Hrvatski neonacisti inspirisani ukrofašističkim bataljonom „Azov“: Rat za „bijelu rasu, njenu kulturu i istoriju“
1 min readRuski mediji bavili su se temom rasta popularnosti nacizma kod Hrvata, naročito na području Bosne i Hercegovine.
Tom prilikom apostrofirali su podatak da je policija Mostara, čiju polovinu stanovnika čine upravo Hrvati, zabilježila značajan porast nacističkog raspoloženja među mještanima. Naročito im je bio interesantan podatak da se lokalni skinhedsi i fudbalski navijači oduševljavaju simbolikom ukrofašističkog bataljona „Azov“. Ističu da se među obožavaocima „Azova“ nalaze i vojnici Armije BiH.
Bosanski Hrvati koji su ratovali u redovima „Azova“ protiv vojske Dobasa naročito su ažurni u širenju fašističkih simbola na društvenim mrežama. Ovi simboli preplavili su ulice Mostara, a sve češće se nalaze i na lokalnim grobljima, gdje su sahranjeni partizani.
Jedan od navijača, Ivan Ferenc, na društvenim mrežama objavljuje fotografije sa boravka u Ukrajini, uz prateći tekst: „Put prema rasno čistoj, bijeloj Hrvatskoj“. Na drugoj fotografiji on sjedi u jednom kijevskom lokalu čiji su zidovi ukrašeni fašističkim simbolima, vučjok kukom i sl.
Hrvatski nacionalisti i fudbalske navijačke grupe uvjereni su da je zvanični Kijev zauzeo ispravan kurs kada je riječ o nacionalno-rasnoj politici i smatraju da zaslužuju međunarodnu podršku.
Davor Skobić je poznati tatu-majstor u Mostaru. Posle posjete Kijevu 2017. godine koncentrisao se na tetoviranje različitih neonacističkih simbola, naročito na ambleme hrvatskih ustaša koji su tokom Drugog svjetskog rata ratovali na strani Trećeg rajha. U razgovoru sa novinarima izbor tetovaža Skobić je objasnio – potražnjom. Sve više klijenata želi da na svom tijelu ima neki od ovih simbola.
Simbolika bataljona „Azov“ prisutna je ne samo među bosanskim Hrvatima već i među Hrvatima u Hrvatskoj. Zagrepčanin i učesnik u jugoslovenskom građanskom ratu, Denis Seler, te simbole ima na svojim navijačkim rekvizitima. „Azov“ jača brzo, iz dana u dan.“, sa ponosom kaže on. Rat Kijeva protiv Dombasa naziva – „ratom za bijelu rasu, njenu kulturu i istoriju“.
Pročitajte još:
Jeli simbolika bataljona zahvatila
monenegrinsku mladež?
Prvo je rat za bjelu rasu !.
Pa onda rat za bjelu rasu i plavim ocima !.
Pa onda za bjelu rasu sa ravnim nosom !.
Pa onda za bjelu rasu sa uzvišenim obrvama !.
Pa za bjelu rasu koja nije manja od 1,60 m. !.
Pa za…
Pa za …
Previše rata, malo dobiti !.
Bolje njih skloniti, manje posla !.