Институт “Др Симо Милошевић”: Радници најављују штрајк
1 min readРадници Института “Симо Милошевић”, незадовољни финансијском ситуацијом у том предузећу, најавили су протест како би скренули пажњу јавности и подстакли институције да нађу рјешења за излазак из кризе.
Они су Радију Јадран казали да им се дугује децембарска и јануарска плата, ускоро и фебруарска, а нема новца ни за редовне припреме за отварање објеката.
“Већина нас зависи од те плате, јер је већина кредитно задужена. Многи су самохрани родитељи. Плаћамо кирију, рачуне и вртић. О храни да не говоримо. Подршку немамо ни од Општине, ни од Владе”, казали су радници.
Они су додали да их је ресорна министарка ‘прескочила’ када је била у посјети здравственим установама у Херцег Новом, због чега планирају штрајк.
Радници су навели да су свјесни чињенице да ће доћи до промјене Одбора директора, који ће доминантно имати представнике нове Владе и бираће новог извршног директора. Такође, знају и да постојећем саставу Одбора није много стало да се ангажује за Институт, јер је у одласку.
Према њиховим ријечима, не може ни вршилац дужности директора, Марина Делић, без подршке Владе и Општине да направи чудо за кратко вријеме и извуче Институт, који је пред крахом.
Њу је Одбор изабрао за вршиоца дужности директора након што је Гордана Рајевић дала оставку.
Радници су, како су рекли, доведени до границе издржљивости и зато желе да протестом скрену пажњу јавности и подстакну све институције да коначно озбиљно сагледају стање у Институту.
Делић је Радију Јадран казала да је пандемијска прошла година значајно нарушила пословање Института Игало, који је и раније самостално подносио велике финансијске изазове.
“Година у којој је Институт два мјесеца био карантин, а затим само седам мјесеци обављао своју примарну дјелатност, лијечећи и рехабилитујући једино пацијенте из Црне Горе, завршена је принудним одмором радника и затварањем Института 27. новембра. Комплетно отказивање свих страних аранжмана, који чине око 45 одсто пацијената који се лијече код нас, учинили су ситуацију безнадежном”, прецизирала је Делић.
Она је казала да, ипак, наде има уколико коначно добију тражени кредит.
“У новембру прошле године аплицирали смо за кредит Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ), чију одлуку још чекамо. Новац добијен на овај начин био би искоришћен за исплату закашњелих зарада за децембар и јануар, као и за неопходно сервисирање, како би Институт почео да ради 1. марта”, објаснила је Делић.
Није познато зашто је потребно толико времена да нови састав Одбора ИРФ-а одобри кредит за спас Института.
“О свему наведеном писали смо премијеру Здравку Кривокапићу, као и ресорној министарки Јелени Боровинић Бојовић. Такође, на састанку са предсједником Општине Стеваном Катићем, добили смо максималну подршку и спремност да и локална заједница помогне у рјешавању проблема”, рекла је Делић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Uspio je don Mikonja prvozvani i ovaj biser crnogorskog zdravstvenog turizma da uništi….
Gospode , pomaži ako kad misliš…!!!