ИН4С

ИН4С портал

ИЈЗ: Скоро 800 милиона људи широм свијета пати од глади

1 min read

Фото: ИЈЗ

Скоро 800 милиона људи широм свијета и даље пати од глади због ратних сукоба, неповољних временских услова и сиромаштва, казали су из Института за јавно здравље (ИЈЗ), поводом Свјетског дана хране.

Из ИЈЗ су рекли да Организација за храну и пољопривреду (ФАО) сваке године обиљежава 16. октобар – Свјетски дан хране, дан када је та организација основана 1945. године.

Наводи се да је овогодишњи слоган Свјетског дана хране „Право на храну, за бољи живот и бољу будућност: да нико не буде гладан“.

“Храна је основна људска потреба и право дефинисано Универзалном декларацијом о људским правима”, рекли су из ИЈЗ.

Они су навели да је свакој особи на планети потребна квалитетна храна да би напредовала и да су пољопривредни системи који обезбјеђују храну под све већим притиском да задовоље потребе растуће популације.

“Током 2022. године 738,9 милиона људи се суочило са глађу, а преко 3,1 милијарде није имало приступ здравој храни”, каже се у саопштењу ИЈЗ.

Они су навели да, иако је пољопривредна производња напредовала како би обезбиједила довољне количине хране задовољавајућег квалитета, скоро 800 милиона људи широм свијета и даље пати од глади због ратних сукоба, неповољних временских услова и сиромаштва.

“Када говоримо о праву на храну, говоримо о праву на доступност довољних количина здраве хране која треба да обезбиједи основне енергетске и нутритивне потребе како би се задовољили основни принципи правилне исхране, редовности оброка и разноврсности, тј. намирница из свих група у довољним количинама”, каже се у саопштењу.

Из ИЈЗ су рекли да неправилна исхрана у виду прескакања оброка током дана и уноса хране високе енергетске и ниске нутритивне вриједности основа је бројних хроничних незаразних болести (прекомјерне тјелесне тежине и гојазности, високог крвног притиска, дијабетеса, разних малигних болести).

“Основни принципи правилне исхране су редовни оброци током дана, правилан одабир намирница које користимо у исхрани, начин њихове припреме, али и количина одређених намирница које свакодневно користимо”, додаје се у саопштењу ИЈЗ.

Према њиховим ријечима, кључне чињенице изазови су то што скоро четвртина дјеце млађе од пет година је ниже у односу на свој узраст, а седам одсто дјеце има недовољну тјелесну масу за свој узраст.

“Готово три милијарде људи у свијету не може се хранити по принципима правилне исхране, а 2,6 милијарди жена и дјеце имају недостатак једног или више витамина и минерала”, наводи се у саопштењу ИЈЗ.

Како су додали међу кључни чињеницама су и то што је око 2,5 милијарди одраслих и 37 милиона дјеце млађе од пет година гојазно и то што је један од главних узрока глади у свијету оружани сукоби.

Наводи се да је само прошле године 135 милиона људи у 20 земаља свијета гладовало због ратних сукоба.

Из ИЈЗ су навели да су чињенице и изазови и то што мали пољопривредни произвођачи производе око трећине укупне количине произведене хране, као и то што се глобално, 13 одсто хране поквари током жетве и транспорта, а чак 19 одсто хране се баци у малопродаји, или од стране потрошача.

“Климатске промјене значајно утичу на пољопривредну производњу, а посебно неповољно утичу на мале пољопривредне произвођаче у сеоским домаћинствима”, каже се у саопштењу ИЈЗ.

Они су, говорећи о томе шта свако може учинити, препоручили бирање сезонских намирница које се узгајају у домаћем крају као и давање предности сезонском воћу и поврћу – у сезони је јефтиније и квалитетније.

Из ИЈЗ препоручују усвајање здравих навика.

“Примјените принципе правилне исхране: не прескачите оброке, једите разноврсну храну и водите рачуна о начину припреме хране. Охрабрите чланове породице, пријатеље и друге људе у вашем окружењу да се правилно хране”, каже се у саопштењу.

Из ИЈЗ су препоручили повећање и подржавање органске пољопривреде, заштититу усјеве од штеточина, обнову рибарство и екосистеме.

“Водите рачуна о правилима за безбједност хране коју користите. Одржавајте хигијену. Обавезно правилно оперите руке сапуном и водом прије и током припреме хране. Правилно оперите руке сапуном и топлом водом након кориштења тоалета”, савјетују из ИЈЗ.

Они су савјетовали и прање и дезинфиковање радне површине и прибора који се користи за припрему хране, као и заштититу храну од инсеката и глодара.

Из ИЈЗ савјетују и проучавање декларације на паковањиу хране.

“Декларација вам даје корисне информације о производу, његовој енергетској вриједности, садржају укупних и засићених масти, садржају и врсти угљикохидрата, садржају протеина, влакнима, количини соли, алергенима, адитивима и другим састојцима”, наводи се у саопштењу ИЈЗ.

Они су препроучили и подршку локалних произвођача хране.

“Бирајте локално произведену храну и тако подржите мале пољопривредне произвођаче. Једите сезонске производе – јагоде и парадајз су укуснији и хранљивији током љетњих месеци, сезоне у којој успијевају, иако се могу јести и током зиме”, рекли су из ИЈЗ.

Они су казали да треба смањити бацање хране.

“Отпад од хране настаје када се храна, која је још увијек безбједна и прикладна за људску конзумацију, губи или одбацује”, каже се у саопштењу.

До стварања отпада, како се додаје, може доћи у различитим тачкама ланца снабдијевања храном пољопривредне праксе, обрада и производње, дистрибуције и малопродаје, понашање потрошача -куповина више хране него што је потребно.

Наводи се да до стварања отпада може довести и неправилно складиштење и збуњеност око израза “најбоље употријебити до” и “употријебити до” често доводе до настанка отпада од хране у домаћинствима.

Из ИЈЗ су рекли да свако може да планира оброке унапријед и припреми онолико колико може да поједе.

“Донирајте остатке хране народним кухињама или их користите за прављење компоста”, каже се у саопштењу.

ИЈЗ, како се наводи, ове године обиљежава Свјетски дан хране скрећући пажњу на актуелну тему путем медија и друштвених мрежа, као и учествујући на обиљежавању Дана хране у предшколским установама.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *