ИН4С

ИН4С портал

Гошовић: Без слободне атмосфере и демократског амбијента, нема ни слободних избора

1 min read

neven-gosovic-in4s

Невен Гошовић, посланик СНП-а, у црногорском парламенту, је у разговору за ИН4С, прокоментарисао недоношење Закона о избору одборника и посланика, као и Закона о црногорском држављанству.

,, Скупштина Црне Горе није обезбиједила цјеловит законодавни оквир као основ за изграђивање повјерења у изборни процес и резултате избора.

Нијесу донесене предложене измјене Закона о избору одборника и посланика и Закона о црногорском држављанству, док Закон о регистрима пребивалишта и боравишта није ни уврштен у дневни ред Скупштинског засиједања.

Тиме је послата лоша порука у сусрет предстојећим изборима у једанаест општина у Црној Гори, без обзира на околност да се најзначајније измјене Изборног закона, електронска идентификација бирача на бирачком мјесту, све да је Закон усвојен, на тим изборима не би могле примијенити. Наиме, у том дијелу предложена је и одложна примјена Закона од 1. новембра 2014.године„, изјавио је Гошовић.

Коментаришући новодонесени Закон о финансирању политичких партија, посланик СНП-а је изјавио да закон садржи бројне механизме контроле и санкционисања злоупотребе државних ресурса у партијске сврхе. Међутим, Гошовић напомиње да је неопходно и да Државна изборна комисија обезбиједи примјену закона, као и да посматрачи избора , уз помоћ грађана евидентирају све злоупотребе.

,,Уосталом и Кривичним закоником Црне Горе за службено лице које за представљање изборне листе користи или омогући коришћење имовине државних органа, јавних установа и јавних предузећа и фондова јединица локалне самоуправе и привредних друштава у којима држава има власнички удио, предвиђена је казна затвора од шет мјесеци до пет година.

Међутим, није довољно само донијети закон, већ је неопходно да надлежне институције, овога пута и Државна изборна комисија обезбиједе доследну примјену закона.

На опозиционим политичким партијама, посматрачима избора, уз неопходну помоћ грађана, је свакако обавеза да евидентирају све злоупотребе државних ресурса у изборном процесу, и захтијевају да надлежне институције доследно испоштују одредбе Закона о финансирању политичких партија„, казао је Гошовић.

Реакција из Европске комисије је већ стигла. Гошовић стога поручује да је неопходан заједнички рад на законима, како би се изградило повјерење у изборни процес.

,,Представници Европске комисије већ су указали да неусвајање Закон о избору одборника и посланика и Закон о држављанству, носи ризик угрожавања исправног спровођења цијелог сета изборних закона. С тога је Комисија поново позвала све заинтересоване да наставе заједнички рад на свим законима са циљем изграђивања повјерења у изборни процес и демократске институције.

Тиме је и додатно потврђена исправност става СНП-а да је за изграђивање неповјерења у изборни процес неопходно усвојити и предложене измјене и допуне Закона о црногорском држављанству и Закона о регистрима пребивалишта и боравишта које смо доставили у скупштинску процедуру.

Без слободне атмосфере и демократског амбијента нема ни слободних избора. Без доношења закона који треба да омогуће слободу гласања на изборима, неће бити омогућен и наш пут у заједницу европских држава. На Парламенту је свакако обавеза да те законе донесе у што је могуће краћем року“ закључио је Невен Гошовић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Гошовић: Без слободне атмосфере и демократског амбијента, нема ни слободних избора

  1. Висарион:“Мислим да наша опозиција треба да препозна који су интереси ЦГ грађана и да се боре за њих, њихова права и положај, а ЕУ се бори за своје интересе, ту нема дилеме“.
    Тачно. Међутим проблем је у томе што су и власт и опозиција заборавили и Црну Гору и њене грађане и такмиче се ко ће се више допасти ЕУ.
    Што се тиче Невена, боље би било да обрати пажњу шта им (СНП-у) ради опозициони партнер Позитивна која се данас за изборе у Подгорици удружила са СДП-ом и најавила могућност постизборне коалиције са ДПС-ом.
    Рече ли скоро Невене овај ваш млађани носилац листе Бечић, што подсјећа на врапца који још не смије из гнијезда, да има пуно разумијевање за овакве потезе „позитиваца“ ?
    А ви га за носиоца листе.
    Бојим се Невене да СНП незаустављиво вене, а кад се овај Бечић скоро истићи да ће неђе прелећет ка његов претходник Милан од Зете.

  2. Све је то лијепо, али фали одговор на два питања:

    1. Да ли ће СНП напустити Парламент, како би се појачао притисак на ДПС?
    2. Зашто су се 2 пута предомислили око гласања? Прво су рекли да ће подржати закон, па су усред сједнице рекли да неће, па су кренули да гласају ”уздржани”, па су се опет предомислили и гласали ”за”. Без става, без идеје, без храбрости…

    1. Pa to je jasno. Milic i Damjanovic vise mrze DF nego DPS. Uzdrzani su bili jer su mislili da ce DPS podrzati zakon, pa su zeljelji da se revansiraju za naslov iz Dana i da kazu da DF i DPS i SDP saradjuju.
      Kad su na pauzi ukapirali da ce DPS biti uzdrzan, morali su glasati za zakon.
      Ovaj Gosovic je covjek koji mozda moze da bude dobar analiticar u stranci, ali jednostavno treba da izbjegava javne nastupe. Moze da se cita, ali samo rijetki pojedinci mogu da ga slusaju duze od pola minuta.
      SNP je zbog sujeta propustio priliku da bude glavna snaga DF-a , i sve da i rade najbolje u buducnosti sve preko cenzusa im je odlican pazar.
      malo opozicionara ce u sledecoj izbornoj kampanji izmedju DPS-a, SDP-poz i Fronta odluciti da glas Milicu nesto mijenja,
      a da Milic ide na put bez povratka kazuju i njegove izjave sa pocetka kampanje da ce SNP imati gradonacelnika Podgorice, prica o alapacama itd.
      SNP je smetnja promjenama i njunjavac kakav je Milic nikad vise nece biti relevantan pa cak i da ga DPS udomi

  3. За цијенити је искрени приступ г. Гошовића овом проблему.
    „,,Представници Европске комисије већ су указали да неусвајање Закон о избору одборника и посланика и Закон о држављанству, носи ризик угрожавања исправног спровођења цијелог сета изборних закона. „. Не треба заборавити да ЕУ и НАТО не занимају процеси демократизације ЦГ, ту не треба имати никакву заблуду. Мислим да наша опозиција треба да препозна који су интереси ЦГ грађана и да се боре за њих, њихова права и положај, а ЕУ се бори за своје интересе, ту нема дилеме.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy