Foto-mafija i njene žrtve
1 min readDrumska, carinska, uvoznička, izvoznička, građevinska, putna, sportska, otkupljivačka… Posle svih specijalizovanih mafija koje smo upoznali u proteklih skoro četiri decenije raspada država i vrednosti, ko bi rekao da ćemo se suočiti i sa foto-mafijom? A, eto, i to je postalo deo naše svakodnevice. Žrtve ove neobične mafije su izdavači, novinske kuće, producenti, vlasnici sajtova i blogova, svi koji se bave publikovanjem neke vrste ilustrovanih materijala.
Mehanizam je ciničan i jednostavan, u pravom smislu reketaški.
Fotograf umrežen u mafijašku grupu postavlja fotografije „zanimljive za pecanje“ na odgovarajućim platformama na internetu (sajtovi, portali, serveri, stranice na društvenim mrežama…) i označi ih kao free – slobodne za besplatno korišćenje. Te fotografije obeležene su tako da ih mali pomoćni softveri lako pronađu čim ih neko preuzme i objavi negde drugde. Tada munjevito u akciju stupaju advokati umreženi u istu mafijašku grupu.
Prave snimke ekrana sa objavljenim spornim fotografijama i podnose već pripremljene odštetne zahteve, sumanuto visoke. Pošto žrtva najčešće nije u mogućnosti da to plati, slede tužbe (takođe već pripremljene), veštačenja, dovođenja u mat poziciju i suda i tuženog. Fotograf dobija svoju cenu, bar petostruko uvećanu, a sve ostalo, pravi „ektra-profit“, uzimaju advokati. Ako su umrežene i sudije, onda deo kolača ide i na tu trpezu.
Na ovaj način stradalo je mnogo ljudi, malih i velikih privrednih društava, a posao se razgranava nesmanjenom žestinom.
Beležimo i još jedan bizaran slučaj iz istog konteksta, a u središtu je lik blaženopočivšeg patrijarha srpskog Pavla, smatranog još za života asketom, čovekom skromnim i svetim. Fotograf Marko Vujičić, koji voli da se kiti i svojim hadžilukom, bio je zaposlen u „Pravoslavlju“, listu Srpske pravoslavne crkve, i po službenoj dužnosti je pratio aktivnosti i delovanje patrijarha Pavla. Koristio je foto-opremu Patrijaršije i mogućnost da u okviru obaveznih radnih aktivnosti bude u blizini Njegove Svetosti. Marko Vujičić je u međuvremenu odstranjen sa radnog mesta u crkvenom listu, a fotografije patrijarha Pavla koje snimio u okviru svojih radnih obaveza ostale su u arhivi Sinoda, Patrijaršije i lista „Pravoslavlje“.
Majka ovog fotografa, Gordana Vujičić, bila je sudija, ali nije smatrana podesnom da bude reizabrana i prešla je u advokate. Od tada, ona je napravila svoju udarnu grupu koja funkcioniše po principima foto-mafije. Kad god Sinod, Patrijaršija ili redakcija „Pravoslavlja“ nekome ustupe fotografije patrijarha Pavla iz svoje arhive, ili ih neko preuzme iz drugih ovlašćenih izvora, Vujičići uskaču sa visokim odštetnim zahtevima.
Dogovor je uglavnom nemoguć, pa slede namerno oduživana suđenja i ogromne globe. Žrtvama ne pomažu ni pisane potvrde iz crkvenih institucija da su fotografije vlasništvo SPC, da su napravljene opremom koja pripada Patrijaršiji, da su objavljene uz odobrenje Crkve.
„Vujičićima i njihovim saradnicima je to glavna ’privredna aktivnost’“, kaže naš izvor iz Patrijaršije. „Sramote i Crkvu i blaženopočivšeg patrijarha Pavla, čiji lik tako cinično eksploatišu. Njegova Svetost bi se u grobu prevrtala kad bi znala kakve se zloupotrebe čine pomoću njegovog lika i imena. Dovoljno govori podatak: dok je patrijarh Pavle bio živ, Vujičići nisu podneli ni jednu ovakvu tužbu. Nije im padalo na pamet. A fotografije patrijarha, iz crkvene arhive za koju je radio Vujičić, objavljivane su na sve strane, i u zemlji i u inostranstvu.“
Sa dugo građenim vezama na svim nivoima pravosuđa, bivši sudija Gordana Vujičić vešto instrumentalizuje i sudije, i sudove, i sudske procedure, i institut „autorskih prava“. Nedavno je pred Apelacionim sudom u Beogradu, na osnovu njene žalbe ko zna koje po redu, za manje od mesec dana presuđeno u procesu prethodno razvlačenom punih dvanaest godina (mesec dana nije dovoljno ni da se pročita sva dokumentacija, a kamoli da se presudi). Stradao je još jedan ugledni beogradski izdavač, koji je fotografiju patrijarha Pavla objavio po pisanom blagoslovu Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve.
Skandaloznom odlukom Apelacionog suda, SPC je lišena prava kao naslednik lika i dela svog poglavara, kao i prava na posedovanje službenog materijala.
Neke firme su zatvorene ovakvim višemilionskim haračima.
Da li će neko u ovoj zemlji stati na put foto-mafiji, pa time zaštititi i sve one čestite pripadnike foto-esnafa koji se legitimno bore da zaštite svoja mnogostruko ugrožena autorska prava?
Čitajte JOŠ:
Naucite se prvo da ne kradete (jedna od boIjih zapovesti na koje se toliko pozivate), zatim naucite zakon o autorskim pravima a na kraju krajeva stvorite nesto svoje ako ste vec toliki strucnjaci. Zelim svima koji kradu i otimaju da budu zakonski kaznjeni, a svim autorima puna podrska za njihov rad
Hoćete li u EU? E pa evo vam ga.
Autorsko delo je autorsko delo čijom god opremom da se radi, autorsko delo je vlasništvo autora fotografije i ako se nekome prosleđuje fotografija, mora da se pita autor te iste… Zato se fotografije kupuju, i nema tih problema…
Prestanite da KRADETE fotografije pa vas nece ni tuziti. Jako jednostavno. Nemate prava na tudj rad jer eto vi smatrate da je tako. Ako je fotografija na internetu NIJE na izvolite isto kao sto nije ni lebac na polici u radnji….
Ne mlati, budalo. Da su objavljivane fotografije privatnih lica bez njihove dozvole, pa ajde da razumijemo tužbe. Ali, pošto se radi o javnim ličnostima, koje obavljaju ili su obavljali javnu funkciju… iš bagro mafijaška!
Samo znate da vredjate, zalosno…
Oprem dobro!
Pokvarenluk bez granica. Kad neki idioti koriste nemoc drzave i drustva i zamisle da je sve dozvoljeno. Stradaju posteni i cestiti, a olos hara. Nije ni cudo sto su mladi narastaji ovakvi kakvi su. Na koga da se ugledaju? Prave vrijednosti su procerane.