IN4S

IN4S portal

Grajfov Izveštaj o Srebrenici koji rešava i otvara mnoga pitanja

1 min read
U svakom slučaju, ne pišemo ovaj osvrt isključivo radi kabadahije Incka, već mnogo više kao omaž dr. Milanu Blagojeviću

Komentarisati dokumenat od preko hiljadu strana obično ne bi bilo preporučljivo samo nekoliko dana pošto je bio objavljen, ali u ovom slučaju je reakcija, makar preliminarna, imperativ u svetlu kabadahiluka Valentina Incka, odlazećeg „visokog predstavnika“ u Bosni i Hercegovini.

Jednostavno, pitanje je časti i osnovnog samopoštovanja prekršiti ilegalno nametnutu normu o „negiranju srebreničkog genocida“ koju je ovaj odvratni čovek, pozivajući se na svoja fantomska „bonska ovlašćenja,“ i pokrivajući se uobičajenom licemernom retorikom rezervisanom za ovakve prilike, samovoljno ugradio u krivični zakonik Bosne i Hercegovine.

Incko

Da počnemo od početka. U Izveštaju međunarodne komisije za Srebrenicu pod predsedništvom prof. Gideona Grajfa, u prva dva poglavlja iznose se neoborivi argumenti u prilog i nepravničkom umu očiglednoj tezi da se u julu 1995. na području Srebrenice nije dogodio genocid. Ti argumenti nisu ni senzacionalni ni spektakularni zato što ih je u suštini već izložio niz pravnih stručnjaka, od prof. Vilijama Šabasa, prof. Džordža Samjuelija, do prof. Milenka Kreće i prof. Milana Blagojevića. Argumentacija Grajfovih saradnika Valtera Manošeka i Markusa Goldbaha ide tim utabanim putem. Akademski argumenti koji su, u vezi sa pravnom kvalifikacijom srebreničke afere, odranije u opticaju zasnovani su na zdravorazumskom i kontekstualnom čitanju Konvencije o genocidu koje, zasigurno, ni sudijama Haškog tribunala nije strano pošto su većinom diplomirani pravnici, mada su iz oportunističkih razloga pristali da se takvog tumačenja odreknu pošto su se obavezali da deluju po političkim nalozima u koje su takva lege artis tumačenja neuklopiva.

U svakom slučaju, ne pišemo ovaj osvrt isključivo radi kabadahije Incka, već mnogo više kao omaž dr. Milanu Blagojeviću, do pre nekoliko minuta sudiji Okružnog suda u Banjaluci koji je danas uradio nešto što se na Balkanu ne čini. U znak gnušanja i protesta, on je za podneblje gde se nalazi izvršio jedan revolucionaran čin: podneo je ostavku na svoju zvaničnu funkciju, sudijski položaj, „kao vid otpora prema tiraniji OHR-a.“ Ovaj moralni šamar siledžija Incko neće ni osetiti zato što su batine u bukvalnom smislu jedina kazna koju bi njegova ogrubela čula uspela da registruju. Ali barem na oguglale podanike nemoguće države BiH, gest donedavnog sudije Blagojevića možda će delovati kao simbolička lekcija od neprevaziđenog edukativnog i moralnog značaja.

Dakle, ovaj kratak i impresionistički komentar na Izveštaj Grajfove komisije počećemo ne sa tvrdnjom, ni sa konstatacijom, a najmanje sa zaključkom, nego sa aksiomom da se u julu 1995. godine u Srebrenici nije dogodio genocid.

Grajfov izveštaj, politički korektno naslovljen kao „istraživanje stradanja svih naroda“ na području Srebrenice u ratnom periodu, ima i pluseva i minusa. Na plus strani računovodstvenog protokola, pored jasnog i nedvosmislenog odbacivanja politički iskonstruisane teze o genocidu, ističu se poglavlja posvećena trogodišnjim događajima koji su prethodili navodnom genocidu. To je, pre svega sistematsko, u potpunosti uspešno i neoprostivo zanemareno satiranje srpske zajednice na prostoru Srebrenice, što čini pozadinu čuvene opaske generala Morijona na suđenju Slobodanu Miloševiću da takav zulum za sobom ostavlja neutoljivu žeđ za odmazdom koja kad tad dolazi na naplatu.

Zatim, ne manje važno, iznošenje obimne izvorne dokumentacije o stradanju kolone 28. divizije ABiH u proboju iz Srebrenice prema Tuzli. Temelje ovom istraživanju mi smo postavili pre više od deset godina na međunarodnom simpozijumu o Srebrenici održanom 2009. u Moskvi i u našim izdanjima posle toga (i ovde). Tema nije nova, ali je neophodno neprekidno se na nju vraćati i dopunjavati je. Jedna od notornih srebreničkih „podvala,“ kako bi se živopisno izrazio pok. puk. Ratko Škrbić, je smišljeno ne sprovođenje distinkcije između poginulih i streljanih. Da se uvažavala ta distinkcija, manipulisanje srebreničkim scenarijom bilo bi praktično onemogućeno, ili bar u velikoj meri otežano. Desetkovana kolona je po ratnom pravu bila legitiman cilj borbenih dejstava i pucanje po njoj i nanošenje gubitaka nije predstavljalo kršenje zakona rata. Stvar je u tome što je po izjavama preživelih učesnika u proboju iz kolone, koje smo mi objavili i svojevremeno analizirali, a što se u Izveštaju prof. Grajfa dodatno elaborira, kristalno jasno da je kolona u usputnim borbama sa VRS pretrpela ogromne, ali legitimne i nekažnjive, ljudske gubitke.

Brojnost i destinacija tih posmrtnih ostataka formalno su nepoznati, ne stvarno naravno nego samo službeno, zato što značaj i implikacije ove epizode Haški tribunal u svojim presudama ne razmatra i ne prepoznaje. A taj značaj se sastoji iz osnovane sumnje, koja bi se bez mnogo truda i ceremonije mogla uzdići na status prezumptivne činjenice, da su ti posmrtni ostaci hiljada poginulih (ne streljanih, niti protivpravno usmrćenih) završili kao eksponati u Memorijalnom centru u Potočarima u svojstvu „žrtava genocida.“

Zato je poglavlje na temu kolone, pored već pomenutog što se bavi srpskim žrtvama Srebrenice, ključno za razumevanje događaja. Možemo ga tretirati onakvim kakvo jeste, ostavljajući po strani nedoumice da li gospodin kome se ovo poglavlje u Izveštaju pripisuje (vidi ovde i ovde) stvarno raspolaže neophodnim kapacitetima da se na ovako stručan i temeljan način pozabavi kompleksnom tematikom koja se do pre nepune dve godine morala nalaziti u potpunosti izvan njegovog znanja i obzorja.

Što se minusa tiče, oni bi se mogli sumarizovati ovako. Grajfov Izveštaj se isuviše izokola i sa nedovoljnom žestinom bavi primordijalnim pitanjem uloge Haškog tribunala u omogućavanju srebreničke podvale. Neregularnosti u Tribunalovom načinu delovanja (da ne govorimo o značaju u Izveštaju nepostavljenog pitanja njegovog legitimiteta) ne tretiraju se sistematski, kao što tema zaslužuje. Bez artiljerijske pripreme medija glavnog toka svakako, ali sigurno ni bez prividnog imprimatura lažnog „međunarodnog suda,“ srebrenički narativ u formi u kojoj ga znamo ne bi mogao ni da nastane. Zato blago formulisane primedbe u Izveštaju na račun nekih „previda“ i procesnih propusta Tribunala i njegovih organa deluju posve nevešto, zapravo veoma čudno. Jedino racionalno objašnjenje koje dolazi na um vezano je za politički korektan zadatak koji je Komisija dobila od naručioca Izveštaja, Republike Srpske. Ta poruka je verovatno bila više implicitna nego izričita, da se u već uzburkanoj političkoj atmosferi izbegne nepotrebno talasanje. Ali ovde se radi o „talasanju“ principijelne prirode, izbegavanjem kojeg se narušava integritet celog Izveštaja. Zato je upravo takva vrsta talasanja bila neophodna.

Druga važna opaska vezano za negativnu stranu bilansa odnosi se na neobjašnjivo odsustvo izvorne forenzičke građe u poglavlju koje se odnosi na masovne grobnice i žrtve pogubljenja. Gospođa Marija Đurić, antropološki arheolog po stručnom usmerenju, u svom prilogu, uz mestimične lične komentare, u suštini prepričava objavljeni materijal iz nalaza relevantnih svedoka-veštaka tužilaštva Haškog tribunala. Ono što po svom odsustvu bode oči u njenim razmatranjima, pored izostanka većeg kritičkog otklona, je neuzimanje u obzir i nerazmatranje autopsijskih izveštaja, njih 3,568 na broju, koje su sačinili forenzičari Haškog tribunala između 1996. i 2001. kada su ekshumirali masovne grobnice o kojima gospođa Đurić piše. Ta primarna građa je nezaobilazna za stručnjaka profila gospođe Đurić, bilo da se stručno identifikuje kao antropološki arheolog ili prost sudski forenzičar.

To nas uvodi u sledeći krupniji problem u vezi sa ovim Izveštajem. Priređivač i saradnici su se na osnovu svoje analize dokazne građe opredelili za procenu da se ljudski gubici na bošnjačkoj strani, u kritičnom periodu između 11. i 19. jula 1995, svode na broj streljanih koji iznosi maksimalno 2,500 do 3,000, i broj poginulih u proboju od 4,000 do 5,000. Na prvi pogled, a bez dubljeg upuštanja u stvar, srpskom čitaocu će te cifre, a naročito odnos između njih, delovati simpatično i prihvatljivo. Međutim, „đavo je u detaljima.“

Grajfova Komisija polazi od nalaza (čitalac uvidom u Izveštaj može saznati kako se do njega došlo pa to nećemo ponavljati) da je 11. jula 1995. stanovništvo Srebrenice iznosilo oko 35,500, od čega je 23,000 bilo evakuisano 12. i 13. jula, dok je 12,500 uglavnom vojnosposobnih muškaraca pošlo u proboj, od čega blizu 7,000 otpada na „nestala lica,“ formalno na poginule u borbama i zarobljene pa streljane. Kad god se olako barata problematičnim brojem „nestalih“ u redakciji Haškog tribunala, što je naknadno uslužno prihvatila i Čavićeva komisija 2004. godine, to pobuđuje opravdanu skepsu, ali to je tema za posebnu diskusiju.

Komisija se pri tome ne osvrće na postojanje dokumenata koji upućuju na mogućnost drugačije demografske strukture. Za brojno stanje stanovništva u enklavi postoje razni izvori, od izveštaja opštinskih vlasti u enklavi dostavljenog Sarajevu 11. januara 1994, gde se navodi cifra od  37,255, pa do poverljivog izveštaja istog organa sarajevskoj centrali da se javno barata sa cifrom od oko 42,000 da bi se mogla tražiti veća količina humanitarne pomoći, ali da je stvarni broj opet negde oko 37,000. Sudinica MKTBJ Patriša Vald (koja se u Tribunalu inače ponašala kao Alisa u zemlji čuda i čije ocene ne zavređuju naročiti kredibilitet) u jednom svom pravnom mišljenju je ustvrdila da je u enklavi na kraju njenog postojanja bilo 37,500 duša. Haški tribunal generalno uzima cifru od oko 40,000, što je brojka koja se takođe prihvata i u Debrifingu holandskog bataljona i u izveštaju majora Rajta, iz posmatračke misije Unprofora, dakle faktora koji su se nalazili na terenu.

Svako se, naravno, opredeljuje za sopstvene kriterijume u biranju cifre koja mu se čini najverodostojnijom. Ali i tu se moraju uzeti u obzir neki objektivni činioci. Jedan od njih su zvanični zapisi raznih stranih agencija koje su pratile situaciju na terenu o kretanju izbeglica posle 11. jula i proces njihovog prispeća u Tuzlu, zaključno sa 4. avgustom 1995. Postoje četiri službena dokumenta na ovu temu, sa datumima od 15, 17 i 29. jula i 4. avgusta 1995. Izvori ovih dokumenata su raznovrsni, Akaši, Unprofor i Svetska zdravstvena organizacija. Tu je prikazan priliv u talasima na područje Tuzle i to tačno onom dinamikom koja bi se očekivala u kontekstu događaja, od 19,700 u Akašijevom izveštaju Kofi Ananu od 15. jula do 35,632 lica iz enklave koji su po izveštaju Unprofora od 4. avgusta 1995. živi prispeli u Tuzlu.

Niko verodostojnost ovog potonjeg izveštaja Unprofora (koji je, uzgred, još ubedljiviji zato što je razložen na uže demografske i geografske kategorije u odnosu na pridošle izbeglice) nikada nije doveo u pitanje. Kada ga je, samo  jedan put, na suđenju Tolimiru, odbrana predočila kao dokaz, veće ga je na urgiranje tužilaštva odbacilo sa frivolnim obrazloženjem da je nepouzdan zato što se posle navedene cifre u zagradama nalazi reč „approx.“ ili „približno“. Ali već iz ovog autoritativnog zapisa o brojnom stanju preživelih izbeglica iz prvih dana avgusta 1995. proizilazi da je ukupno stanovništvo Srebrenice od 35,500 na 11. jula, na šta se Komisija poziva, nemoguće, zato što to matematički isključuje da je iko poginuo u proboju ili da je bio streljan.

Srebrenica

Mada možemo biti sigurni da ni lokalne vlasti ni strani posmatrači za vreme sukoba u Srebrenici nisu radili redovan  popis stanovništva, gde bi ispitanici imali da popunjavaju i potpisuju formulare, što znači da su sve cifre tek procene manje ili više utemeljene, radi koherentnosti slike koju sugerišu relativno pouzdaniji podaci kojima raspolažemo, ipak deluje najrazložnije opredeliti se za cifru od oko 40,000 stanovnika. To nam ostavlja statistički prostor gde bi mogli da udenemo ljudske gubitke nastale pogibijom u proboju i streljanjem zarobljenika, za koje sigurno znamo da su se dogodili.

I ovde se vraćamo na nedovršeni deo razmatranja varijabli koje se odnose na gubitke kolone i forenzičke dokaze o verovatnom broju streljanih. Da pođemo od autopsijskih izveštaja, koje je gospođa Đurić u svojoj analizi preskočila, pošto je taj parametar relativno pouzdaniji. Sudeći po obrascu ranjavanja i bez cepidlačenja tamo gde bi se moglo protumačiti i ovako i onako, proizilazi da je sudski dokazivih streljanja, dakle ubistava u krivičnom značenju te reči, moglo biti oko 1,000 a najviše do 1,500. Ako za verovatnu cifru nestalih uzmemo oko 4,500, dakle razliku između ukupnog stanovništva (40,000) i preživelih izbeglica (35,632), to nam daje cifru od oko 3,000 poginulih u povlačenju kolone, koji ni po kakvom osnovu ne mogu biti žrtve genocida. Time se srebrenička matematička konstrukcija na približno zadovoljavajuć način zatvara.

Najzad, u Izveštaju preostaje još jedno važno nepokrenuto i nerazjašnjeno pitanje: ko je intelektualni autor zločina, ko je osmislio i organizovao Srebrenicu?

Ovo pitanje je, naravno, vrlo delikatno i verovatno niko nema  pravo da na njega ozbiljno očekuje odgovor od ma koliko nezavisne Komisije koja, uz svo dužno poštovanje, ipak radi pod nadahnućem zvaničnih struktura na jednim nestabilnom geopolitičkom području. Ovde opet nailazimo na već pomenutu temu „talasanja.“ Doduše, Komisija ne oponaša Haški tribunal upirući prstom u dežurne krivce, Karadžića, Mladića i njima slične, ali nam ni ne nudi sveže ideje koje bi nam mogle pomoći da se snađemo u ovoj dilemi.

Koga interesuje, u našem nedavno objavljenom analitičkom preseku „Srebrenica 2020,“ ponudili smo o ovome nekoliko zanimljivih hipoteza, u šestom poglavlju, „Srebrenica i asimetrična borba za istinu.“

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte JOŠ:

Dodik: Istina koju treba braniti zakonima i silom nije istina

Podjelite tekst putem:

19 thoughts on “Grajfov Izveštaj o Srebrenici koji rešava i otvara mnoga pitanja

  1. Ako procitaju ovo nasi funkcioneri, trazice da se uhapse clanovi ove komisije pod izgovorom da je to u skupstinu vec izglasano i da tu nema ni udaljene sumnje da je bilo drugacije od odluke koja je donesena…

  2. Srebrenica je najveća prevara 20 vijeka! Gdje su poginuli vojnici 28. muslimanske divizije koji su nastradali tokom 1992,1993,1994,1995 godine prikazani kao da su nastradali kao civili u nekom koncetracionom logoru a ne kao vojnici sa puškom u ruci! Da čovjek prosto ne povjeruje! Niko sa srpske strane ne spori da je 28. Divizija pretrpila najvece gubitke prilikom proboja prema Tuzli ali prikazivati to kao nekakav genocid nije ludost već bezobrzluk!

    37
  3. Mislim da je vrijeme da svi , a mislim bukvalno svi javno negiramo genocid, pa da vidimo da li mogu da pohapse i zatvore 200000 ljudi u Crnoj Gori. S posle toga milion ljudi u Bosni . E baš da vidimo .

    40
  4. Puna podrška Grajfu Do srži ili do DNK je ogolio laž o Srebrenici.Srebrnica je najveća montirana laž….

    51
    1
  5. Ima li ko mjerodavniji od medjunarodne komisije koja je rekla Ne…u Srebrenici nije bio genocid…Dosta je više priče i lupetanja na ovu temu…Svi koji nakon ovog zaključka mogu suprotno pričati“ jedu ono što se ne jede“ .Zato , vladajuća koalicijo,koliko god ljudskosti ima u vama učinite ono što Crna Gora traži od vas…Pod hitno povucite sramnu rezoluciju i hapsite zlotvore koji vam noge zapliću i koji su opustošili naj ljepšu zemlju na svijetu…Hoću bre da živimo ko ljudi a ne ko robovi DPS a….

    54
  6. Po odluci ovog Incka sada bi trebalo uhapsiti ovog Grajfa i sve druge članove ovog međunarodnog tima koji su studiozno na jasan, naučno i činjenično obrazložen način zaključili da se u Srebrenici nije desio genocid.Hoće li zbog toga i na osnovu te odluke Incka hapsiti sada pojedine članove američkog kongresa i druge strane zvaničnike, nobelovce i druge strane javne ličnosti koje isto tako misle i javno govore da se u srebrenici desio zločin ali ne i genocid.Naravno da neće.Ovu odluku kao i sve druge je Incko donio da bi se hapsili ,prepadali i disciplinovali samo srbi koji hoće da misle svojom glavom i da govore kako misle i ni zbog čega drugog.

    67
    1. Ovaj tzv. Zakon je nešto najbolje što je moglo da se desi Srbima!

      Sad će Pravda brže da izađe na vidjelo!!!

      41
  7. S jedne strane imate sina nacističkog oficira koji nameće zakon o „verbalnom deliktu“ i zabranjuje da se kaže da ubijanje 3.500 mudžahedina u Srebrenici nije genocid a s druge strane imate čovjeka koji čitav život proučava genocid i holokaust i koji kaže da u Srebrenici nije bilo genocida. Vidite tu nacističku antisrpsku i antijevrejsku ostrašćenosti kod ovoga sina nacističkog oficira koji želi da izjednači ubijanje 3.500 mudžahedina u Srebrenici sa ubijanjem žena i djece 6 miliona Jevreja, 1 milion Srba i 25 miliona Rusa samo u drugom svjetskom ratu od strane nacista. O prvom svjetskom ratu da ne govorimo koji su isto skrivali ovi germanski nacisti

    65
    1. Nacisti iz Austrije i Njemačke moraju proći katarzu jer samo tako će moći svratiti da ubistvo 3.500 mudžahedina u borbama oko Srebrenice i ubistvo 6 miliona Jevrejskih žena i djece u logorima ili 1 milion Srba nije isto. Nacisti su u očaju i pokušavaju pronaći ponovo Albi za potpisivanje rata u Evropi i da pokušaju prodor na istok.

      49
      1. svratiti = shvatiti
        Albi = alibi
        potpisivanje = potpirivanje

        Takvu su vam ovi „pametni“ telefoni. Po nekoliko puta prepravlja na neku svoju riječ a ne onu koju ukucaš

        34
  8. Pošto su nezavisne komisije najmjerodavnije, pogotovu, ako su sastavljene od međunarodnih eksperata, pod hitno treba donijeti rezoluciju u skupštini da se svakom ko tvrdi da je u Srebrenici bio genocid sudi, kao kad je bilo obrnuto, ili da se samo odnosi na Bečića, Krivokapića i Branku Bošnjak.

    53
  9. Ako neko misli da germani mogu Srbima oprostiti pobjede u prvom i drugom svjetskom ratu, propast njihovih carevina, taj je ili glup ili naivan.
    Sve što pokušavaju danas da rade jeste “ pranje“ sopstvene prošlosti.
    Kao što su rastakali srpsko tkivo stvaranjem vještačkih nacija islamizovanjem i pokatoličavanjem, tako vrše podjele i među jednokrvnom ruskom braćom, između kijevske Rusije ( za RPC Kijev je isto što i Pećka Patrijaršija za SPC) i moskovske Rusije.
    Nezajžljiva potreba i pohlepa za rusko sibirskim bogatstvima i potčinjavanjem Slovena, strah od kineskog ekonomskog giganta koji pretiče SAD, nedostatak radne snage u zapadnim ekonomijama koju žele nadomjestiti migrantima, koji su preplavili Evropu, sve će im se to obiti o glavu.
    Misle da će asimilovati drugu, treću.. generaciju Sirijaca, Avganistanaca, Turaka… grdno se varaju.
    Oko Srbije se steže omča, huškaju se Albanci na KiM, bošnjaci u BiH ( šta je ovaj Inckov “ Zakon“ bez dolivanje benzina na vatru), stvara se privid brojnosti “ komita’ u CG koji kliču: Nikad više 1918. ( Srbija okupator), ustaškoj Hrvatskoj se sve može dok je pod pokroviteljstvom Vatikana, vrši se ogroman pritisak na Grčku da prizna lažnu državu Kosovo…
    Zašto? Pa da se dokaže da je Srbija grešna, kad su, eto, svi njeni susjedi protiv nje.
    A istina je tako jasna i prosta: Sve su to bivši Srbi, konvertiti, koji si izdali ime svoje!
    A to na zapadu znaju. Takvi su im potrebni jer su cvijećem dočekivali njemačke naciste i mijenjali vjeru za večeru.
    Kako kroz istoriju tako i dan danas.
    A svemu se može oduprijeti, samo kad je sloge i Božije vjere u nama.
    Litije su to pokazale i dokazale.
    Svim neprijateljima našim, zato nas toliko ne vole,

    67
    1. Bravo… na fakultetima kao jedan od najvecih poraza Germana navode cinjenicu da Srbi drze dve obale Dunava u dugom toku npr…

      27
    2. Bravo za komentar prijatelju.Da dodam nešto a nadam se da ćete svi podržati i tako privoljeti novinare da se sjete Lužičkih Srba i njihove borbe protiv germana,nadam se da ćemo tako bolje shvatiti njihovo ponašanje prema Srbima danas.SRBI ZA SRBE!!!!!!

      29
  10. Odluka Turske da se Aja Sofija i manastira Hrista spasitelja (Hora) u Istanbulu pretvore u džamije, naišla je na osudu tokom 44. zasedanja Komiteta za svetsku baštinu Uneska.
    Mehmeda Djukanovica crkva na čelu sa Mahmudom Dedeicem bi to isto u Crnoj Gori

    44

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net