IN4S

IN4S portal

Haški sud izdao nalog za hapšenje Vjerice Radete i Petra Jojića

Jojić i Radeta terete se da su prijetnjama i podmićivanjem uticali na svjedoke optužbe u haškim procesima protiv lidera radikala Vojislava Šešelja da ne svjedoče ili da promijene iskaz i brane Šešelja.
Haški tribunal

Haški tribunal

Zvaničnicima Srpske radikalne stranke Petru Jojiću i Vjerici Radeti, optuženim za nepoštovanje Haškog suda, sudiće se u Hagu, a ne u Srbiji, saopštio je danas haški sud.

To je odlučio kineski sudija Liu Daćun, koji je poništio prvobitnu odluku kojom je proces Jojiću i Radeti bio ustupljen Srbiji.

Sudija Daćun je istovremeno izdao novi nalog za hapšenje dvoje radikala i Srbiji naložio da ih bez odlaganja izruči u Hag.

Kao obrazloženje odluke, sudija je naveo da su ključni svjedoci u ovom predmetu „nedvosmisleno“ izjavili da neće svjedočiti ako suđenje bude u Srbiji zbog „ozbiljne zabrinutosti za svoju bezbjednosti i bezbjednost svojih porodica“.

Sudija Daćun je usvojio argument tužiteljke Dijane Elis da su iskazi tih svjedoka od vitalne važnosti za održivost tri tačke optužnice protiv Jojića i Radete.

„To što svjedoci ne žele da svjedoče u Srbiji bi značajno potkopalo sposobnost optužbe da prezentuje svoje dokaze i ometalo bi cio proces“, naglasio je kineski sudija.

Zbog toga je, po sudiji Daćunu, „u interesu pravde“ da se radikalima sudi u Hagu.

Haški sud je 2017. odlučio da Srbiji ustupi to suđenje, ali je tužiteljka Elis uložila žalbu. Apelaciono vijeće, iako je u suštini potvrdilo da je ta odluka ispravna, naložilo da se dodatno razmotri aspekt bezbjednosti svjedoka.

Današnja odluka sudije Daćuna rezultat je novog razmatranja bezbijednosti svjedoka.

Jojić i Radeta terete se da su prijetnjama i podmićivanjem uticali na svjedoke optužbe u haškim procesima protiv lidera radikala Vojislava Šešelja da ne svjedoče ili da promijene iskaz i brane Šešelja.

Jedan od svjedoka, čiji je identitet zaštićen, opisao je kako je svjedok iz procesa Šešelju 2008. doveden u sjedište SRS, gdje mu je Petar Jojić rekao da zna da je on dao izjavu haškim tužiocima i da bi sada trebalo da „malu izjavu“ da i Šešeljevoj odbrani.

Po izjavi očevica, „Jojić je zatim izdiktirao svjedokovu izjavu“, koja je bila „neistinita i sadržala je lažne optužbe protiv haškog tužilaštva“ i „obmane o Šešeljevoj ulozi i odgovornosti tokom rata“.

Istog svjedoka je Vjerica Radeta, pošto je pristao da sarađuje, više puta „podvrgavala pritisku“ da napusti svoj tadašnji posao i prihvati da ga, umjesto toga, redovno plaća SRS, prenosi B92.

Nakon što je prihvatio novac, radikali su tom svjedoku, uoči svjedočenja na jednom od procesa Šešelju zbog nepoštovanja Haškog tribunala, dostavili spisak Šešeljevih pitanja i njegovih odgovora, kojih je morao da se pridržava.

Vjerica Radeta je, po svjedočenju koje citira Elisova, drugom svjedoku protiv Šešelja 2007. rekla da će mu radikali „pomoći“, ako promijeni iskaz i svjedoči u Šešeljevu odbranu.

Svjedok je, potom, od SRS dobijao 500 evra mjesečno, a „Radeta je bila uključena u pisanje lažne izjave za njega“.

Radikali su i tom svjedoku dali spisak pitanja i odgovora. Svjedokov iskaz odvijao se, potom, tačno po tom scenariju.

Jojića i Radetu, Haški tribunal je u oktobru 2012, optužio da su da su uticali na svjedoke u haškom procesu protiv svog partijskog vodje Vojislava Šešelja, tako što su ih prijetnjama, ucjenama i mitom nagovarali da promijene iskaze ili da ne svjedoče.

Nalog za hapšenje radikala, Tribunal je vlastima u Beogradu uputio u januaru 2015.

S proljeća 2016. godine, Vijeće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu odlučio je, međutim, da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje radikala, zato što nacionalni zakon o saradnji sa Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i nepoštovanje suda.

Tribunal je 5. oktobra 2016. izdao međunarodni nalog za hapšenje Jojića i Radete, ocjenjujući da je zvanični Beograd nekoliko puta odbio da postupi po nalogu suda, uhapsi i u Hag izruči dvoje radikala.

Na zahtjev Tribunala, Interpol je za optuženim radikalima raspisao „crvene potjernice“.

Haški tribunal je Srbiju nekoliko puta prijavio Savjetu bezbijednosti UN zbog nesaradnje u slučaju članova SRS.

Po zatvaranju Tribunala, na kraju 2017, predmet protiv Jojića i Radete preuzeo je, kao pravni nasljednik, Mehanizam za međunarodne krivične tribunale u Hagu.

Pročitajte još:

Presuda za „državni udar“ po duhu i zlu diše duhom ustaškog Jasenovca

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Haški sud izdao nalog za hapšenje Vjerice Radete i Petra Jojića

  1. Ko je sa Mehanizmom za haski tribunal sklopio neki pravni akt na osnovu kojeg bi ovi časni poslanici bili izručeni. Je li Haradinaj uživao na svjedoke tako sto ih je pobio vise od 10 pa nije valjda Srbija počela da se ugleda na siptari i milogorce?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *