Grenel predlaže: Ukrajina da formira „autonomne zone“ na istoku zemlje
1 min readBivši visoki zvaničnih u administraciji Donalda Trampa Ričard Grenel, koji bi mogao da preuzme vodeću ulogu u njegovom drugom mandatu, založio se za mirovni sporazum koji bi Ukrajini omogućio da „sačuva teritoriju zemlje“, ali uz formiranje „autonomnih zona“.
Grenel, koji je bio ambasador u Nemačkoj, v.d. direktora nacionalne obaveštajne službe i Trampov specijalni izaslanik za Zapadni Balkan, predložio je plan koji bi se suočio sa protivljenjem Vladimira Zelenskog, koji je pozvao na povratak ukrajinskih granica iz 1991. godine.
„Autonomni regioni mogu da znače mnogo stvari mnogim ljudima, ali morate da poradite na tim detaljima“, rekao je Grenel u ponedeljak na okruglom stolu „Blumberg njuza“ na marginama Republikanske nacionalne konvencije u Milvokiju.
Grenel nije izneo detalje, ali oblasti istočne Ukrajine koje su ranije pominjane kao „autonomne“ nalaze se pod kontrolom Rusije, i gotovo sigurno će tako i ostati, navodi taj portal.
Grenel je takođe rekao da Ukrajina ne bi trebalo da postane članica NATO-a u skorijoj budućnosti, uprkos željama tamošnjih vlasti.
„Moramo biti iskreni u vezi sa tim da li ćemo dodati nove članice NATO-u ili ne“, rekao je Grenel, dodajući da „ne bi trebalo da dodajemo nove članove u klub kada sadašnji članovi ne plaćaju svoj deo„.
On je dodao i da on ne govori u Trampovo ime, kao i da nije sa njim razgovarao o tom predlogu.
Zaharova odgovorila Grenelu
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova kritikovala je Grenelovu izjavu, naglašavajući da je Ukrajina već preuzela slične obaveze u propalim Minskim sporazumima.
„Gde si bio kada su na stolu pred međunarodnom zajednicom stajali sporazumi iz Minska usmereni upravo ka tome? Kada je Rusija davala sve od sebe da se oni ostvare i pozivala da se pronađe forma federalizacije Ukrajine kako bi se očuvao njen integritet?“, napisala je ona na Telegramu.
Ona je podsetila da je Grenel tada bio ambasador SAD u Berlinu, i da je navodio Nemce da odustanu od izgradnje gasovoda „Severni tok“, grubo se mešajući u unutrašnju politiku Rusije i Nemačke.
„Sada su Nemci bez gasa i privrede, a Ukrajinci bez zemlje i stabilne budućnosti“, zaključila je ona.