ИН4С

ИН4С портал

Храм Рођења Пресвете Богородице у Земуну слави 240 година постојања

Фото: Википедиа

Храм Рођења Пресвете Богородице у Земуну, познатији као Богородичина црква, прославиће у понедељак крсну славу Малу Госпојину и обележити јубилеј – 240. година постојања.

Тим поводом у недељу у 17 часова у овој земунској цркви биће одржано празнична вечерња служба и свечана Духовна академија, посвећена великом празнику и јубилеју храма.

У понедељак, на дан празника Рођења Пресвете Богородице – Малу Госпојину, у 7.30 часова биће служено празнично јутрење и Света литургија. Овај свечани и молитвени чин предводиће патријарх српски Иринеј.

Са великом духовном радошћу, позивамо све наше парохијане, као и све вернике из Београда да буду наши гости и увеличају наше сабрање поводом јубилеја и Крсне славе – поручују из овог земунског храма.

Посебан благослов верницима Богородичине цркве ове године донеће две иконе које ће бити освештане на дан Славе. Реч је о икони Мајке божије Јерусалимске и хиландарске Богородице Тројеручице. Ове две реликвије стигле су у Земун из Свете царске лавре Хиландара, где су преноћиле на празник Велике Госпојине. Овом чину присуствоваће, уз поглавара СПЦ, свештенства и игуман манастира Хиландар Методије.

Земунски храм посвећен празнику Рођења Богородице има бурну и богату историју, а сматра се једном од најлепших београдских цркава. Саграђен је 1780. године, а крајем 18. века добио је и високи звоник на западној страни. Црква је подигнута прилозима земунских Срба, Грка и Цинцара, чијим духовним потребама је била намењена и који су и бринули о њеном одржавању. Током 19. века ова црква са пратећим објектима постаје главни духовни, просветни и културни центар земунских Срба, а у њој је радила и школа, библиотека и друге просветене установе.

Храм Рођења Пресвете Богородице једна је од угаоних тачака и саставни део старог језгра данашњег Земуна, као и духовно средиште православних верника овог дела Београда.

Извор: новости.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy