Хаковани подаци Монстата, траже откуп за откључавање
1 min readМонстатова база података хакована је прије мјесец и по, а подаци којима је располагала Управа за статистику су закључани и недоступни до даљњег.
Како је саопштено Побједи из више извора, база Монстата хакована је средином новембра прошле године, што се једно вријеме прикривало из те установе, али су истражитељи оперативним сазнањима дошли до информације која се, извјесно, чувала у строгој тајности у нади да ће до изгубљених података успјети да дођу без помоћи стручњака за борбу против сајбер криминала.
Према сазнањима овог листа, истражитељи тврде да је ријеч о класичном рансомwару, апликацији или коду који сајбер криминалци користе да ограниче приступ, измијене, униште или украду најосетљивије податке и системе.
Обично користи енкрипцију – методу претварања података из читљивог формата у потпуну бесмислицу помоћу криптографског кључа да ограничи приступ. Хакери у том случају нуде кључ за дешифровање који ће, у суштини, вратити податке у читљиве, али под условом да власник плати откупнину.
Навидно, Монстату су хакери понудили да откључају податке, али уз одређену цијену.
Званичне потврде о хакерском нападу из Монстата нема.
Из Монстата се нису оглашавали овим поводом, те није познато да ли су украдени подаци са пописа и да ли постоји могућност да се они измијене и у базу врате нетачни подаци.
Током напада рансомwаре-а на технолошку компанију Ацер, РЕвил рансомwаре група је захтијевала 50 милиона долара у замјену за приступ шифрованим подацима те компаније. А та цијена је била само цијена откупнине, која није укључивала директне и индиректне трошкове повезане са сузбијањем напада и рјешавањем свега што слиједи након напада (изненадни застоји и прекиди).
Рансомwаре функционише тако што нападач користи неку врсту злонамјерног софтвера за шифровање ИТ система и/или података. Они тада држе осјетљиве податке „заробљене“ док власник не пристане да плати приступ кључу за дешифровање.
Побједин извори из безбједносног сектора је навео да су хакери закључали мејл адресе запослених и статистичка истраживања.
Он, ипак, тврди да нијесу погођени лични подаци грађана, нити резултати пописа, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Могао би неко да објави колико су прошли пут платили да им врате податке. 5 милиона или више? А могли би и да плате некој фирми да им изради заштиту података од рансомвера, јефиније је, вишеструко.