ИН4С

ИН4С портал

ХРА: Повећана одштета Софтићу јер власти нису успјеле да нађу одговорне

1 min read
Виши суд је такође одбацио жалбу државе против чињеничних и правних налаза Основног суда у Подгорици.

Виши суд у Подгорици је 6. јула 2018, поступајући у жалбеном поступку, повећао накнаду штете коју је Основни суд у Подгорици досудио познатом истраживачком новинару Туфику Софтићу због пропуста надлежних државних органа Црне Горе да спроведу дјелотворну истрагу напада на њега, саопштили су из Акције за људска права.

Први напад на Софтића десио се 2007. године када су га непознати мушкарци пребили бејзбол палицом. Поново је нападнут 2013. године, када је у дворишту његове породичне куће активирана експлозивна направа. Вјерује се да су ови напади повезани са Туфиковим новинарским текстовима о организованој криминалној групи са сјевера земље која је укључена у трговину дрогом. Виши суд је потврдио да је држава пропустила да, у складу са својим уставним и међународним обавезама, спроведе дјелотворну истрагу и првобитно досуђену накнаду штете повећао за 5.00 евра (на садашњих 12.000 евра).

„Виши суд је такође одбацио жалбу државе против чињеничних и правних налаза Основног суда у Подгорици. Заступник државе је тврдио да је Софтићу признат статус оштећеног и да је могао да утиче на истрагу, као и да парнични суд није овлашћен да процјењује рад државног тужилаштва. Виши суд је примјетио да је Софтићу статус оштећеног признат тек седам година послије напада на њега и констатовао да од четири особе на које је Софтић полицији исте вечери указао као сумњиве, једна никада није саслушана, а друга је саслушана тек послије седам година. Такође, поновио је да је државно тужилаштво државни орган, а да је парнични суд овлашћен да цијени да ли државни орган поступа у складу са законом или не и да ли незаконитим поступањем наноси штету“, наводе из ХРА.

Одштета је додијељена по основу претрпљених и будућих душевних болова због повреде права личности услијед недјелотворне истраге и на име претрпљеног и будућег страха због опасности од поновног покушаја лишења живота. Виши суд је у својој одлуци посебно критиковао кашњење у покретању истраге и недостатак темељитости у току трајања истраге. Виши суд је примјетио и пропуст надлежних да саслушају кључне свједоке и благовремено испитају важне физичке доказе као што је бејзбол палица којом је Туфик пребијен у првом нападу. Важно је и то да се Виши суд у својој критици надлежних органа и приликом разматрања одговарајућег износа за накнаду штете посебно осврнуо на судску праксу Европског суда за људска права.

Уставни суд Црне Горе је у посебном поступку прошле године утврдио да је Црна Гора прекршила уставна права Туфика Софтића јер није успјела да спроведе дјелотворну истрагу и, по први пут у својој пракси, досудио накнаду нематеријалне штете због кршења људских права.

Иако је одлука Вишег суда свакако пожељна јер препознаје важност спровођења адекватне и благовремене истраге напада на новинаре, напади на Софтића су и даље неистражени.

Извршна директорица Акције за људска права, Теа Горјанц Прелевић изјавила је:

„Поздрављамо ову пресуду којом је потврђено да је новинар Туфик Софтић претрпио не само страховит напад, већ и поражавајуће неадекватан одговор државних органа на тај напад. Сада се не смије дозволити да овакве пресуде постану начин на који ће држава откупљивати своју одговорност за недјелотворно спровођење истрага напада на новинаре. Врховни државни тужилац мора лично да обезбиједи да се уради све што је потребно у истрагама оба напада на Софтића, као и да се предузму мјере за утврђивање одговорности оних државних службеника који су били укључени у недјелотворну истрагу. Он би требало да информише јавност и о предузетим мјерама за спрјечавање понављања истих пропуста.“

Padraig Hughes, директор правног одјељења организације Media Legal Defence Initiative (МЛДИ) је поздравио одлуку Вишег суда и нагласио:

„Важно је то што су препознати негативни ефекти физичких напада на новинаре и кључна улога примјене закона у циљу заштите новинара приликом обављања њиховог посла. Међутим, још увијек није спроведена одговарајућа истрага напада на Туфика Софтића. Ако Црна Гора жели да испуни своје законске обавезе, то се мора догодити сад“.

Туфика Софтића заступа Далибор Томовић, адвокат из Подгорице, у сарадњи са НВО Акција за људска права и Медиа Легал Дефенце Инитиативе из Лондона.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy