Гренел: Нуклеарно оружје које је било у Украјини почетком деведесетих – није било њено
1 min read
Фото: Спутник
Изасланик америчког председника за специјалне задатке Ричард Гренел назвао је „незгодном чињеницу“ да нуклеарно оружје које је Украјина вратила Русији у складу са Будимпештанским меморандумом – није припадало њој.
„Хајде да разјаснимо ситуацију са Будимпештанским меморандумом: нуклеарно оружје је припадало Русији, само се налазило на територији Украјине (док је била у саставу СССР). Украјина је вратила нуклеарно оружје Русији. Оно није припадало Украјини. То је незгодна чињеница“, написао је он на друштвеној мрежи Х.
У фебруару је бивши украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба рекао да је Украјина 1994. године изгубила шансу да има нуклеарно оружје када је потписала Будимпештански меморандум. Ако би Кијев сада одлучио да га прави, изгубио би партнере и војну помоћ.
Након распада СССР-а Кијев је наследио значајан арсенал нуклеарног наоружања. Ипак, 1994. године су Украјина, Русија, САД и Велика Британија потписале Будимпештански меморандум, који је служио као међународни споразум о безбедносним гаранцијама у вези са приступањем Украјине Споразуму о неширењу нуклеарног оружја. Према том споразуму, нуклеарни арсенал на украјинској територији је ликвидиран, а нуклеарне силе су се обавезале да ће гарантовати Кијеву безбедност, преноси Спутник.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

