ИН4С

ИН4С портал

Холандска полиција истражује Црногорце

Холандска полиција открила је нови облик преваре путем промјене личног имена, што је карактеристично за криминалце из источне Европе али и са Балкана, односно Црне Горе.

holandija-policija

Полиција у Холандији је објавила да криминалци иду у државе свог рођења и тамо мијењају лично име, како би у Холандији нестали са полицијске евиденције и лакше пролазили без контроле.

“Странци улазе у Холандију под новим именом, а да холандске власти о томе ништа не знају. Полиција још истражује колико се ово често ради“, јавља холандски РТЛ, позивајући се на полицијски извор.

Честе промјене имена, како се наводи, омогућавају и кривична дјела која су повезана са новчаним преварама. Након што криминалац у домовини промијени лично име, на документима остаје само исти датум рођења. Као земље у којима се промјене личног имена могу лако обавити, осим Црне Горе, у извјештају холандских медија, помињу се чланице Европске уније – Хрватска и Румунија, али и Босна и Херцеговина, Македонија, Србија и Албанија.

Злоупотреба права на промјену личног имена већ је заблиљежена у полицијском документу СОЦТА – Процјена опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори. Лично име обично мијењају они који су били притварани због кривичних дјела у државама западне Европе, објавила је црногорска полиција.

“Промјена личног имена и добијање нових идентификационих докумената омогућава им лакше кретање на подручју поменутих земаља и избјегавање контроле од стране органа за спровођење закона”, пише у СОЦТА докумету.

Криминалац са “каријером” у западној Европи, уколико у Црној Гори није кривично гоњен, може као црногорски држављанин теоретски небројено пута мијењати име и презиме.

По црногорском Закону о личном имену, онај који користи право да промијени своје име или презиме није дужан да образлаже због чега то ради. У до сад објављиваној званичој статистици нијесу нотирани разлози промјене презимена, тако да се не зна колико је брачних промјена, а колико осталих.

У 2013. години лично име промијенило је 539 пунољетних особа, док је за прва два мјесеца 2014. године лично име промијенило 68 особа.

По закону, лично име чине име и презиме под којим особа улази у правни систем државе. Процедура промјене личног имена није компликована и кошта 20 еура, а надлежно је Министарство унутрашњих послова.

У Хрватској потребно судско увјерење

“Право на слободан избор личног имена не смије се ограничити, осим ако је то потребно ради заштите јавне безбједности или права и слобода других лица”, пише у црногорском закону.

Закон прописује да лично име не смије промијенити особа која је павоснажно осуђена за кривично дјело и које се гони по службеној дужности.

Та забрана траје до извршења законске казне или док трају правне посљедице осуде. Министарство је дужно да прије него одлучи о захтјеву за промјену личног имена, прибави податке из казнене евиденције.

У Хрватској, на примјер, грађанин који жели да промијени име дужан је да преда судско увјерење да се против њега не води казнени поступак.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net