Igrec: Ne potpisujte nikakve „pravno obavezujuće sporazume“ između Srbije i lažne države Kosovo!
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/09/unnamed-1-2-1.jpg)
Danijel Igrec
Piše: Mr Danijel Igrec
Za nepuna dva meseca završiće se „unutrašnji dijalog“ u Srbiji i državni vrh izaći će u javnost sa predlogom rešenja za Kosovo i Metohiju.
Prema najavama iz vrha vlasti ideja vodilja tog predloga biće potreba da Srbija što pre „razmrsi kosovski Gordijev čvor“ i otvori vrata bolje budućnosti, u kojoj više neće biti ratova.
Još je neizvesno u kojoj meri će to rešenje biti rezultat podilaženja zahtevima Brisela i Vašingtona za što hitnijim potpisivanjem „pravno obavezujućeg sporazuma“ između Srbije i tzv. Kosova. Međutim, iz sedišta EU već je stigao signal da bi taj sporazum mogao da poprimi oblik „međunarodnog sporazuma između EU i Hongkonga“.
Ako se zna da se tim sporazumom definišu bilateralna carinska, trgovinska i monetarna pitanja između EU na jednoj i Hongkonga kao autonomne regije Kine na drugoj strani i da je prema svojoj prirodi u tom domenu taj sporazum obavezujući međunarodni ugovor postavljaju se dva logična pitanja:
1. U kom svojstvu će tzv. Kosovo nastupati u pomenutom sporazumu. Rešenja su dva: ili kao autonomna regija Srbije ili kao samostalna država. Sa obzirom da bi u slučaju da ono nastupi u poziciji autonomne srpske regije došlo do toga da Srbija zapravo sama sa sobom zaključuje pravno obavezujući sporazum što je potpuni pravni i politički besmisao nije teško zaključiti da će Brisel insistirati da Priština u tom sporazumu nastupi u ulozi državnog entiteta, odvojenog od Srbije.
2. Ko je i na koji način ovlastio predsednika i Vladu Srbije da sa separatističkim i nepriznatim entitetom pregovara i reguliše pitanja carinske, trgovinske, kulturne, obrazovne i monetarne politike i to sa ciljem da ti pregovori budu pravno obavezujućeg karaktera?
Apelujem na državni vrh da se ni slučajno ne upušta u nove nepromišljene i avanturističke odluke po pitanju KiM i da odbije svaki onaj predloženi sporazum od strane EU koji u svojoj suštini podrazumeva formalno odricanje od suvereniteta i legalizaciju lažne kosovske države.
Budimo svesni: nije politika insistiranja na očuvanju KiM ta koja nas vodi u destabilizaciju Balkana, nego je to politika novih i sve besmislenijih ustupaka velikoalbanskim secesionistima.