Godišnjica stradanja Srba u akciji „Medački džep“
1 min readDanas se navršava 31 godina od agresije hrvatske vojske na srpska podvelebitska sela u takozvanom „Medačkom džepu“, koja su se u to vreme nalazila pod zaštitom snaga Ujedinjenih nacija.
Prema podacima dokumentaciono-inforacionog centra „Veritas“, kod „Medačkog džepa“ ubijeno je 88 osoba, među njima 36 civila.
U akciji hrvatske vojske u selima Divoselo, Čitluk i Počitelj, koji su bili zaštićena zona UN, 9. septembra 1993. ubijeno je 36 srpskih civila, od kojih 17 žena i 52 srpska vojnika, uglavnom nakon zarobljavanja.
Do sada su pronađeni posmrtni ostaci 84 žrtve, s tim što sedam nije identifikovano, dok se četiri osobe i danas vode kao nestale, navodi u saopštenju „Veritas“.
Dodaje da se tragedija „Medačkog džepa“ odvijala se pred očima kanadskih vojnika iz sastava Unprofora koji nisu mogli da ostanu pasivni posmatrači zločina, već su se upustili u okršaj sa hrvatskim snagama, koje su 17. septembra morale da se povuku.
U povlačenju su najpre opljačkale, a onda i uništile srpska sela Čitluk, Počitelj i Divoselo sa okolnim zaseocima po sistemu „spržena zemlja“, ističe se u saopštenju.
Komandant Unprofora francuski general Žan Kot, kada je 19. septembra obišao to područje, rekao je da nije našao znakove života, ni ljudi, ni životinja u nekoliko sela kroz koja je prošao.
Hrvatska vojska je po završetku akcije srpskoj strani predala 52 leša.
Pripadnici Unprofora su iz direktne borbe izvukli još 18 leševa, od kojih je većina bila izmasakrirana i zapaljena. Tek 2000. je pronađeno još 11 leševa skrivenih u septičkoj jami u srpskom delu Gospića, od koji je šest identifikovano DNK metodom.
Na osnovu istrage koju je vodilo do 2004. godine, Tužilaštvo Haškog tribunala je podiglo optužnice po komandnoj odgovornosti protiv načelnika Generalštaba Hrvatske vojske generala Janka Bobetka, komandanta vojnog područja Gospić, generala Rahima Ademija i komandanta Devete gardijske brigade, generala Mirka Norca.