ИН4С

ИН4С портал

Гориво поскупило због нове накнаде

фото: Танјуг

Нафтни деривати јуче је требало да појефтине и то еуродизел за три цента по литру и обје врсте супера за по један цент, али је због измјене уредбе којом је Влада неметнула грађанима и привреди трошак од три цента за нафтне резерве, бензин поскупио за два цента.

Цијене горива усклађују се сваких 14 дана на основу кретања цијена деривата на међународној берзи и односа курса долара и еура, а затим се на тај износ додају фискни трошкови као што су акцизе, ПДВ, дозвољена малородајна маржа, лучки и шпедиторски трошкови…

Међутим, у петак је у Службеном листу објављена измјена ове уредбе гдје је у обрачун додата и накнада од три цента по литру бензина и еуродизела за формирање обавезних резерви нафтних деривата, што је довело до промјене у формули обрачуна па је очекивано смањење цијена због пада на међународним берзама претворено у раст због увођење нове накнаде.

Од 31. децембра ово је четврто узастопно повећање цијена горива у Црној Гори. Цијене бензина од тада су укупно веће за девет центи а еуродизела са осам центи.

У сусједним држава од јуче или током седмице доћи ће до снижавања цијена нафтних деривата.

У Хватској ће од сјутра цијена еуросупера бити нижа два цента и коштаће 1,51 еуро, што је један цент мање него у Црној Гори, док је еуродизел појефтинио за четири цента и коштаће колико и у Црној Гори.

У Босни и Херцеговини нове цијене горива, ниже од два до пет центи, почеће да се примјењују крајем седмице. Литар еуродизела сада у овој земљи просјечно, зависно од ентитета, кошта 1,29 еура, па ће са новим снижењем бити јефтинији за око 17 центи у односу на Црну Гору. Супер 95 у БиХ просјечно кошта 1,27 еура а супер 98 1,38 еура, односно биће за 27 до 20 центи јефтинији него у Црној Гори.

Цијене горива у Србији се усклађују петком, па се за крај ове седмице очекује, такође, пад цијена за два до четири цента по литру. Цијена еуродизела у овој сусједној земљи сада кошта 1,7 еура, док су цијене бензина 1,58 еура. Србија има једне од највећих цијена горива у региону.

Министарство рударства, нафте и гаса саопштило је јуче да започиње процес остваривања услова за формирање стратешких резерви нафтних деривата, кроз прикупљање накнаде на малопродајну цијену нафтних деривата.

Влада је раније одлучила да трошкове обезбјеђивања и чувања државних нафтних резерви пребаци на грађане и привреду тако што ће плаћати посебну накнаду од три цента по литру. Те будуће резерве чувале би се у нафтним складиштима у Бару које је од 2003. године користио Југопетрол, који је изгубио спор са државом и треба да их преда државној фирми Монтенегробонус. У току је тендер за адаптацију нафтних резервоара.Ријеч је о тендеру за извођење радова и надзор над радовима који би требало да трају девет мјесеци, како је раније појашњено из Владе.

Нафтне компанија Југопетрол, Ина Црна Гора и Петрол Црна Гора имаће обавезу да заједно са државом формирају нафтне резерве у овој години и њима ће Министарство рударства, нафте и гаса до краја марта доставити инструкције о количини и структури тих резерви. Увозници имају рок од 200 дана од дана достављања инструкције, за формирање обавезних резерви.

“Формирање обавезних нафтних резерви кључно је за осигурање енергетске стабилности Црне Горе и заштиту од потенцијалних криза на глобалном тржишту. Ова мјера омогућава земљи да ублажи посљедице наглих поремећаја у снабдијевању, било да су узроковани геополитичким кризама, природним катастрофама или тржишним нестабилностима”, пише у саопштењу.

Кажу да је, поред тога, успостављање резерви усклађено са праксама ЕУ, гдје земље чланице имају обавезу одржавања стратешких залиха нафте како би осигурале стабилност тржишта, као и да је у току избор извођача за реконструкцију нафтних складишта.

И док грађанима уводи нове намете Влада је раније измјеном правилника власнике јахти и бродова ослободила плаћања акцизе на гориво, која иначе износи од 44 до 55 центи по литру

Владино образложење је да то раде као подстрек развоју наутичког туризма.

Власници ових пловила били су ослобођени акциза до јуна 2022. године, када су акцизе за њих уведене на предлог тадашњег министра финансија Александра Дамјановића. Министарство је тада израчунало да је државни буџет од 2018. године до јула 2022. изгубио око 59 милиона еура по основу ненаплаћених акциза и пореза на додату вриједност (ПДВ) на промет горива за јахте и бродове.

Из Министарства финансија којим руковиди Новица Вуковић нису навели колико ће ова мјера утицати на смањење буџетског приходе. Ове повластуице за јахташе ће важити до уласка државе у Европску унију.

И док грађанима уводи нове намете Влада је раније измјеном правилника власнике јахти и бродова ослободила плаћања акцизе на гориво, која иначе износи од 44 до 55 центи по литру. Владино образложење је да то раде као подстрек развоју наутичког туризма.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy