„Fridom haus“: Malo je nade da će izbori u Crnoj Gori biti fer
1 min readMalo je nade da će parlamentarni izbori 2016. godine ukloniti probleme bez odgovarajućeg mehanizma praćenja, ocijenjeno je u izvještaju američke organizacije “Fridom haus”.
Crna Gora je u redovnom godišnjem izvještaju ove organizacije o zemljama u tranziciji dobila ocjenu 3,93 i klasifikovana je kao polu-konsolidovana demokratija.
Konstatuje se nazadovanje u zaštiti osnovnih političkih i građanskih prava. “Fridom haus” je Crnu Goru ocijenio kao djelimično slobodnu zemlju, dok je, recimo, u izvještaju iz prošle godine navedeno da je Crna Gora „slobodna država.
Ocjene su predstavljene na skali od jedan do sedam, gdje je jedinica najbolja ocjena, a najgora sedmica. “Fridom haus” je demokratsko upravljanje u Crnoj Gori ocijenio sa 4,25, izborni proces ocjenom 3,50 a civilno društvo je dobilo ocjenu 2,75. Nezavisnost sudstva ocijenjena je sa 4,50, demokratsko upravljanje na lokalnom nivou 3,50 a korupcija pet.
Indikativno je da su u regionu bolje ocjene dobile Slovenija (dva), Hrvatska (3,68) i Srbija (3,75). Ocjene su objavljene u aprilu, a eksplanatorni izvještaj juče po našem vremenu.
Kako se navodi u izvještaju „Fridom hausa“ o Crnoj Gori kao zemlji u tranziciji, Grupa država Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO) kritikovala je nekoliko nepravilnosti u izbornom procesu u Crnoj Gori, uključujući povećana budžetska sredstva tokom kampanje, kao i zapošljavanje novih radnika u već opterećen državni aparat.
Takođe je istakla nedostatak napretka u sprečavanju zloupotreba javnih resursa ili stvaranja adekvatnih uslova za istinski slobodne i fer izbore. Nezavisni eksperti nastavljaju da ukazuju na probleme u sprovođenju novog izbornog zakonodavstva, a provjera tačnosti biračkog spiska tek treba da bude završena. Pored toga, proces uspostavljanja elektronske identifikacije birača pretrpio je odlaganja ističe se u izvještaju.
Navodi se i da Državna izborna komisija (DIK) još nema efektivne kapacitete da kontroliše finansiranje političkih partija. Zaključuje se da je malo nade da će parlamentarni izbori 2016. godine ukloniti navedene probleme bez odgovarajućeg mehanizma praćenja.
Izvještaj sadrži i podatak da su napadi na nezavisne medije, uključujući vandalizovanje vozila, nastavili da budu ozbiljan problem jer je najmanje 16 napada registrovano samo u 2015. godini. Ukazano je da je kršenje slobode izražavanja, kao i nasilje, eskaliralo tokom opozicionih protesta u oktobru prošle godine, javnim prijetnjama urednicima na društvenim medijima i hapšenjima novinara dok su jednostavno obavljali profesionalne dužnosti.
Kako se navodi u izvještaju “Fridom haus”, prekomjerna upotreba sile i zloupotreba ovlašćenja od strane policije, poput hapšenja demonstranata i novinara, izazvali su javni revolt u zemlji i inostranstvu, a pozivano je na istrage. Ukazano je da su policajci prekomjerno koristili silu tokom razbijanja protesta, koje je organizovao DF.
Prosto je normalno da se isti scenario ponavlja dok je ovaj režim na vlasti. Ne postoji teorijska šansa da se oni jedno jutro probude i odluče da budu pošteni.