IN4S

IN4S portal

Godišnjica ubistva Slobodana Miloševića u Haškom sudu

Bivši predsjednik Srbije i Saezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević umro je na današnji dan prije 13 godina u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala.

Slobodan Milošević

Bivši predsjednik Srbije i Saezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević umro je na današnji dan prije 13 godina u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala.

U više navrata tokom procesa pred tim sudom Milošević je pominjao da je neko u Hagu nastojao da uništi njegovo zdravlje i da su, s ciljem da se to prikrije, sudije tog suda odbile da mu odobre odlazak na liječenje na kardiovaskularnu kliniku u Moskvi.

Istovremeno, Džefri Najs, tada glavni tužilac Tribunala, tokom suđenja je tvrdio da Milošević manipuliše sudom time što odbija da slijedi propisani ljekarski tretman.

Nekoliko godina kasnije, međutim, Najs je priznao da je bilo političkih pritisaka na haški sud, ali i da je Milošević učinio sebi lošu uslugu kada je odlučio da se brani sam, jer je tako propustio priliku da pred javnost i sud iznese neke značajne dokaze.

Četiri mjeseca prije smrti Miloševića je u Hagu pregledao ljekarski tim specijalista među kojima su bili kardiolog iz Francuske, specijalista za krvne sudove iz Rusije i otorinolaringolog iz Beograda, koji su sugerisali da mu se dopusti pregled u Rusiji, u poznatom institutu Bakuljev. Sudsko vijeće je to odbilo.

Milošević je rođen 20. avgusta 1941. u Požarevcu, gdje je završio gimnaziju. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1964. godine.

Maja 1989. izabran je za predsjednika Predsjedništva SR Srbije.

Na prvim direktnim izborima, decembra 1990, izabran je za predsjednika Srbije.

Prethodno, na osnivačkom kongresu Socijalističke partije Srbije, 27. jula iste godine, postao je prvi predsjednik te stranke obrazovane spajanjem dotadašnjeg Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije. Na čelu SPS nalazio se do smrti.

Na prijevremenim izborima, decembra 1992. ponovo je izabran za predsjednika Srbije, a od 1997. do oktobra 2000. godine bio je predsjednik Savezne Republike Jugoslavije.

Milošević je predvodio delegaciju u kojoj su se nalazila po tri člana iz SRJ i Republike Srpske tokom mirovnih pregovora u Dejtonu SAD, novembra 1995. godine, nakon kojih je decembra 1995. potpisao Dejtonski sporazum, kojim je konačno uspostavljen mir u BiH.

Pošto je krajem septembra 2000. kandidat Demokatske opozicije Srbije Vojislav Koštunica, na izborima za predsjednika SRJ, imao prednost, najava drugog izbornog kruga izazvala je masovni bunt i prevrat 5. oktobra 2000.

Prethodno, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu objavio je 27. maja 1999. godine, tokom NATO bombardovanja Srbije (odnosno SRJ), optužnicu protiv Miloševića.

Uhapšen je 1. aprila 2001. a izručen Haškom tribunalu 28. juna iste godine.

Njegovi posmrtni ostaci dopremljeni su iz Haga u Beograd četiri dana posle smrti, da bi njegovo tijelo 16. marta bilo izloženo u holu zgrade Muzeja „25. maj“ u okviru muzejskog kompleksa na Dedinju.

Sahranjen je u dvorištu porodične kuće u Požarevcu, 18. marta 2006.

Pročitajte još:

Ima li Crna Gora svoju „farmaceutsku mafiju“ (3): Ljekovi višestruko skuplji nego u Srbiji

Podjelite tekst putem:

13 thoughts on “Godišnjica ubistva Slobodana Miloševića u Haškom sudu

  1. Za nauk ovima danas koji protestvuju protiv Vučića, vjerujući da će boljega postaviti ako njega sruše uz pomoć istih onih koji su rušili Miloševića. U poređenju sa ovim danas (Sergej, Karanovićka i Đilas), ponuda 5.oktobra (Đinđić, Koštunica) je bila mnogo bolja.

  2. Necemo ti oprostit sto nisi osvetio Jasenovac,a Zagreb ti je bio na dlanu, sto danas najvece zlo evrope likuje tkz .pobjedama i olujama,kojih ne bi bilo da nije bilo izdaje I americke pomoci. Zaboravicemo ti miru( zenska cud je…) al bio si drzavnik,ponosan ,dostojanstveni, iako komunista, bio si Srbin koji je rekao muski NE predaji kosova, izdejstvovao Republiku Srpsku diplomatijom, mudroscu sacuvao Vojvodinu, sta je bilo u Kumanovu i sta bi bilo ne znamo. Al istorija nam govori ,da koga mrze i satanizuju sotone i Srpski neprijatelji mislio je dobro Srbima. Nek ti je vjecna slava !

  3. Vjecnaja Pamjat Vasojevicu, slava ti Srbendo,bio si,jesi i ostaces srpski heroj,Srpska Sparta te cjecno slavi..

  4. Steta, prerana smrt mu je nezasluzena nagrada. Zao mi je sto nije trulio u nekom zatvoru u kojem su uslovi identicni onima u kojima su zivjeli gradjani Sarajeva, dok ih je Milosevic zasipao granatama.

  5. Slava i milost heroju Miloševiću!Koliki je bio heroj najbolje pokazuje da je bio tolika prijetnja pokvarenim globalistima da su bez odluke UN bili spremni sravniti Srbiju i tako ga natjerali da potpise sramni sporazum u Kumanovu. Koliko je onda bilo vise morala kod Srba u odnosu na današnjicu!!!

  6. Ostaće upamćen kao antiglobalista koga je uvažavao sav slobodni svijet. Nije poklekao ni pred zločinačkim NATO, a izdala ga je, prodala i na Vidovdan isporučila haškim ubicama srbijanska ološ koja je uz pomoć stranih obavještajnih službi izvršila petooktobarski puč.
    Neka mu je slava i hvala.

  7. Vrijem je Majstorsko Reseto.
    Vrijeme je pokazalo uz sve greske (sto nisi zsvrsio zapocete Ratove) da si ti bio DRZAVIK za razliku od ovih Politikanata koji su dosli posle tebe.
    Pocivij u Miru.

  8. Milosevic je svjetlosnim godinama udaljen od fukare koja ga je rusila.
    Rusen je jer su prepoznali kvalitete koji se nijesu uklapali u njihove interese.

    Inace bezgresnih nema. Kao castan covjek vjerovao je ljudima, ali mnogima nije smio.
    Vrijeme je pokazalo ko je ko i kod nas i svijetu.
    Dali smo sposobni da izvucemo pouke?

    1. Poslednji srpski političar,ovi posle njega su hulje i jajare.Ono što ne mogu da mu oprostim su izdaja Krajine i izdaja Srba u Sarajevu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *