IN4S

IN4S portal

Indijanci protiv Koka-kole

1 min read

indijanci

Brazilski Gvarana Indijanci optužuju Koka-kolu što od bermudske kompanije kupuje šećer koji potiče sa zemlje njihovih predaka i pozivaju američkog giganta bezalkoholnih pića da pronađe novog dobavljača, rekla je grupa koja se bori za plemenska prava u ponedeljak.

Gvarani zajednica, sa ukupnom populacijom u Brazilu procenjenom na 46 000 pripadnika, pokušava da povrati mali deo svojih izvornih teritorija, ali se suočava sa nasilnim otporom bogatih rančera kao i vlasnika plantaža soje i šećerne trske.

” Dok ove kompanije profitiraju, mi smo prinuđeni da trpimo glad, bedu i ubistva”, rekao je glasnogovornik Gvaranija u izjavi za londonski Survival International, šampiona u borbi za prava domorodačkih naroda širom sveta.

Kompanija Koka-kola kupuje šećer od poljoprivrednog giganta Burge sa Bermuda, ” koji kupuje šećernu trsku sa zemlje ukradene od Gvaranija, da proizvodi biogorivo natopljeno indijanskom krvi”, rekla je grupa, navodeći nedavni izveštaj dobrotvorne agencije Oksfam.

Koka-kola “mora prestati da kupuje šećer od Bunge-a”, kažu.

Međutim, u saopštenju upućenom AFP-u iz svog američkog sedišta u Vajt plejnsu, Njujork, Bunge je izjavio da ” svoj posao sa šećerom i poljoprivredom radi u skladu sa svim zakonima Brazila i sa Bungeovom globalnom radnom i politikom zaštite životne sredine i održivosti”.

Prema Survival International, Jata Ivari zajednica u državi Mato Groso do Sul, koja ima 370 stanovnika, “je izgubila većinu zemlje svojih predaka zbog plantaža koje prodaju šećernu trsku Bunge-u i prinuđena je da živi na malom parčencetu zemlje potpuno okruženom usevima”.

Međutim, Bunge tvrdi da su “zemlje u pitanju još uvek u procesu odlučivanja kod brazilske vlade…Do sada, federalna vlada nije donela odluku o određivanju zemlje kao domorodačke”.

“Stoga, kompanija nastavlja da poštuje zakonske ugovore sa proizvođačima, potpisane pre kupovine mlina, da nabavlja šećernu trsku sa te zemlje”, dodaje Bunge.

Bunge je obećao da neće obnoviti ugovore kad isteknu, a poslednji ističe 2014.

“Ukoliko se zemlje odrede kao domorodačke pre tog vremena, mi ćemo zaustaviti kupovinu”, dodala je portparol Bunge-a, Suzan Berns.

Otprilike 12 odsto brazilskog zemljišta je priznato kao domorodačka teritorija.

Survival International insistira na tome da Gvarani Indijanci pate od ” ozbiljnih zdravstvenih problema koji su posledica toksičnih pesticida koji se prskaju na plantažama i žalimo gubitak njihovih šuma, na koje su se oslanjali za hranu, lekove i sklonište”.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *