Hercegnovska Knjižara So na izložbi 225 godina srpskog knjižarstva
1 min readPiše: Zdravko Šakotić
U nedjelju 15. januara 2017. g. okončala se izložba „225 godina srpskog knjižarstva“ koja se u organizaciji novosadske Male velike knjige, i Radmila Mulića, doajena srpskog knjižarstva, odvijala od 31. decembra prošle godine u Društvu književnika Vojvodine.
Kuriozitetno, jedina knjižara iz Crne Gore prisutna na izložbi bila je hercegnovska Knjižara So.
Neobičan naziv Knjižare So potiče otud što je Herceg Novi osnovan 1382. upravo zbog trgovine solju, a „dobrom knjigom mi uvijek osolimo našu pamet“ – kaže Nikola Malović, PR čuvene knjižare.
Knjižara So smatra se, po dozvoli nasljednika, obnoviteljem klasičnog gradskog knjižarstva i izdavaštva, rodonačelnog Jova Sekulovića (1879-1950), koji je 3 godine prije čuvenog Gece Kona u Beogradu, davne 1898. g. pokrenuo knjižarstvo u Herceg Novom.
Knjižara So dakle baštini tradiciju čak 119 godina knjižarstva u gradu, što znači da se Herceg Novi diči jednim od najstarijih knjižarstava u regionu.
Izložba „225 godina srpskog knjižarstva“ dokazuje da je prvi srpski knjižar bio Emanuil Janković, koji je u Novom Sadu otvorio knjižaru davne 1790. Na izložbi je potom prikazana hronologija svih relevatnih knjižara (Vladimira Ležimirca u Novom Sadu, Milivoja Karakaševića u Somboru, Arse Pajevića u Novom Sadu, Gece Kona u Beogradu…), te mnoštvo starih fotografija, plakata, naslovnih strana, pečata, portreta (uključuući i Novljanina Jova Sekulovića sa ordenom Sv. Save i ordenom Belog orla). Izložba pokazuje kako je srpsko knjižarstvo sve vrijeme bilo neodvojivo od srpskog izdavaštva, te da su čitaoci i pisci i dalje dvije strane istog novčića. Ti pišeš – ja čitam, čulo se na izložbi.
Kulturni barometar
Za skoro 13 godina postojanja, Knjižara So postala je kulturni barometar grada, kulturni brend grada, i našla se, bez ikakvog lobiranja, zastupljena preporukom u čak četiri inostrana turistička vodiča. Svake godina koja je jubilarna, ili polu-jubilarna u odnosu na godinu rođenja knjižara Sekulovića – Knjižara So štampa spomen-pečat i utiskuje ga tokom cijele godine. Nevjerovatan je postao kulturni potencijal spomen-pečata Knjižare So, jer se oni otiskuju hiljadama puta na prodatim knjigama, i hiljadama puta na prodatim razglednicama. Energija zapisa sa spomen-pečata je od vrste koja traje zauvijek, te i ona na neizbrisiv način reprezentuje grad Herceg Novi.
Na dovratku Knjižare So (Trg N. Đurkovića 3) nalazi se najatipičnija spomen-ploča u regionu, o kojoj su izvještavali brojni mediji, između ostalog i zato što ju je, tokom tradicionalne manifestacije „Dani knjižare So“, jula 2011, svečano otkrila Marina Jovićević, prvi generalni konzul Republike Srbije u Herceg Novom.
Na sajtu www.knjizaraso.com evidentirana je galerija regionalnih pisaca i poznatih ličnosti koji su posjetili Knjižaru So, iz čega je evidentno koje su to književne veličine aktuelne generacije i poznati iz svih oblasti kulture i umjetnosti prešli prag vjerovatno najpoznatije primorske knjižare u protekloj deceniji.
Knjižara So je formatirana na način da akcenat stavlja na lijepu, pravu književnost i na morske, bokeljske i pomorske teme. Da prugastoplavo knjižarstvo može da predstavlja brend, dokazuje 13 godina Knjižare So.