Инситут алтернатива: Управа за јавне набавке прикрива прекршаје наручилаца

Иако је законски рок за достављање годишњих извјештаја о спроведеним јавним набавкама крај фебруара, на сајту Управе за јавне набавке је доступна тек половина од њиховог укупног броја, наводи се у саопштењу сараднице на пројектима Института алтернатива Ане Ђурнић.
Управа за јавне набавке (УЈН) је ове године почела са праксом објављивања годишњих извјештаја о спроведеним набавкама наручилаца, што је значајан искорак у правцу веће транспарентности.
„Међутим, динамика објављивања ових извјештаја показује да нова активност или одузима доста времена Управи па ове извјештаје не поставља у оптималном року, или је скоро 50% обвезника примјене Закона о јавним набавкама прекршило рок за испуњавање ове обавезе. Наиме, Управа за јавне набавке је закључно са 10. мартом ове године објавила укупно 175 индивидуалних годишњих извјештаја о јавним набавкама, док данас, 29. марта, тај број износи 341. Укупан број обвезника примјене Закона у 2015. години је износио 648“, наводи се у саопштењу.
Како додаје, овакво периодично објављивање извјештаја намеће закључак да Управа још увијек није добила 307 извјештаја, а да ову информацију о кршењу Закона крије.
„Наиме, одговарајући на захтјев Института алтернатива у којем смо тражили извјештаје на узорку од 55 наручилаца, из ове институције су нас обавијестили да су дио извјештаја објавили на својој интернет страници, те да је “у обради остали дио извјештаја”. Нејасно је која је ”врста обраде” у питању, будући да се извјештаји објављују интегрално, а Закон прописује обавезу достављања извјештаја у писаној, али и у електронској форми. Такође, Управа је требало већ 1. марта да објави који то наручиоци нису доставили извјештај у року, а не да ту информацију прикрива. Стога је у циљу тачног и потпуног информисања јавности, као и утврђивања одговорности за кршење Закона, потребно да Управа за јавне набавке објави индивидуалне годишње извјештаје наручилаца у форми у којој су они достављени Управи и листу обвезника примјене закона који су се оглушили о ову законску одредбу – односно доставили извјештај након 28. фебруара или га нису доставили уопште“, сматра Ђурнић.
Како подсјећа, Закон о јавним набавкама неиспуњавање ове законске обавезе третира као прекршај за који је превиђена новчана казна од 2.000 до 20.000 еура за правно лице, односно од 250 еура до 2.000 еура за одговорно лице у правном лицу, државном органу и органу локалне самоуправе.
Институт алтернатива (ИА) је и раније указивао на непостојање потпуне евиденције о кршењу Закона о јавним набавкама, као и да Управа у свом извјештају врши корекције података из индивидуалних годишњих извјештаја наручилаца, без напомињања да су и у ком дијелу корекције вршене.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

