Галијашевић: Џихадисте регрутују на интернету; најезда миграната пријетња за Европу
1 min readПрема најновијим подацима Европола, на простору Западног Балкана најмање је 27 разних интернет платформи, преко којих се отворено заговара радикални ислам или пропагира џихад. Европол је открио да ове садржаје шире чланови и симпатизери Ал-Каиде, Исламске државе и групе повезане са ове двије терористичке организације.
У једнодневној акцији, антитерористичка Јединица за интернетске истраге и капацитет пријављивања Европске уније (EU IRU), која дјелује при Европолу, открила је најмање 346 линкова на језицима земаља Западног Балкана, који садрже видео-снимке или туторијале, најаве, али и налоге на друштвеним мрежама са којих се позива на насиље. Садржаје су шириле углавном локалне присталице циљаних џихадистичких организација, наводи Европол.
Акција је спроведена у сарадњи са Хрватском, а учествовале су специјализоване јединице из Албаније, БиХ, Хрватске, Северне Македоније, Црне Горе, Србије и Словеније.
Стручњак из области безбједности Џевад Галијашевић каже да БиХ већ годинама предњачи са таквим интернет садржајем.
– Могуће је пратити веб странице које свакодневно објављују садржаје који величају „успјехе“ талибана у Авганистану или терористичке организације Хајат Тахрир ал-Шам у Сирији, а раније и збивања у тзв. Исламској држави – истиче Галијашевић.
Он наводи само неке од највећих сајтова: Пут вјерника, Умет преш, САФФ, гласило активне исламске омладине Хоризонт…
– Овим сајтовима треба додати и различите профиле на Фејсбуку и Твитеру, на којима се свакодневно доносе вијести из „исламског свијета“. Аутори свој рад и садржај представљају као „праву истину о исламском свијету“ или „чист ваздух у загађеном медијском свијету“, а суштински отворено подржавају акције милитантних и терористичких организација, описујући их као „супротстављање невјерницима“, „освету муџахида“ и слично – наглашава Галијашевић.
Истраживачи Европола су сложни да је овакав вид кампање џихадиста у огромном успону, упозоравајући на онлајн умрежавање и нове технологије које дозвољавају такву врсту пропаганде.
Европолова EU IRU ће сав прикупљени материјал са Западног Балкана евидентирати у својој бази података, а након провјере га упутити интернет провајдерима.
Међутим, Џевад Галијашевић сумња да ће од тога бити користи јер су радикални исламисти, за разлику од Европола и других безбједносних служби, одлично схватили и користе могућности које им нове технологије пружају.
– Какав рад Европола такав им је и извјештај – површан. Нажалост, Европол годинама понавља ове оцјене и само понекад реагује успјешно па забрани рад неког медија или са неке платформе протера радикалну исламистичку пропаганду – закључује експерт за безбједност.
Најезда миграната
Експерти за безбједност оцјењују да се Европол и даље не бави на озбиљан начин безбједносним изазовима, изазваним мигрантском кризом.
– Европол се не бави терористичком најездом и агресијом на Балкан ИСИЛ, Ал Каиде, ХТС и Нусра фронта. Та најезда није опасност само за регион, већ и пријетња Европи. Они и даље пролазак великог броја миграната са војним искуством третирају као хуманитарну кризу – упозорава Галијашевић.
Акција на Телеграму
Џевад Галијашевић каже да је Европол прије девет месеци успио да демонтира мрежу радикалних исламиста која је комуницирала преко апликације Телеграм.
– Захваљујући тој акцији велики број кључних актера у мрежи Исламске државе протјеран је и искључен са ове комуникационе апликације, а Европол тада није похвалио ту платформу за помоћ у искорјењивању штетног садржаја – наводи Галијашевић.
Извор: Вести онлајн
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: