IN4S

IN4S portal

Grahovac: Đukanović spreman da vlast brani i silom

1 min read
General u penziji i geopolitički analitičar Blagoje Grahovac ocijenio je da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović spreman da vlast brani i silom.

Blagoje Grahovac

General u penziji i geopolitički analitičar Blagoje Grahovac ocijenio je da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović spreman da vlast brani i silom.

– Bojim se da se smjena režima u Crnoj Gori neće desiti procesno nego ekscesno, baš kao što se dešavalo svaki put u poslednjih 160 godina. Godinama javno upozoravam na takvu opasnost. Realno je očekivati da Đukanović neće prepustiti vlast bilo kome i pod bilo kojim uslovima. On će vlast držati čak i uz upotrebu oružja. To je tipičan primjer kriminogeno-udbaškog režima i oni će inscenirati situaciju kako bi pribavili alibi za upotrebu sile protiv građanskog nezadovoljstva. Nažalost, ta realnost čeka Crnu Goru, ako ne danas, a ono već sjutra, kazao je Grahovac za list „Danas“.

Imate li kakav kontakt sa Đukanovićem, bili ste njegov savetnik?

– Bio sam njegov savetnik o tri strateška pitanja: da uzme otklon od politike zločina koju je personifikovao Slobodan Milošević; da obnovi samostalnost Crne Gore; te da Crnu Goru izvuče iz panslavensko-ruske mitomanije i preusmeri u Evropu, prostor kojem ona geografski i civilizacijski pripada. Po mnogim drugim pitanjima bio sam mu strog, ali dobronameran kritičar. Ukoliko neke moje stavove, a koje sam smatrao da su ispravni, nije prihvatao, iste sam učinio dostupnim javnosti. Sa njim nemam komunikaciju od jula 2006. Baš kao i njega, i Marovića sam savetovao, ali i javno upozoravao šta će mu se desiti ukoliko ne prihvati dobronamerne savete. Nije uvažio, a epilog je poznat. Poslednji savet koji sam 2006. dao Đukanoviću bio je da odmah podnese ostavku na sve političke, partijske i državne funkcije. Siguran sam da mu to i danas odzvanja u ušima, ali kod mnogih ljudi pohlepa i lična sujeta kad-tad uzmu svoj danak.

Da li vas zovu drugi političari?

– Sa opozicionim političarima imam redovnu komunikaciju. Nekima od njih ti susreti nisu baš najprijatniji. To se posebno odnosi na njihove lične sujete koje su očigledna smetnja jačem političkom i građanskom udruživanju. Političke partije koje se nisu oslobodile od nacionalizma smatram jednako štetnim kao što je štetan i Đukanovićev režim.

Građanski protesti započeli su otvaranjem slučaja Atlas, odnosno posle koruptivnog snimka na kome se vidi da Duško Knežević daje kovertu sa novcem bivšem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću?

– Takvih snimaka je bilo i ranije, a protesti su izostajali. Sadašnji protesti su više znak građanskog očaja nego li što su rezultat političke i građanske zrelosti.

Knežević, London, Đukanović
Milo Đukanović

Režim javno analizira i drži pridiku o moralnom liku i poštenju Kneževića, a niti jednu reč nije progovorio o učinku državnih institucija u sprečavanju bilo koga u nezakonitim radnjama, uključujući i Kneževića. Logično, jer bi i ovlaš analiza pokazala da je vrh vlasti involviran u inkriminisane radnje, a koje sada stavljaju na teret samo Kneževiću.

Kakvi su po vama trenutni odnosi Srbije i Crne Gore i dvojice predsednika?

– Odnosi između vlasti Srbije i Crne Gore su neiskreni, čak i nedobronamerni. Na svu sreću odnosi između građana Srbije i Crne Gore, mislim da nikada nisu bili bolji. Srbija decenijama predstavlja poligon ruske mitomanije i crnogorske mafije pa geopolitičkim igračima nije teško da sa Srbijom igraju brutalne igre. U knjigama sam detaljno objasnio šest preseka koji pokazuju da kad Srbiji krene dobro, Đukanović se nađe u fazi gubitka vlasti, a onda preko noći se desi šok – u Srbiji se zavrti neki krupan problem, a Đukanović postaje faktor stabilnosti na Balkanu. Sada se nalazimo u sedmom takvom preseku. U martu 2013. godine objavljen je moj tekst na koji način Vučić može postati pozitivna istorijska ličnost, a kako može postati žrtva svoje političke nepromišljenosti. Vučić je redak politički slučaj – danas nagovesti pozitivan istorijski potez da bi već sutra sve to upropastio. Skupo će ga koštati to što je u ranijim godinama prihvatio Đukanovićevo političko mentorstvo. On to sada uočava pa uzima distancu od Đukanovića.

Biografije su najveći problem političara na našim prostorima pa se, zbog njihovog političkog preživljavanja, udvaraju mnogim službama i centrima moći i na Istoku i na Zapadu. Uz koruptivno lobiranje eto mehanizma da se lomi i narod i država. Osvešćivanje građana u obe države nagoveštava da će one uskoro imati i vlast kakvu zaslužuju istinska „dva oka u glavi „. Proces se otvorio i povoljno će se završiti. U to sam više nego ubeđen.

NIN je nedavno objavio da ste rekli Dušku Kneževiću da će mu „kao opasnom svedoku“ crnogorski režim sve uzeti, a možda „pokušati i da ga likvidiraju“. Na osnovu čega ste to procenili?

– Kada sam pre sedam godina sreo Kneževića izneo sam mu lični stav o njemu i ocenio da je „imperiju“ stvorio saradnjom i koordinacijom sa crnogorskim režimom, te da će mu taj isti režim preoteti imovinu i na kraju ga ubiti. Čak sam izneo i redosled kako će mu preotimati imovinu. Sugerisao sam mu da je jedini način da spasi glavu da obelodani šta je radio, ne po zakonu nego suprotno zakonu, ali uz prisustvo vlasti, i da mu je to jedini način da bar zadobije milost građana, ako već ne može milost zakona. Sve što sam rekao da će mu se desiti ili mu se već desilo ili mu se dešava. Ko poznaje patologiju crnogorskog režima nema teškoću da napravi realnu analizu, a osim Slovenije i Makedonije patologija ostalih režima u ex-yu državama je skoro identična.

Da li je Knežević pred ekstradicijom posle nedavno potpisanog ugovora o „izručenju sopstvenih državljana“ Crne Gore i Velike Britanije?

– U ovakvim situacijama igre su uvek više od igara, a ovo je jedna od onih kriminogeno-političkih. Sprega državnih i vojnih službi sa kriminogenim podzemljem i nadzemljem sa odabranim političarima, predstavlja mehanizam banditosa koji imaju monopol moći, a koji mogu igrati igre uključujući čak i geopolitičke. Ukoliko bi Kneževiću otpočelo suđenje u Crnoj Gori, to bi tek bila noćna mora Đukanoviću. Izručenje može biti samo prva fazu te igre. Ne treba isključiti i onu drugu, da Velika Britanija zatraži izručenje Đukanovića.

Podjelite tekst putem:

20 thoughts on “Grahovac: Đukanović spreman da vlast brani i silom

  1. Bilo bi zanimljivo ispitati kako je došlo do konekcije ove dvije protuve…
    Sa čim je ovaj zaslužio da bude nekom savetnik..
    Cijenim iskrenost nato
    generala kada govori o tome šta je savetovao Đukanoviću…
    SAMO,,ljigavac bi trebao da stvari naziva pravim imenima..
    Nije bilo reči ni o kakvim savetima…Kao visoki dužnosnik NATO alijanse,general je sigurno bio upućen u njihove dalje planove na prostoru Balkana..On je jasno dobio zadatak da to predoči svemoćnom crnogorskom autokrati..Bilo u vidu dobronamerne suestije,bilo kao opomenu…Nikako kao SAVET..
    JA bi generala predložio za naslednika…Da neverni narod vidi kako od velikog zla postoji MNOGO,MNOGO VEĆE!!

  2. Oskar – o čemu trabunjaš? Ko je imao izlaznost 100% na izborima u Crnoj Gori? Znaš li ti šta je diktatura? I ovaj portal je dolaz da nema diktature nego sloboda štampe. Na kraju svi izbori u Crnoj Gori su medjunarodno verifikovani. Što tebi ne odgovaraju rezultati , to je tvoj problem. Moraš prihvatiti činjenicu da si manjina. i to je demokratija.

  3. Normalno da će vlast braniti silom. Vlast u svojoj suštini i jeste sila. Ako neko hoće silom da promijeni vlast (što je nastojanje prosrpskih stranaka u Crnoj Gori) normalno je da vlast primjeni silu. Silom može da se ruši samo vlast koja nema demokratski legitimitet. I to smo gledali u Crnoj Gori. Prema tome, ko hoće promjenu vlasti imaju izbori pa neka izvoli. Pošto mi prethodni komentar niste objavili na ovaj tekst preporučujem da mi se ovaj objavi.

    1. Ne, silom vlast mijenja Amerika u Ukrajini i Venecueli i svuda gdje žele. U Ukrajini je pobijedio na demokratskim izborima proruski predsjednik ali Amerika,tvoj idol, to nije pondijela pa su uličnim metodima nedemokratski smijenili vlast. Dakle tako se vlasti mijenjaju! Učimo od Amera. Milo e preko krađe izbora biti doživotni predsjednik.

    2. Jeste, i Sadam je na izborima imao 100% odziv i svi su bili za njega! Muči blentovene, pa cak ni najgore avetinje u.koje spadas i sam znaju da su izbori u diktaturi nemogući.

  4. Časnih generala je mnogo. Može li se uporedjivati generali Šljivančanin,Lazarević…sa Grahovcem,J. Kapom …Savjetovao pa ga otjerali i sve zna a piše i neku šund literaturu!?

  5. Ovo je klasicni izdajnik.Izdao je sve drzave u kojim jeziveo i sve vojske kojim je pripadao.Da ima suda davno bi odgovarao.Sto ga zlocimacka NAT o alijansa ne agazuje Zna kojeg je sastava ova strvina.Zao mi je sto ga u javnom zibotu nazivaju GENERAl.

  6. A šta je general Lagoje Gadovac savjetovao Ranku Krivokapiću dok je bio predsjednik Skupštine Montenegra?
    Da Montenegro: krene hrvatskom prtinom, odnosno prihvati tutorstvo Hrvatske i njenu spoljnu politiku u odnosu na Srbiju, Srbe, JNA, NATO, Kosovo; da napravi sa Hrvatskom, Albanijom i Kosovom antisrpsku uniju; da udari na SPC u Crnoj Gori, krene u projekat tihog katoličenja Crne Gore i uspostavi bliske odnose sa Vatikanom; da bespogovorno služi SAD, NATO i vodećim zemljama EU u odnosu na Rusiju i Srbiju; da Montenegro kreira novi državni i nacionalni identitet i u tu svrhu udari na vrijednosti tradicionalne Crne Gore i izvrši reviziju nacionalne istorije.
    Ako je i od generala izdajnika mnogo je.

  7. Dakle Grahovac je konačno priznao da je Đukanovića savjetovao da: „uzme otklon od politike zločina koju je personifikovao Slobodan Milošević; da obnovi samostalnost Crne Gore; te da Crnu Goru izvuče iz panslavensko-ruske mitomanije i preusmeri u Evropu“..
    E pa generale – špijune, tvoja politika služenje Zapadu i NATO je razbila SFRj, izvršila agresiju na SRJ, otela Srbiji Kosovo i Metohiju da bi je opljačkali i napravili veliku Albaniju, podijelila Crnu Goru i dovela je do ovoga đe je danas. Gori si od zbira nedjela Đukanovića i Kneževića zločinački CIA-šu.

  8. Bivsi agent CIA u Titovoj armiji.Sada kad treba da prozivi penzionerske dane kao covjek,ljudi i bivse kolege ga pljuju.

  9. Imali sta da nijesi predvidio?
    Kakav neiskoriscen kapacitet.
    Interesantna je i tvoja biografija i razlozi zbog kojih si se sukobio sa Milovim rezimom. Nezadovoljstvo zbog podjele plijena….

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *