Ignorisane preporuke u slučaju Balijagić
1 min readSavjet za građansku kontrolu rada policije je u toku ove godine radio na oko 80 predmeta koji uključuju postupanje po pritužbama građana i po inicijativama nekog od članova ili članica, kazao je za,,Dan‘‘ predsjednik Savjeta, advokat Zoran Čelebić.
Prema njegovim riječima, za razliku od ranijih godina, primjetno je da u ovoj godini nije bilo ozbiljnijih pritužbi koje se odnose na zlostavljanje ili mučenje građana.
– To svakako treba svi u društvu da ocijenimo kao značajno poboljšanje i napredak u poštovanju ljudskih prava u Crnoj Gori. Pritužbe i inicijative uglavnom se odnose na provjeru primjene policijskih ovlašćenja u smislu da li su bile osnovane, razumne, nužne, u skladu sa procedurama, te da li su preduzeta ili nijesu sva raspoloživa policijska ovlašćenja u datim okolnostima. Rekao bih da postepeno ulazimo u stanje i prilike koje uobičajeno prate i druge demokratske zemlje. Situacija u društvu je bila manje tenzična nego ranijih godina, što je takođe doprinijelo da se smanji broj policijskih intervencija, pa tako i povoda za njihovo preispitivanje – istakao je Čelebić.
U odgovoru na naše pitanje da li je bilo pritužbi na postupanje policijskih službenika u slučaju Alije Balijagića, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u bjelopoljskom selu Sokolac, iz Savjeta su nam saopštili kakve su preporuke dali policiji kad je u pitanju pomenuti slučaj. Mnoge od tih preporuka, po svemu sudeći, nisu uvažene.
– Kao i čitava javnost Crne Gore, i Savjet za građansku kontrolu rada policije pažljivo je i sa podrškom pratio rad MUP-a i Uprave policije povodom ubistva dva člana porodice Madžgalj u opštini Bijelo Polje. Po saznanju o tom zločinu, uspostavili smo komunikaciju sa nadležnima. Građanski nadzor policije, zbog osjećaja sigurnosti i povjerenja javnosti, naročito je insistirao na brzom lišavanju slobode osobe za koju se osnovano sumnja da je počinila taj teški zločin. Takođe, preporučili smo pojačane aktivnosti obezbjeđenja određenog broja građanki i građana – navodi se u odgovorima koje potpisuje Čelebić.
Kako su dodali, Savjet za građansku kontrolu rada policije je zajedno sa javnošću Crne Gore iskazao javno žaljenje zbog zločina u Bijelom Polju i zabrinutost što aktivnosti Uprave policije nijesu bile dovoljno preventivne i uspješne.
– Pozvali smo direktora Uprave policije da naloži češće policijsko oglašavanje u cilju blagovremenog i adekvatnog informisanja javnosti. U cilju unapređenja osjećanja sigurnosti, Savjet je preporučio da se u opštinama sjeverne Crne Gore poveća prisustvo uniformisane policije i da se obezbijedi kvalitetan rad dežurne službe i pouzdana komunikacija sa građanima. Uputili smo i preporuku da se razmotri mogućnost da se javnosti Crne Gore obrati neko od članova porodice Balijagić. Smatrali smo da je i njima naročito neugodno i nesigurno što se njihov srodnik, koji je ozbiljan nasilnik i zločinac, tada još uvijek sa oružjem, nalazio na slobodi. Smatrali smo da će preporučeno oglašavanje doprinijeti njihovoj bezbjednosti, poboljšanju i očuvanju međuljudskih i međuetničkih odnosa u zajednici. Smatrali smo naročito važnim da njihovo oglašavanje sadrži i dio kojim pozivaju svog srodnika Aliju Balijagića da se bez daljeg odlaganja preda policijskim službenicima. Ocijenili smo da na toj poruci naročito treba insistirati, plasirati je putem medija, ali i na druge načine, kako bi stigla i do samog izvršioca ovih teških zločina. Nažalost, povratna informacija povodom ove preporuke je izostala – istakao je Čelebić.
Problematična komunikacija s direkcijom policije
Prema riječima Zorana Čelebića, naročito izražen problem u radu Savjeta za građansku kontrolu rada policije u ovoj godini bila je komunikacija sa direkcijom policije.
–Odgovori, ako se uopšte i dobiju, kasne po nekoliko mjeseci i stižu nakon više uzastopnih urgencija. Smatrali smo da je praksa ignorisanja i ćutanja policijske administracije prestala i da je to davna prošlost. Ali, na neki način, što je posebno čudno nakon demokratskih i institucionalnih promjena, kao da se vraćamo u period 2005–2008, kada je tadašnje rukovodstvo Uprave policije ignorisalo gotovo sve zahtjeve demokratske javnosti za provjere policijskog postupanja. S druge strane, komunikacija sa ministrom unutrašnjih poslova Danilom Šaranovićem i njegovim timom saradnika je zadovoljavajuća i rekao bih da se stalno poboljšava. Postoji volja da na tome obostrano radimo, istakao je Čelebić.
On je, u ime svih članova i članica Savjeta za građansku kontrolu rada policije, čestitao ministru unutrašnjih poslova Srbije Ivici Dačiću i srpskoj policiji na lišavanju slobode Balijagića.
– Ranija iskustva sa angažovanjem ili neangažovanjem crnogorskog SAJ-a, a sada PTJ, nažalost, često nijesu pružila takvu mogućnost. Vrijeme je da crnogorsko društvo počne da uči iz ovakvih događaja i gradi kvalitetniji odgovor na njih, kao i koncept prevencije – ocijenio je Čelebić, prenosi Dan.
Sve navedeno ukazuje da su
MUP a posebno ANB i dalje pod kontrolom bivše DPS vlasti, i dok se tu ne rasčisti stanje po dubini nema ovoj državi naprijed.
Sve pokazuje da stvarnu vlast i strahovlast u CG drži MUP i ANB.
Izborna volja naroda i izabrana vlast je beznačajna za ove dvije službe.
DOKLE???