ХРА: Новинари и даље незаштићени
Црна Гора дочекује 2. новембар, Међународни дан за окончање некажњивости злочина против новинара, у сјенци нерасвијетљених убистава и покушаја убиства, физичких напада, пријетњи и напада на имовину медија. И ове године новинари у Црној Гори били су изложени притисцима, пријетњама и физичком насиљу, саопштила је Акција за људска права ХРА.
ХРА наводи да је од почетка 2015. године на новинаре извршено најмање 16 различитих напада у виду физичких напада, пријетњи или уништавања имовине.
„Ове године је забиљежено и оштећење споне на возилу директора РТЦГ Рада Војводића. Иако је оштећење, према информацијама из РТЦГ, доказано форензичким налазом, починилац није идентификован, нити је тужилаштво објавило резултате истраге. Најмање пет пута је пријећено новинарима. Медији нијесу објавили све пријетње. Извршиоци пријетњи се процесуирају, изузимајући случај прве пријетње упућене уредници Вијести Маријани Бојанић 18. октобра, гдје учинилац још није откривен. Ове године је било и осам случајева уништавања имовине новинара или медија, од којих половина још није расвијетљена“, истичу из ХРА, поводом 2. новембра, Међународног дана за окончање некажњивости злочина против новинара.
У саоптењу се додаје да је приликом протеста, од 17. октобра до данас, забиљежено неколико физичких напада на новинаре, од којих је физички напад полицајца на уредника портала ИН4С Гојка Раичевића документован и видео снимком. Евидентирано је најмање осам случајева поврјеђивања новинара (повријеђени током новинарских задатака, иако се не може закључити да су били мета напада), пријетњи или онемогућавања новинара да раде свој посао.
„Од Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија очекујемо да укаже на државне службенике који су одговорни за недјелотворно спровођење истрага у наведеним случајевима. Вјерујемо да је утврђивање одговорности како за нападе на новинаре, тако и за прикривање извршилаца напада, кључно за спрјечавање напада убудуће. Такође, вјерујемо да прописивање строжијег кажњавања напада на новинаре Кривичним закоником може да одврати потенцијалне нападаче и унаприједи културу поштовања људских права. Истичемо да су Комисији знатно и неоправдано везане руке јер јој Управа полиције одбија приступ траженим подацима, иако је члановима Комисије дата дозвола за приступ подацима без обзира на степен њихове тајности. ХРА је раније критиковала мишљење Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама да Управа полиције не смије да омогући увид Комисији у личне податке забиљежене у списима из извиђаја и претходног поступка зато што није било ни одговарајуће образложено, ни утемељено у закону”, кажу из ХРА.
Подсјећају да 11 година није расвијетљено убиство Душка Јовановића, главног и одговорног уредника дневног листа Дан, а девет година убиство Срђана Војичића, који је страдао штитећи књижевника Јеврема Брковића, који је био мета физичког напада.
„Нема напретка у истрази покушаја убиства новинара Туфика Софтића (из 2007. године) и активирања експлозивне направе пред његовом кућом (2013. године), обустављена је без резултата истрага физичког напада на новинара Младена Стојовића (из 2008. године), пребијање директора Вијести Жељка Ивановића (2007. године) није увјерљиво процесуирано, починиоци паљења три аутомобила дневног листа Вијести (из 2011. и 2014.) нијесу откривени, пријетње смрћу новинарки Вијести Оливери Лакић нијесу кажњене“, истиче се у саопштењу.
ХРА додаје да ће до краја године прикупити и објавити информације о исходу покренутих поступака као допуну свог извјештаја „Процесуирање напада на новинаре у Црној Гори“ из јануара 2014.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: