopremljeni iz raznih logora. Zahvaljujući izuzetnoj saradnji Češke i Srbije posle Velikog rata započeta je ekshumacija iz raznih logora.
U Jindrihovcima je 1931. godine sagrađen mauzolej posvećen našim stradalnicima, a češka vlada na čelu sa predsednikom Tomašom Masarikom je odlučila da ovaj objekat pokloni Kraljevini Jugoslaviji. Mauzolej dobija poseban status i postaje teritorija tadašnje kraljevine. Taj status je do danas ostao nepromenjen, tj. mauzolej pripada Republici Srbiji.
Film je posvećen onima koji se u Srbiju nisu vratili i koji počivaju daleko od svoje domovine.
Pročitajte JOŠ:
„Ne damo svetinje“ čuje se iz Španije: Podrška SPC i moleban na Gran Kanariji