Горчевић: Обавијестићу ЕК да неки закључци из привремених мјерила неће бити испуњени у потпуности
1 min readМинистарка европских послова Маида Горчевић је казала да ће 8. априла обавијестити Европску комисију (ЕК) да неки закључци из привремених мјерила неће бити испуњени у потпуности, са јасним планом како ће се према њима односити у наредном периоду.
Она је пред Одбором за европске интеграције појаснила да се то односи на измјену члана Устава којим се предвиђа да министар правде не треба да буде члан Судског савјета, избор предсједника Врховног суда и Закон о финансирању политичких партија.
Горчевић је истакла да су до сада ЕК и Венецијанској комисији послали на мишљење сет системских закона из области правосуђа и медијских закона.
То су, како је казала, Закон о измјенама и допунама закона о Судском савјету и судијама, Закон о измјенама и допунама закона о државном тужилаштву, Закон о измјенама и допуна закона о специјалном државном тужилаштву и Закон о измјенама и допунама закона о спречавању корупције.
Горчевић је казала да је ЕК послат на мишљење и Нацрт нове Стратегије реформе правосуђа за период од 2024 -2027 године, као и Нацрт о измјенама и допунама Законика о кривичном поступку.
Пред Одбором за европске итеграције је у току консултативно саслушање Горчевић, министра правде Андреја Миловића, министра унутрашњих послова Данила Шарановића и главног преговарача за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији (ЕУ) Предрага Зеновића, на тему: „Процјена испуњености привремених мјерила у поглављима 23 и 24“.
Горчевић је истакла да су још увијек у комуникацији са ЕК и да од њих чекају повратна мишљења у дијелу усклађености.
Истакла је да се до 20. априла очекује да буде готов Нацрт стратегије за борбу против корупције.
„Што се тиче преосталих корака до испуњења привремених мјерила, …постоји неколико привремених мјерила која се ослањају на рад скупштинских одбора. Једна се односи на доношење плана измјене закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, што је у надлежности Одбора за свеобухватну изборну реформу. Именовање чланова Савјета Агенције за спречавање корупције је у надлежности Одбора за антикорупцију“, казала је Горчевић.
Горчевић је ургирала на интензивирање рада одбора како би ове активности биле реализоване у што скоријем року.
Она је истакла да се од Црне Горе до краја априла очекује и Стратегија за рационализацију мреже судова:
„Припреме Нацрта стразегије Акционог плана за борбу против корупције – 15.април, Нацрт механизама за праћење имплементације поменуте стратегије и Акционог плана за борбу против корупције који треба да се шаље до 20. априла, први Нацрт закона о измјенама и допунама закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, који треба да се шаље ЕК на мишљење до 8.априла“, истакла је Горчевић.
Она је истакла да план за добијање ИБАР-а иде према договореним роковима са ЕК, наводећи д аје обавеза МЕП-а да до краја априла обавијесте ЕК шта је испуњено, а уколико неће, мора се послати образложење зашто неће.
Миловић: Министарство правде се придржава задатих рокова
Министар правде Андреј Миловић рекао је да се Министарство правде придржава задатих рокова и да су све измјене и допуне готово свих закона урадили у року и да имају свакодневну комуникацију са Бриселом.
Он је казао да су 25.марта ЕК послали Нацрт Закона о Судском савјету и судијама, а Закон о државном тужилаштву 1. априла.
Наредног дана су, како је рекао, оба закона послата Венцијанској комисији, па би када се добију мишљења, закони требало да буду на Влади и Скупштини.
Истакао је да би те законе требало усвојити по хитном поступку.
Шарановић: Тешко се може догодити да МУП не реализује било коју обавезу из преосталих 13 привремених мјерила
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић је рекао да је у поглављу 24, које је доминантно у надлежности МУП-а, од 28 привремених мјерила, до сада је испуњено 15.
Истакао је да се тешко може догодити да МУП не реализује било коју обавезу из преосталих 13 привремених мјерила.
Зеновић: Готово да не постоји привремено мјерило на које Црна Гора није одговорила и у којем није направила значајан искорак
Главни преговарач за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији (ЕУ) Предраг Зеновић, је казао да ако све буде ишло овом динамиком као и до сада, готово да не постоји привремено мјерило на које Црна Гора није одговорила и у којем није направила значајан искорак.
„Волио бих да медијска или једна општа слика која постоји о томе да је ИБАР дат и загарантован, није тачна, али да црногорске институције – у овом тренутку Влада , а вјерујем да ће и Скупштина дати све од себе да учини неопходне кораке да ИБАР буде суштински позитиван и да га Црна Гора добије на међувладиној конференцији у јуну“, казао је Зеновић.
Шарановић: Не бих био члан Владе да мислим да она ради лоше
Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Михаило Анђушић је питао Шарановића да ли сматра да његове оптужбе да је премијер Милојко Спајић прекршио закон о именовању директора Управе полиције ремете изазове који државу очекују за добијање ИБАР-а, преносе Вијести.
Шарановић је одговорио да не мисли да то може на било који начин да угрози добијање ИБАР-а.
На Анђушићево питање о политичкој кризи у функционисању Владе, Шарановић је рекао да не би био члан Владе да мисли да она ради лоше, али да то не значи да уколико се са нечим не слаже, да то неће јасно казати.
“То је дужност и обавеза”, казао је Шарановић.
Анђушић је рекао да би, да је на Шарановићевом мјесту изашао из Владе, а Шарановић је питао да ли је учинио нешто што га чини недостојним за обављање функције министра, због чега би поднио оставку.
Миловић: У судском систему фали преко 60 судија
Посланик Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ) Адријан Вуксановић је рекао да се на колегијуму предсједника Скупштине чуло да би до краја мјесеца на пленуму требало да буду измјене и допуне Закона о Уставном суду, које сматра неуставним, и питао да ли би то могло угрозити добијање ИБАР-а.
Горчевић је одговорила да је разговарала са предлагачима закона, те да су је посланици увјерили да ће од Министарства европских послова (МЕП) тражити мишљење о усклађености са правном тековином ЕУ, а званичан став ће дати и ЕК.
Миловић је казао да је за подизање љествице за одлазак судија у пензију, не зато што је хтио да сачува некога персонално, већ зато што ствари треба посматрати стратешки и имати визију у наредних десет година.
Истакао је да у судском систему фали преко 60 судија.
Ана Новаковић Ђуровић, посланица Грађанског покрета УРА је питала Горчевић до када је крајњи рок да се ЕК обавијести о испуњености свих мјерила с обзиром да је министарка најавила да ће три мјерила бити одложена или нереализована.
Горчевић је казала да је рок да се обавијести о могућем неиспуњењу одређених мјерила 8.април, а да ће повратну информацију ЕК добити 19. априла.
Она је нагласила да је МЕП у обавези да ЕК достави извјештај о испуњености привремених мјерила до 26.априла.
Горчевић: Гласала сам за Радовића
Горчевић је одговарајући на питање како је на Влади гласала у вези са именовањем директора Управе полиције (УП), казала да је подржала предлог да Александар Радовић буде директор УП.
Миловић је рекао да искључење из партије није коментарисао и да нема забринутост око тога. Он је казао да је министар правде и да не ради за бираче, наводећи да су му приоритет сви грађани Црне Горе.
„Поготово ми је сада олакшана позиција, кад нисам више члан партије. Нисам једини министар који је наестраначка личност у Влади“, рекао је Миловић.
Независна посланица Јевросима Пејовић је питала Горчевић да ли то што се министар правде повезује са организованим криминалним групама, због чега је искључен из партије, угрожава процес интеграција.
Горчевић је одговорила да је Миловић министар правде и да није ни вријеме ни мјесто да се говори зашто је искључен из партије, наводећи да је у претходних неколико мјесеци, када је у питању добијање ИБАР-а, одрадио сјајан посао, преносе Вијести.
Истакла је да против њега није подигнута нека оптужница, те да на основу навода не може коментарисати била шта.
Миловић: Сваки дан се распитујем у СДТ да ли је стигао неки „папир“ против мене и кад ће да ме хапсе
Миловић је рекао да се сваки дан распитује у СДТ да ли је стигао неки „папир“ против њега и кад ће да га хапсе.
Шарановић је, одговарајући на питање Ивана Вуковића (ДПС) да ли је тачно не учествује у раду владе и да нема комуникацију са новоименованим директором УП, рекао да у пуном капацитету учествује у раду владе, али и у смислу комуникације са вд директором Управе полиције.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: