Галбрајт: Обама није у праву
Бивши амерички званичници сматрају да између Косова 1999. и Сирије 2013. године нема много сличности. Питер Галбрајт чак тврди да је сличност равна нули. Америчке дипломате указују да су за бомбардовање Србије САД имале широку подршку, која за напад на Сирију не постоји.
Дипломате које су биле део америчке администрације током бомбардовања Југославије 1999. године кажу да, упркос честом поређењу, не постоји сличност између тадашње ситуације на Косову и сиријске кризе. Обамина администрација проучава ваздушне ударе НАТО из 1999. године како би искуства из тог рата искористили за напад на Сирију, без претходне одлуке Уједињених нација.
Бивши амерички амбасадор у Хрватској Питер Галбрајт каже да је сличност оног што су САД радиле на Косову и планова за Сирију равна нули.
„Ситуација је потпуно другачија. За Косово смо имали партнере, а за Сирију их немамо. Косово је мало, а Сирија је велика“, рекао је Галбрајт, који је био и блиски сарадник Ричарда Холбрука.
Бивши специјални изасланик САД за Косово Кристофер Хил је сагласан са Галбрајтом и указује на то да су Американци 1999. године имали политички договор са Контакт групом, у коју су биле укључене многе европске земље и Русија.
„Срби на крају нису прихватили наш предлог и када су одбили били су веома изоловани. На крају, пошто се етничко чишћење наставило, ударили смо на њих и то јако“, рекао је Хил.
Амерички дипломата указује и да је САД 1999. имала подршку великог броја земаља, упркос томе што није било резолуције Савета безбедности УН, док за напад на Сирију подршке нема.
Још један бивши амерички изасланик за Косово Роберт Гелбард, који је заједно за генералом Веслијем Кларком био један од „јастребова“, који су били за што бржи напад на Југославију, такође указује на различитост ситуације око Косова и Сирије.
„Ричард Холбрук нас је убеђивао да може преговорима да реши кризу на Косову, значи на мирољубив начин. Нико, осим Руса, данас не мисли да се проговорима може решити криза у Сирији“, каже Гелбард.
Он објашњава и да је пре интервенције на Косову САД већ годинама била ангажована у региону Балкана, пре свега у Босни и Херцеговини.
„САД су се посебно умешале после Сребренице. Очигледно је да неки људи напад хемијским оружјем у Дамаску упоређују са Сребреницом, као последњу сламку спаса“, каже Гелбард.
Писац говора америчке државне секретарке Медлин Олбрајт, Хедер Халбарт, сматра да би у данашњем свету брзих медија и друштвених медија, било каква кампања дужа од неколико дана, била катастрофа из угла односа са јавношћу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: