Храбри Партизан пао у финишу, Барселона спречила велико чудо пред својом публиком

partizan-barselona

И поред тога што је Барселона међу главним кандидатима за освајање Евролиге, морала је прилично да се помучи не би ли на старту елитног европског клупског надметања пред својом публиком савладала Партизан са 67:60 (17:18, 11:8, 17:14, 22:20).

Црно-бели су пред овај наступ истакли да су свесни да се састају са једном од најјачих екипа на „старом континенту“, те да ће своју шансу тражити у окршају са екипама које су им ближе по квалитету, али знајући историју међусобних дуела и „чаролије“ Дулета Вујошевића, било је више него јасно да чудо неће бити баш далеко. И није било.

Добро су почели црно-бели овај меч, повевши са 5:9 уз сасвим добру подршку својих присталица са трибина „Блаугране“. Уз по пет поена Ловерња и Милосављевића, а константно надмудривање са искусним Наваром на ивици рекета, кошаркаши Партизана су изненадили домаћина храбром игром, „дишући му за вратом“ током читаве прве четвртине. У њој су дошли и до „+3“ после офанзивног скока и поготка Богдановића, а на минималну предност Барсе, одговорио је Гагић за 17:18 на семафору пред сам крај уводне деонице.

Нису се заустављали изабраници Душка Вујошевића само на томе. Добили су битку под кошевима у уводних 15 минута (16:7) а чак и када би Барса резултатски прилазила, проналазио би се одговор. Ако не би успео продор, било би ту шута са дистанце, па је Вестерманова тројка донела Партизану предност од 23:26 на средини друге четвртине. У преосталих пет минута, црно-бели нису успели да постигну кош, па се на велики предах, уз пет Барселониних поена, отишло са предношћу домаћих од 28:26.

У присуству тренера фудбалског клуба Барселона, Херарда „Тате“ Мартина, отишла је домаћа екипа на „+5“ на старту треће деонице, али се није дуго чекало на одговор српског шампиона, јер је Вестерман погодио тројку, а онда украо лопту ривалу. У следећем нападу по први пут се на овом мечу уписао у стрелце Теренс Кинси, који је и до тада добро играо, али без кошгетерског учинка.

Играло се у трећој деоници „кош за кош“, а млади гости нису устукнули пред великим фаворитом. Уертас је разигравао саиграче, узвраћали су Вестерман и Гагић, па је нервоза расла у домаћем табору, о чему је сведочила и мања свађа искусног Навара са судијама после једног прекршаја у нападу. Од тог тренутка кренула је мини-серија Барсе од 6:1, а како је током ње протекло више од три минута, у последњем треће четвртине Вујошевић је затражио тајмаут како би мало размрдао офанзивне акције свог тима, који је тада губио са 43:38.

У последњу четвртину ушло се са предношћу Барселоне са 45:40, јер црно-бели по трећи пут на овом мечу нису обратили пажњу на то колико је времена остало до краја њиховог напада. Казна је стигла недуго затим, када је Наваро у контри шутнуо тројку и донео Барси 50:42, највећу дотадашњу предност.

Иако бројнија и бучнија, и Партизанова публика је тада давала све од себе да покрене своје љубимце. И, поред тога што су они пришли на 56:43 после прве праве, изграђене акције, коју је завршио Ловерњ, асистенција Уертаса за тројку снажног центра Дорсија по први пут је омогућио двоцифрену кошгетерску предност тиму тренера Ћавија Пасквала.

Неизвесност је у наредном, 36. минуту, вратила тројка Милосављевића, а и поред тога што му је Папаниколау узвратио истом мером, новом је примакао црно-беле на 59:52. Како је уследила сјајна соло-акција Гагића, који је финтом послао двојицу чувара тамо где су они помислили да ће отићи лопта, а онда се окренуо и, неометан, сјајно закуцао, Партизан је пришао на 59:54, па је Пасквал у игру вратио Навара, недуго затим и Дорсија.

У последњи минут ушло се са предношћу Барсе од 62:58, после сјајних потеза Ловерња у борби за лоптом, а Милосављевићевих бравура у нападу, а онда је са четири везана поена Томића, најпре са линије пенала, а онда и закуцавањем после лоб-додавања разиграног Уертаса, озваничила тријумф над црно-белима.