IN4S

IN4S portal

HRA: Sudski savjet prekoračio ovlašćenja, nisu konstatovali da je zbog sticanja uslova za penziju sudijama prestala funkcija

Članovi Sudskog savjeta prekoračili su ovlašćenja time što nisu konstatovali činjenicu da je usljed nastupanja uslova za odlazak u penziju znatnom broju sudija prestala sudijska funkcija, saopštila je Akcija za ljudska prava (HRA).

Tea Gorjanc Prelević; foto: YouTube

Članovi Sudskog savjeta prekoračili su ovlašćenja time što nisu konstatovali činjenicu da je usljed nastupanja uslova za odlazak u penziju znatnom broju sudija prestala sudijska funkcija, saopštila je Akcija za ljudska prava (HRA).

Oni su kazali da su ovlašćenja prekoračena donošenjem odluke da sačekaju izjašnjenje Ustavnog suda po predlogu Sudskog savjeta za ocjenu ustavnosti člana 17 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Sudski savjet je u saopštenju sa sjednice 7. oktobra objavio da razmatra dopise pojedinih predsjednika sudova, te da je većinom glasova donio odluku da se sačeka odluka Ustavnog suda po inicijativi Sudskog savjeta. Iz HRA podsjećaju da Ustav Crne Gore propisuje da sudiji prestaje funkcija, pored ostalog, “kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju”.

Takođe, Ustav propisuje u članu 128 da Sudski savjet utvrđuje prestanak sudijske funkcije. Sudski savjet je dužan da, na osnovu člana 105 stava 3 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, donese pojedinačne akte o prestanku sudijske funkcije svim sudijama kojima je na osnovu važećeg zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ona prestala, u roku od 30 dana od prijema obavještenja o tome od strane predsjednika sudova”, saopšteno je iz HRA.

Iz ove NVO saopšteno je da sudeći po tekstu predloga za ocjenu ustavnosti Zakona o PiO koji je podnio Sudski savjet, ovo tijelo nema dilemu oko toga da je skoro jedna trećina raspoloživog sudijskog kadra ispunila uslove za penziju, i da im shodno navedenoj odredbi Ustava, mora prestati sudijska funkcija.

“HRA razumije da odlazak trećine sudija u penziju predstavlja značajan potres za sudstvo, koji nije lako nadoknaditi. Takođe, smatramo da je Sudski savjet pred Ustavnim sudom pokrenuo vrlo važno pitanje za ostvarivanje jednakosti žena i muškaraca. Međutim, bez obzira na sve to, Sudski savjet ne smije svojevoljno odlučiti da ne primjenjuje zakon, tj. ne smije samovoljno produžavati trajanje sudijske funkcije bilo kome jer time prekoračuje svoju nadležnost i zloupotrebljava službeni položaj”, upozorili su iz HRA.

Podsjetili su da se pojedinačni akti donijeti na osnovu propisa čija se neustavnost utvrdi mogu naknadno izmijeniti, odnosno njihovo izvršenje se može obustaviti na osnovu Zakona o Ustavnom sudu.

“Prema tome, nema baš nikakvog opravdanja za Sudski savjet da postupa samovlasno. Ovo je samo posljednji u nizu primjera da Sudski savjet krajnje proizvoljno primjenjuje propise. Nadamo se će se pravnici članovi Savjeta što prije zamijeniti ljudima od integriteta koji će biti spremni da obezbijede vladavinu prava”, zaključuje se saopštenju HRA.

Da više sudija i tužilaca, među kojima i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i vršilac dužnosti vrhovnog državnog tužioca Ivica Stanković neustavno i suprotno zakonu obavljaju funkcije iako su im one prestale sticanjem uslova za starosnu penziju, saopštili su prošle sedmice poslanici Demokratske Crne Gore Momo Koprivica i Dragan Krapović.

Naveli su i da su zbog sticanja prava na starosnu penziju sudijske funkcije prestale sudijama Vrhovnog suda Stanki Vučinić 3.6.2015. godine, Dušanki Radović 19.8.2015, Nataliji Filipović 18.11.2016. godine, Dragici Milačić 26.6.2017, Svetlani Vujanović 18.7.2018, Branimiru Femiću 3.10.2020. i Lidiji Ivanović 23.12.2017. godine.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net