Guslar Novak iz Kuršumlije izradio hiljadu gusala
Dok su se dječaci mog uzrasta tada bavili raznim hobijima i nastojali da se dokažu na drugi način, ja sam se još u sedmom razredu osnovne škole, što bi sada rekli mladi, „primio“ na gusle i počeo prvo pažljivo da ih slušam, potom da guslam, a kasnije, u dvadeset i nekoj, i da pravim gusle – priča Novak Milenković (65) iz Kuršumlije, jedan od rijetkih guslara u ovom kraju.
Otac mu je, kaže, kupio gusle upravo dok je išao u osnovnu školu, a vještinu guslanja je naučio od dede Živana iz Dobrog Dola, sela u kuršumlijskoj opštini uz administrativnu liniju sa Kosmetom. Slušanje gusala se u njegovoj familiji podrazumijevalo, iako su mnogi tih godina, u želji da se pokažu navodno savremenim, iskazivali otpor prema njima.
– Uvijek se sjetim riječi besmrtnog Njegoša: „Đe se gusle u kući ne čuju, tu su mrtvi i kuća i ljudi“ – dodaje Novak
Kada je savladao tehniku guslanja, zainteresovao se kako se pravi ovaj drevni instrument. I, evo, prošlo je već četrdeset godina kako se bavi izradom. Pojašnjava da mu je za izradu jednih gusala nekada trebalo više vremena, a sada ih napravi za nedelju dana, pišu Novosti
– Do sada sam napravio blizu hiljadu komada ovog viteškog instrumenta. Nemam, što bi se reklo, prodajno mjesto, ali pošto me svi u gradu poznaju, onaj ko želi da ih kupi dođe kod mene – kaže ovaj guslar poznat ne samo u Toplici već i šire.
Kako bi zaokružio ciklus, počeo je i da piše guslarske pjesme, do sada ih je napisao dvadesetak. Najmilija mu je, veli, ona o Toplici, u kojoj je opisao ovaj kraj od Kosovske bitke do današnjeg dana. Osim kosovskih junaka i istorijskih događaja, ovom pjesmom opisao je i prirodne ljepote Toplice, koja, još uvijek nema dovoljno guslara.
– Mlade, nažalost, ne zanimaju gusle, više ih privlači moderna muzika, ali ja vjerujem da će se ipak vratiti tradiciji – smatra Novak, inače sudski izvršitelj u penziji, dok nam pokazuje dio dvorišta u kojem stoji mašina za obradu drveta od kojeg pravi gusle.
Iznoseći svoje viđenje protesta u Crnoj Gori protiv Zakona o slobodi vjeroispovesti, ističe da narod niko ne može da prevari ni pobijedi. Srbi i Crnogorci za njega su jedan narod, kao što su, kaže, Šumadinci i Topličani. Ipak, brine ga što mladi malo znaju o tradiciji i duhovnosti.
– Žao mi je što su se ljudi, pogotovo mladi, prethodnih decenija otuđili nekako od vjere i Boga, iako se ovdje nalaze prve Nemanjine zadužbine. Obilježavaju Svetog Savu u školama ali ne pozovu, recimo, guslara da ispjeva pjesmu o svetitelju – govori guslar Novak Milenković, ističući da nadu u bolje dane može vratiti samo povratak vjeri i tradiciji koja nas je održala vjekovima.
KUPCI
Novaku je žao što ni njegov sin ne pokazuje veće interesovanje za gusle, ali nada se da će ga barem jedan od trojice unuka zamijeniti, kao što je on to učinio i nastavio guslanje posle svog dede.
Pročitajte JOŠ:
Otac Gojko Perović za IN4S: Cetinje proslavilo Nedelju pravoslavlja
Mogli ste napisat kontakt adresu i telefon…
Da ne poveriješ!