Hrvatski poslanik bi da se miješa u donošenje zakona: Pisao Borelju, zabrinut za identitet i suverenitet Crne Gore
1 min readHrvatski poslanik u Evropskom parlamentu Davor Ivo Štir uputio je pisano pitanje visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Žozepu Borelju u vezi sa javnom raspravom koja je trenutno u Crnoj Gori oko promjene Zakona o državljanstvu, prenijela je Pobjeda.
Pitanje su potpisali poslanici iz Kluba Evropske narodne stranke Mihael Galer (koordinator EPP-a za vanjsku politiku), Milan Zver, Matej Tonin i Tomislav Sokol.
“U zastupničkom pitanju se konstatuje kako smo u današnjem dinamičnom geopolitičkom okruženju svjedoci stalnih pokušaja vanjskog uplitanja u unutrašnje procedure i strukture EU-a te zemalja kandidatkinja, s ciljem destabilizacije Evropske unije i njenih temeljnih vrijednosti”, poručio je Davor Ivo Štir.
“Javna rasprava koja je u toku u Crnoj Gori o ideji da se promijeni Zakon o državljanstvu i omogući donošenje odluke o pravu na sticanje dvojnog državljanstva zaslužuje našu pažnju, posebno kada je riječ o evropskom putu Crne Gore, ali i suverenitetu države. Crna Gora, s oko 630.000 građana, trenutno zabranjuje izdavanje dvojnog državljanstva, a bilo kakve promjene u tom kontekstu mogle bi imati teške i dugoročne posljedice na procese donošenja odluka i identitet zemlje”, kazao je dušebrižnik Štir.
Kazao je kako bi usvajanje prava na dvojno državljanstvo omogućilo zemljama, koje imaju geostrateški interes u Crnoj Gori, da utiču na njene izborne rezultate.
”Posebno zabrinjava činjenica da bi brojčano malo biračko tijelo u Crnoj Gori lako moglo biti nadjačano glasovima novih birača, koji će to pravo ostvariti dobijanjem dvojnog državljanstva”, stoji u pitanju u kojem se traži od Komisije da konkretnim koracima odgovori na ovu situaciju.
Ranije bi u Crnu Goru đevojci kad prispije stariji govorili-Najbolje je svoja vjera, ma ako je sudbina i za Turčina samo nemoj za poganog Šokca
„Kako za koga, meni se čini/bolji su Turci nego Latini.“ (Nikola I – BALKANSKA CARICA)
…velika srbija kuca na vrata crne gore da je razbuca ka prase masnu vrecu…
Ništa novo, Hrvatska radi ono zbog čega i postoji, a to je izvođač radova Njemačke i Vatikana. Najbitnije je suzbiti Srbe kao dominantni pravoslavni faktor na Balkanu.
E sad, ove njihove argumente je lako pobiti, upravo evropskom praksom, odnosno zakonodavnom politikom zemalja članica Evropske unije iz neposrednog okruženja. Na prvom mjestu je, gle čuda, sama Hrvatska koja je dala državljanstvo svim Hrvatima iz dijaspore, pa i onima koji su stalno nastanjeni u BiH, Srbiji i Crnoj Gori. Oni čak imaju i dvostruko pravo glasa, u zemljama u kojima žive i u Hrvatskoj. Sledeća je Bugarska, koja na osnovu pisane izjave o bugarskom porijeklu, makar ono sezalo i dvadeset generacija unazad daje državljanstvo svim građanima Bugarskoj susjednih država. Sledeća je Mađarska, a sličan zakon imaju i Rumuni.
Dakle, ustaše stop!
Niko da „stisne petlju“ i jednom javno kaže da je Ustašija(hrvatska) neprijateljska zemlja, ekstremno naci-šovinistički raspoložena prema pravoslavnom korpusu u Crnoj Gori. Na našu žalost zvanična Crna Gora „savija kičmu“ pred ustašlukom, sve zbog „dobrosusjedskih odnosa“ i nekakve „političke korektnosti“. Plaše Crnu Goru da, ako ne budemo poslušni i stajali mirno pred Ustašijom, ta zemlja neće dozvoliti Crnoj Gori pristup u EU.(!) To su sramotne manipulacije. Ustašija se neće pitati o pristupu CG Evropskoj uniji. Postupiće bespogovorno onako kako joj naredi Njemačka. Crna Gora zastidno ćuti na javnoj izjavi njihovog ministra, da će Ustašija gusarski zaplijeniti jedrenjak JADRAN, ako ga CG dobrovoljno ne preda! To će se i dogoditi prije ili kasnije prilikom isplovljenja/uplovljenja JADRANA iz/u Boke. Tada će Crnoj Gori ostati samo da zaleleče – leleeeeeee…!
Naše otrežnjenje ide sporo. Politika prema hrvatskom pitanju se mijenjala od devedesetih stihijski. Najprije smo pokušavali da ih zadržimo u zajedničkoj državi, bilo je pregovora, glupiranja sa naše strane – greška naravno. Trebalo ih je odmah pustiti, još 1974. reći srećan put. Greška je bila i devedesetih. Ali, tad smo pogrešno mislili da će nas ostaviti na miru kad već imaju svoju državu. Greška je bilo i izvinjavanje, dopuštanje da se 20 godina miješaju u našu unutrašnju politiku. Naravno to je zasluga DPS-a i njenih lidera. Istina je da se oni nikad, ali nikad neće okaniti miješanja u naše unutrašnje prilike. Zato naša politika mora biti proaktivna, tražiti da javno saopšte da nemaju aspiracije prema teritoriji Crne Gore, aktivirati pitanje Lore, pitanje Prevlake, a posebno statusa Hrvata u CG, jer ih je toliko malo da ne zaslužuju status nacionalne manjine već samo etničke grupe kojoj se prava garantuju na lokalu, gdje prelaze trideset posto lokalnog stanovništva, bez prava na predstavnika u parlamentu za 700 glasova. Samo tako se suzbija hrvatska politika u Crnoj Gori.
Jedno od dostignuca Milove politike je da se svaki hrvatski picipevac na nekoj funkciji istresa na Crnu Goru. Inace se moze zamisliti znacajni uticaj Stira u EU parlamentu, kad se Hrvatska u EU ne pita vise li no pijanac gaca.