IN4S

IN4S portal

,,Glas Crnogorca“ 1900: Blagodeti Gutenbergovog pronalaska Crna Gora predala je srpstvu da očuva tragove srpskog državnog života

Na proslavu pet stotina godina Gutenbergove štamparije, predstavnik Crne Gore bio je istaknuta ličnost Crne Gore, porijeklom Bokelj iz Lepetana, dr Lazar Tomanović, urednik cetinjskog lista ,,Glas Crnogorca'' koji je tim povodom 1910. godine objavio kako je Crna Gora prva u slovenstvu prihvatila Gutenbergov pronalazak i poklonila ih svom srpstvu, kako bi se lakše preživjeli teški vjekovi koji su uslijedili nakon osvajačke najezde i napada na srpsku državnost.

Srpski grb; Samo sloga Srbina spasava

Na proslavu pet stotina godina Gutenbergove štamparije, predstavnik Crne Gore bio je istaknuta ličnost Crne Gore, porijeklom Bokelj iz Lepetana, dr Lazar Tomanović, urednik cetinjskog lista ,,Glas Crnogorca“ koji je tim povodom 1910. godine objavio kako je Crna Gora prva u slovenstvu prihvatila Gutenbergov pronalazak i poklonila ih svom srpstvu, kako bi se lakše preživjeli teški vjekovi koji su uslijedili nakon osvajačke najezde i napada na srpsku državnost.

Na poziv gradonačelnika grada Majnca, upravljen još u aprilu na obrazovane ljude svega svijeta – na sve koji uživaju blagoslove Gutengergova pronalaska , odazvala se i Crna Gora, koja je prva u slovenstvu blagoslove Gutenbergova pronalaska prihvatila, pisao je cetinjski list.

,,Glas Crnogorca“, 1900, Lazar Tomanović

,,Glas Crnogoca“ naglašava da je Crna Gora blagodeti značajnog izuma poklonila cijelom srpstvu kako bi pomogla očuvanju tragova srpskog državnog života koje je, dodaje se u tekstu, bilo ugroženo silnom osvajačkom najezdom.

I u nakrst srpstvu ih predala na uživanje kroz teške i crne vjekove koji su slijedili, pošto je silna osvajačka najezda malo po malo izbrisala i poslednje tragove sredovječnoga srpskoga državnoga života, objavljeno je u tekstu štampanom na Cetinju 1900. godine.

Pročitajte još:

,,Glas Crnogorca“ 1910: Kad je sudbina Srpstva u krizi stari ratnički duh Crne Gore će odgovoriti i po mećavama izdržati

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “,,Glas Crnogorca“ 1900: Blagodeti Gutenbergovog pronalaska Crna Gora predala je srpstvu da očuva tragove srpskog državnog života

  1. Na ovom prostoru srpsko/hrvatskog govornog podrucja postoje samo dva naroda a to su : SRBI i HRVATI.
    Sve ostalo su etnicke grupacije koje se medjusobno razlikuju po kulturi , nacinu zivljenja, dijalektu i drugim manje vaznim detaljima.
    Te grupacije su Dalmatinci, Slavonci, Bosanci, Hercegovci, Crnogorci, Bokelji, Istrijani … i td.
    U vrijeme rata 1991 – 99 jedan moj kolega grcki kapetan me pitao:
    „Sta hoce Muslimani u SFRJ? Oni nijesu Turci. Prije prelaska na Islam bili su ili Srbi ili Hrvati“ …
    Stranci nas vide mnogo realnije od nas samih.

    3
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *