Храном против корона вируса
1 min read
Илустрација
Здрава, уравнотежена исхрана само је један од главних начина јачања имуног здравља, што може помоћи да се смањи шанса да вирус корона нађе пут до вас.
Шта јести за бољи имунитет против короне?
Боровнице, поред витамина Це, садрже врсту флавоноида званог антоцијанин који има антиоксидативна својства која могу помоћи јачању имунолошког система особе. Студија из 2016. године утврдила је да флавоноиди играју суштинску улогу у имунолошком одбрамбеном систему дисајних путева. Истраживачи су открили да су људи који су јели храну богату флавоноидима имали мање вјероватноће да ће добити инфекцију горњих дисајних путева или обичну прехладу од оних који то нису учинили.
Сви цитруси, прије свега поморанџе, али и киви одличан су извор витамина Це, а то је витамин који се много тражи у зимско вријеме када влада грип. Витамин Це може да смањи трајање симптома обичне прехладе и побољша функцију имунолошког система.
За све који покушавају да избјегну шећер у воћу, црвене паприке су одличан алтернативни извор витамина Це.
Бијели лук као народни лијек може да помогне и у спрјечавању обичне прехладе, па се одавно користи и у народној медицини. Једно истраживање потврдило је да конзумирање бијелог лука смањује ризик од прехладе.
Кефир је ферментисани производ од млијека који садржи живе културе бактерија корисних за здравље. Првобитна истраживања сугеришу да конзумирање кефира може да појача имуни систем. Према истраживању из 2017. године, редовно конзумирање кефира има антибактеријско и противупално дјеловање, а и повећава антиоксидативне активности.
Лосос, туна и друге масне рибе богат су извор омега-3 масних киселина. Према истраживању из 2014. године, дуготрајни унос омега-3 масних киселина може умањити ризик од аутоимуних болести. Поред тога, риба је лако сварљива и богата протеинима.

Сјеменке сунцокрета могу да буду укусан додатак разним салатама, али и житарицама за доручак. Оне су богат извор витамина Е, важног антиоксиданса. На исти начин као и други антиоксиданси, витамин Е побољшава имунолошку функцију. То чини борбом против слободних радикала.
Бадеми су још један одличан извор витамина Е. Садрже и манган, магнезијум и влакна. Мала шака или четвртина шољице бадема је здрава грицкалица (ужина) која може да користи имунолошком систему.
Тамна чоколада садржи антиоксиданс назван теобромин, који може да помогне у јачању имунолошког система, штитећи ћелије од дјеловања слободних радикала. Упркос својим потенцијалним предностима, тамна чоколада је богата калоријама и засићеним мастима, па је важно јести је умјерено.
Броколи је још један извор витамина Це. Садржи и снажне антиоксиданте, попут сулфорафана. Из тих разлога, добро га је јести редовно како би се одржало добро здравље имунолошког система.
Слатки кромпир или батат богат је бета каротеном, врстом антиоксиданса који кожи кромпира даје наранџасту боју. Бета каротен је извор витамина А. Одличан је избор за здраву кожу и може чак да пружи одређену заштиту од оштећења коже од ултраљубичастих (УВ) зрака.
Спанаћ може да појача имуни систем, јер садржи много основних хранљивих састојака и антиоксиданата, укључујући: флавоноиде, каротеноиде, витамин Це, витамин Е. Витамини Це и Е позитивно утичу на имунолошки систем. Истраживање такође показује да флавоноиди могу да помогну у спрјечавању прехладе код иначе здравих људи.
Становници Кине и Далеког истока редовно користе ђумбир у различитим јелима и дезертима, као и у чајевима. Према истраживањима, ђумбир има противупална и антиоксидативна својства и дефинитивно позитивно утиче на имунитет.
Куркума је жути зачин који многи користе у кувању. Присутна је и у неким алтернативним љековима. Конзумирање куркуме у виду зачина може побољшати имуни одговор организма.
Јасна Вујичић, нутрициониста
www.nadijeti.com

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

